قیمت متانول پتروشیمی

قیمت متانول پتروشیمی

قیمت متانول پتروشیمی بر اساس گزارش های آرگوس در خصوص تغییرات قیمت متانول و چشم انداز قیمت در آینده همیشه توأم با بررسی وضعیت بازار نفت خام بوده و بر اساس قیمت نفت خام قیمت  متانول نیز مورد پایش قرار می گیرد.

نفت‌خام و قیمت متانول پتروشیمی

گزارش‌های آرگوس در خصوص تغییرات قیمت متانول و چشم انداز قیمت در آینده همیشه توأم با بررسی وضعیت بازار نفت خام بوده و بر اساس قیمت نفت خام قیمت متانول نیز مورد پایش قرار می گیرد و چشم انداز آینده آن متاثر از نفت خام مشخص می گردد و این در حالی است که قیمت نفت خام برنت در روزهای پایانی ماه سپتامبر به کاهش خود ادامه میدهد و هم اکنون پیش بینی ها بر روی ۹۵ دلار در هر بشکه برای باقیمانده سال جاری میلادی است.

البته چشم انداز قیمت نفت خام باتوجه به نوساناتی که وجود دارد و افزایش قیمت‌ها در بعضی از موارد غیر قابل پیش بینی است و احتمال افزایش نیز وجود دارد ولی پیش بینی argus و NSD برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کماکان قیمت را کاهشی نشان می دهد و نهایتا سقوط قیمت از ۱۰۰ دلار و رسیدن آن تا ۹۶ دلار برای سال ۲۰۲۳ و ۱۰۵ دلار در هر بشکه برای ۲۰۲۴ را ارزیابی می‌کند.

شرایط اقتصادی بازار به گونه ای است که به نظر می رسد قیمت ها ترجیحا باید افزایش پیدا کند تا اینکه کاهش یابد و حتی اگر تحریم‌ها کاهش داده شود به معنای عرضه بیش از حد نفت خام در بازار نخواهد بود. البته در این روزها وضعیت بازار از نظر میزان عرضه نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است ولی ترس از رکود و عقب‌نشینی قیمت ها به دلیل کاهش تقاضا کماکان بر بازار حاکم است و می‌تواند باعث کاهش مصرف و در نتیجه کاهش قیمت گردد.

نفت خام آرال روسیه با توجه به فروش مستمر روسیه به شمال اروپا کماکان با ثبات باقی مانده است ولی البته در حدود یک سوم نسبت به ماه ژانویه سال جاری میلادی کاهش یافته است. به علاوه، فروش بیشتر نفت آرال به خریداران منطقه مدیترانه و همچنین فروش مستمر و با ثبات به آسیا نه تنها قیمت این نفت را تثبیت نموده است بلکه حتی فروشندگان را ترغیب به بالا بردن قیمت ها نموده است.

بررسی تغییرات قیمتی نفت خام برنت، وست تگزاس اینترمدیت و نفت خام دبی و همچنین بررسی قیمت گاز طبیعی از ژانویه سال ۲۰۲۱ تاکنون و چشم انداز آن تا نیمسال اول سال ۲۰۲۴ نشان می دهد که پس از اینکه قیمت نفت در ماه جولای سال جاری به اوج خود رسید و در حدود ۱۲۰ دلار معامله گردید.

در ماه‌های باقیمانده سال جاری میلادی در حدود ۱۰۰ دلار خواهد بود و به تدریج کاهش یافته و در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ تغییر چندانی نداشته و با یک شیب خفیف صعودی، نهایتا از ۱۰۰ تا ۱۰۶ دلار معامله خواهد شد. قیمت گاز نیز که افزیش شدیدی در ماه‌های اخیر داشته است در ماه‌های پیش رو به تدریج کاهش خواهد یافت و در سالهای ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کاهش بیشتری خواهد داشت.

قیمت متانول پتروشیمی

قیمت متانول پتروشیمی

برای مطالعه تحلیل بررسی بازار جهانی متانول کلیک کنید.

کاهش تقاضای جهانی قیمت متانول پتروشیمی در ماه سپتامبر

در ماه سپتامبر تقاضا برای متانول در بیشتر مناطق جهان کاهش یافت و انتظار می رود در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی تقاضا برای متانول باز هم کاهش یابد. تنها استثنا احتمالی در این میان کشور چین خواهد بود که تولید متانول با روش پیشرفته باعث افزایش تقاضا برای متانول نسبت به سایر مشتقات شده است. به جز آسیا قیمت‌های فروشانی در سایر مناطق به تدریج در حال کاهش است.

در ایران از سرویس خارج شدن چند واحد تولیدی متانول باعث شده است که قیمت متانول در چین اندکی افزایش یابد و سایر کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز از این روند افزایش قیمت پیروی می کنند. البته در صورت راه اندازی واحدهای تعطیل شده در ایران مسلماً این روند افزایش قیمت معکوس خواهد شد.

چشم انداز قیمت متانول پتروشیمی

قیمت متانول پتروشیمی

چشم انداز قیمت متانول در قراردادهای فروش دراز مدت متانول در آمریکا و اروپا و همچنین مقایسه قیمت فروش آنی متانول در آمریکا اروپا چین و جنوب شرق آسیا نشان می دهد که قیمت های فروش قراردادهای بلند مدت در آمریکا و اروپا بسیار بالاتر از قیمت های فروش آنی دربازارهای آمریکا اروپا چین و جنوب شرق آسیا و در حدود ۶۲۰ تا ۶۳۰ یورو هستند.

قیمت های فروش آنی هر چهار منطقه مذکور نیز با هم هماهنگ بوده و از ماه جولای سال جاری کاهش یافته و با اندک تفاوتی بر روی قیمت‌های فعلی تا پایان ماه جولای۲۰۲۴ باقی خواهد ماند و دامنه قیمتی آن در حدود ۳۴۰ تا ۳۷۰ یورو در طی ماه‌های باقیمانده سال جاری و همچنین سالهای ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ خواهد بود.

قیمت متانول پتروشیمی

برای مطالعه تحلیل خبری قیمت جهانی اوره و متانول کلیک کنید.

چشم انداز دوساله قیمت های نفت

چشم انداز قیمتی دو ساله برای انواع نفت خام برنت، نفت خام دبی و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت و همچنین پیش بینی قیمت متانول برای فروش های دراز مدت و یا فوری در آمریکا و اروپا و همچنین در چین کره جنوبی تایوان جنوب شرق آسیا و هندوستان ،در مجموع یک بازار کاهشی را نشان می دهد.

کاهش قیمت دراکثر نقاط مختلف مذکور تا منفی ۱۳ درصد نیز می رسد که این حداکثر کاهش مربوط به فروش آنی متانول تایوان خواهد بود. فقط در آمریکابرخلاف سایر بازار ها قیمت متانول در قراردادهای درازمدت وهمچنین فروش های آنی با یک درصد افزایش تا ۲۴ ماه آینده همراه خواهدبود.

عوامل تقویت کننده قیمت متانول پتروشیمی

تولید اوپک کمتر از حد انتظار است. قیمت های گاز و زغال سنگ باعث افزایش قیمت متانول خواهد شد. تولید متانول ایران هنوز به میزان قبل بازنگشته است. تا پایان سال اعمال تحریم بر روی نفت خام روسیه به آخرین حد خود خواهد رسید. در چین نیاز به گاز و زغال سنگ برای استفاده گرمایشی بیشتر خواهد شد. احتمال ناآرامی در عراق و لیبی وجود داردو در زمینه اقتصاد کلان نیز تورم در آمریکا کمی کاهش خواهد یافت و در چین نیز محرک های اقتصادی بیشتری به کار گرفته خواهد شد.

عوامل تضعیف کننده قیمت متانول پتروشیمی

عواملی که می توانند باعث شکل گیری بازار کاهشی متانول و نزول قیمت ها بشوند:
صادرات نفت روسیه کماکان در حد بالا یی قراردارد. قیمت های مواد غذایی و تورم و هزینه های سوخت باعث کاهش تقاضا برای خرید متانول خواهد بود. ضمناً این احتمال وجود دارد که قیمت مشتقات اولفین با رشد زیادی همراه نباشد و در نتیجه قیمت متانول نیز کاهش یابد.

بعلاوه، انتظارات تورمی کماکان زیاد است و انتظار رکود در بازارهای اقتصادی دور از ذهن نیست. مشکل محدودیت اتمی ایران هنوز حل نشده است و در عین حال اصلاحات بر روی برنامه تحریم روسیه از سوی اروپا وتضعیف این نوع تحریم شده و روسیه کماکان به کار خود ادامه می دهد و افزایش عرضه روسیه با توجه به تورم موجود نیز از عوامل کاهش قیمت متانول خواهد بود.

نرخ سود در آمریکا بیشتر خواهد شد و در سال ۲۰۲۳ نیز افزایش خواهد یافت. چشم انداز اقتصاد چین حاکی از کاهش  تولید ناخالص ملی چین  و در نتیجه افزایش برابری نرخ دلار نسبت به یوان چین خواهد بود.

با بررسی تاریخچه صادرات متانول ایران به چین می توان گفت که کاهش بخش زیادی از صادرات ایران به چین، بازارهای آسیایی را تا حدودی با افزایش قیمت مواجه ساخته است. علت این کاهش صادرات ،بسته شدن چهار واحد صنعتی تولید متانول در ایران به دلیل مشکلات فنی و یا عدم دریافت خوراک یا پر شدن مخازن نگهدارنده متانول و همچنین هزینه های حمل و یا عدم دسترسی به کشتی برای انجام صادرات بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *