قیمت جهانی روغن پایه+جدول

قیمت جهانی روغن پایه

بررسی قیمت جهانی روغن پایه ، به گزارش تیم تحلیلی نفت و گاز  در هفته منتهی به ۱۲ نوامبر:

در این هفته ،عرضه روغن های گروه دوم زیاد وعرضه روغن های پایه  گروه اول کم تربود.تقاضای شرکت های چینی در ماه اکتبر باعث شد که حجم زیادی از عرضه های آنی روغن های گروه دوم که توسط  تولید کنندگان منطقه آسیا اقیانوسیه عرضه شده بود توسط شرکت های چینی جذب شود.

تمایل به خرید وذخیره سازی روغن در چین

قیمت های روغن پایه در هفته منتهی به دوازده نوامبربا،ثبات بود.افزایش تمایل به خرید از سوی چینی ها که به دلیل کاهش ذخایر آنها در روزهای پایانی سال صورت گرفت و همچنین کاهش عرضه روغن در کشور ،باعث افزایش قیمت جهانی روغن پایه شد.البته کاهش مستمر قیمتها در چین که از پایان سال گذشته شروع شده ، باعث شده بود  که بسیاری از عرضه کنندگان روغن در آسیا اقیانوسیه به فکر عرضه کالای خود در سایر مناطق بیفتند.
تقاضا برای روغن های سبک گروه دوم علی رغم واردات روغن به  هندوستان کماکان با ثبات است.تقاضای باثبات برای محموله های بزرگ ،برای کسانی که تمایل به عرضه چنین محموله هایی به بازار هندوستان را دارند جذابیت زیادی دارد.بعضی از تولید کنندگان روغن پایه ،پس از ضعیف شدن تقاضا از جانب بازار  اروپا وآمریکا، محموله های تولید شده خود را روانه بازار های جنوب شرق آسیا نموده اند.

کاهش تولید در چین

شیب تند کاهش تقاضا از شروع سه ماهه سوم سال جاری میلادی،باعث تشدید سقوط قیمت روغن پایه در همه بازار های اصلی شد.بازیافت تقاضا در چین وبهبود شرایط خرید روغن در این کشور ادامه دارد زیرا تولید در این کشور کاهش یافته وچند واحد تولیدی نیز تعطیل شده اند که در این کشور منجر به افزایش تقاضا برای روغن پایه می شود.قیمت های محموله های روغن محلی چین مستمرا در میان مخلوط کنندگان اصلی بازار چین درحال افزایش است.

وضعیت روغن پایه در منطقه آسیا

موانع زیاد آربیتراژ

انجام آربیتراژ برای انتقال و عرضه محصولات آسیا-اقیانوسیه به بازار چین همچنان سودآوری چندانی ندارد و علیرغم بالا رفتن قیمت های تولید محلی روغن پایه در چین، اختلاف قیمت در حدی نیست که آربیتراژ را به صرفه نماید. در بازار چین خریداران بیشتری با این موضوع کنار آمده اند که باید قیمت های بالاتری را برای خریدهای خود پیشنهاد نمایند. از بازارهای جنوب شرق آسیا هم خریدارانی تمایل به خرید نشان می دهند ولی قیمت های پیشنهادی آنها کمتر از قیمت های خریداران چین و بعضی از بازارهای اروپایی است. کاهش قیمت جهانی روغن پایه در اروپا به عنوان مانعی برای صادرات و یا انجام آربیتراژ به بازارهای اروپایی عمل می کند.

موانع زیاد آربیتراژ

 

تحلیل عرضه روغن پایه اروپا

تمایل ‌به خرید برایت استاک

یک تولیدکننده در جنوب شرق آسیا بیش از ۳ هزار تن برایت استاک برای حمل در ماه نوامبر عرضه نموده است. این عرضه توجه شرکت های تجاری و مخلوط کنندگان روغن را به خود جلب نموده است. تمایل به خرید این محموله برای حمل به مقصد چین و جنوب شرق آسیا خیلی زیاد است. همچنین، تقاضاهایی برای خرید این محموله از سوی  بازارهای دورتر وجوددارد. انجام تعمیرات در واحد تولید روغن های پایه گروه اول در تایلند در پایان ماه نوامبر به پایان می رسد ولی به نظر نمی رسد که میزان عرضه چنین روغن هایی در بازار افزایش چشمگیری داشته باشد.
عرضه های زیادی  از سوی کشور تایلند به بازار چین عرضه شد و بازار چین  به عنوان هدف برای صادر کنندگان تایلندی در نظر گرفته شد. همچنین به دلیل بالا رفتن قیمت ها دربازار چین ، این بازاراستعداد‌دریافت کالاهای تولید شده در تایلند را پیدا نمود. محموله های بزرگی از تایلند پیش از این به مقصد هندوستان و خلیج فارس  در نیمه دوم سال ارسال شد که  علت آن  دلیل کمبود تقاضا در بازارچین بود. میزان صادرات تایوان به هندوستان در ماه آگوست به رکورد بالایی رسید.

تمایل ‌به خرید برایت استاک

در اروپا درهفته منتهی به ۱۱نوامبر قیمت جهانی روغن پایه گروه اول بین ۲۰تا ۳۰دلار کاهش در هر تن وقیمت  روغن های گروه دوم بین ۳۱ تا ۳۹ دلار افزایش و قیمت های روغن های گروه سوم  بین ۷۷تا ۸۳دلارافزایش یافت.

جدول قیمت های جهانی

ارزانی روغن وفرصت مناسب برای پر کردن ذخایر

قیمت جهانی روغن پایه در هندوستان با ثبات هستند.بسیاری‌از خریداران به دنبال تامین نیاز های خود هستند.بعضی از خریداران نیز به دنبال پرنمودن انبارهای خود هستند.آنهایی که دربازار هندوستان به دنبال خرید هستند انتظار قیمت های پایین تر برای انجام خریدهای خود را دارند. خریداران گمان می کنند که قیمت ها به کف خود رسیده وبه همین دلیل اقدام به خرید می کنند زیرا احتمال می دهند به‌زودی قیمت ها افزایش یابد.نفت خام در محدوده کوچکی نوسان داشته ولی قیمت گازوئیل با ثبات است.عرضه زیاد روغن در بازار هندوستان وعدم انجام صادرات از این کشور ،باعث شده است که قیمت مرتبا در این کشور کاهش یابد. 
یک تولید کننده کره ای به تولید روغن های سبک وسنگین  گروه دوم وعرضه آنها در بازار فروش آنی در هفته منتهی به ۱۲نوامبر  ادامه داد.یک تولید کننده دیگر در کره ،هیچگونه فروش آنی نداشته است.هردو تولید کننده کره ای  روغن های گروه دوم،هیچگونه‌ فروش آنی به بازار هندوستان در ماه‌های اخیر نداشته اند.یک تولید کننده دیگر درکره جنوبی نیز محموله های تولیدی خود در این ماه را برای انجام فروش آنی به مقصد هند ارسال نمود. حداقل ۱۰۰۰تن روغن خیلی سبک در این ماه به مقصد مدیترانه حمل خواهد شد.قیمت جهانی روغن پایه  کمتر از قیمت گازوییل است.

ارزانی روغن وفرصت مناسب برای پر کردن ذخایر

در هفته منتهی به ۱۲ نوامبرقیمت هر سه نوع روغن گروه اول ودوم وسوم،در پایانه های آسیا وسنگاپور تغییر قیمتی نسبت به هفته قبل را نداشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *