جدول قیمت اوره جهانی + نمودار

جدول قیمت اوره جهانی

جدول قیمت اوره جهانی به تحلیل بازار نفت و گاز:

کاهش اوره در آسیای مرکزی

اوره پریل روسیه برای حمل در پایان ماه اکتبر به مقصد سواحل شرقی مکزیک باقیمتی معادل ۵۶۵ تا ۵۸۰ دلار در هر تن در این هفته معامله شد. خریداران به دنبال خرید محموله ای برای نیمه اول ماه نوامبر به قیمت ۵۵۰ دلار در هر تن به مقصد آمریکای جنوبی بودند ولی با این قیمت معامله ای صورت نگرفت. تولید کنندگان اوره پریل در انتظار برگزاری مناقصه بزرگ هندوستان هستند که در تاریخ ۱۷ اکتبر برگزار شد. هزینه حمل هرتن اوره از غرب هندوستان در حدود ۶۵ دلار است.

در حوزه دریای سیاه نظرات خریداران و فروشندگان برای قیمت اوره گرانول در آسیای مرکزی و متاثر از کاهش قیمت ها در مصر کاهش یافت. خریداران تمایل به خرید اوره به قیمت ۶۰۰ دلار در هر تن به مقصد اروپا داشتند ولی فرصت های اندکی برای انجام معامله با این قیمت ها به وجود آمد و تنها یک یا دو محموله از Poti و Batumi در گرجستان به قیمت ۵۷۰ دلار به مقصد هندوستان حمل خواهد شد.

 • لهستان
  در این هفته تقاضا در اروپا محدود بودو تنها محموله‌های اندکی به قیمت ۶۸۰ تا ۷۰۰ یورو بر اساس ترم تحویلFCA مورد معامله قرار گرفت. یک محموله بزرگ اوره ایران با مشکلاتی مواجه شد و صاحب این محموله قبل از جابجایی این محموله متوجه شد که میزان اوره موجود قابلیت جابجایی به بازار های دیگر ندارد.
 • رومانی

قیمت واردکنندگان اوره گرانول به رومانی از مبدا دریای سیاه در حدود ۶۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR شنیده شد ولی خبری از انجام معامله در آسیای مرکزی در این هفته شنیده نشد.

جدول قیمت اوره جهانی

جدول قیمت اوره جهانی

از روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ قیمت اوره در برزیل و خاورمیانه روند نزولی خود را آغاز کرد به گونه ای که قیمت اوره در خاورمیانه از ۹۵۰ دلار در ماه دسامبر به ۵۵۰ دلار در ماه مارس رسید. همچنین در برزیل قیمت از ۸۵۰ دلار به ۵۵۰ دلار رسید.در ماه مارس مجددا حرکت جهشی اوره آغاز شد و به سطح قیمت های قبلی خود در کانال ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در هر دو منطقه رسید.

در ماه می حرکت نزولی مجددا آغاز شد و این بار نیز به حدود ۵۵۰ دلار در هر دو منطقه رسید و نوسانات آن از ماه آگوست تا ماه اکتبر تا حدودی افزایشی بوده و هم اکنون نیز قیمت در هر دو منطقه بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه اکتبر بوده است.

نمودار قیمت اوره

نمودار قیمت اوره

هزینه حمل اوره

هزینه حمل اوره از بنادر خاورمیانه به هندوستان بین ۱۵ تا ۱۷ دلار در هر تن برای سواحل غربی هندوستان و در حدود ۲۲ دلار برای سواحل شرقی هندوستان محاسبه می گردد. حداقل ۵۰۰۰۰۰ تن اوره پریل و گرانول به قیمت ۶۳۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل بر روی عرشه کشتی مستقیما توسط تولید کنندگان به فروش میرسد ضمن اینکه به صورت غیر مستقیم نیز به قیمت ۶۲۰ دلار توسط تجار و معامله گران اوره معامله می گردد. ذکر این قیمت ها از سوی آرگوس برای ارزیابی میزان قیمت در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر بوده است.

 خریدهای اندک ترکیه از ایران 

در ایران پایین ترین قیمت ارائه شده از سوی تولید کنندگان اوره در این کشور ۵۷۰ دلار در این هفته برای اوره گرانول بوده است در حالی که خریداران حاضر به پرداخت مبالغی بیش از ۵۵۰ دلار بر اساس ترم تحویل بر روی عرشه کشتی (فوب) نبوده‌اند.

تقاضا در کشور ترکیه بزرگترین بازار برای فروش اوره ایران، کماکان با کسادی توأم است و قیمت ها در هر تن ۶۲۵دلار بر اساس ترم تحویل در ترکیه است وخرید بدون پردا خت هزینه حمل تا ترکیه وبه صورت فوب نیز در حدود ۵۷۵ دلار در هر تن است. یک شرکت تجاری ترکیه یک محموله اوره به قیمت ۵۷۰ دلار در هر تن برای حمل در نیمه اول ماه نوامبر به ترکیه در این هفته از ایران خریداری نموده است.

آینده بازار اوره

شرکت پتروشیمی لردگان در ایران در روز ۱۹ اکتبر مناقصه خود برای فروش ۴۰,۰۰۰ تن اوره گرانول برای حمل از بندر امام خمینی در تاریخ ۷ نوامبر را به پایان رساند ولی نتایج آن هنوز مشخص نشده است. یکی از معامله‌گران اوره ۳۰,۰۰۰ تن اوره گرانول را از مجتمع اوره مسجدسلیمان در هفته گذشته خریداری نموده تا به آفریقا صادر نماید. این محموله قرار بود ابتدا به پاکستان صادر گردد. قیمت اوره پریل ایران با ثبات بود و بر روی ۵۸۰ دلاربراساس فوب بنادر جنوبی ایران باقی ماند ولی معامله‌ای بر روی این قیمت صورت نگرفته است.

افزایش قیمت اوره صادراتی چین

در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر قیمت های اوره پریل صادراتی چین افزایش پیدا کرد و به ۶۲۰ دلار در هر تن رسید. این حداقل قیمت صادراتی اوره پریل چین پس از گشایش پیشنهادات مالی مناقصه هندوستان است.

جدول قیمت اوره جهانی را رایگان مشاهده کنید.

بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن اوره پریل برای حمل به مقصد هندوستان در ۶ هفته آینده ازسوی فروشندگان آماده حمل شده است. هزینه های حمل از بندر مهم کینگ دائو در چین بین ۲۱ تا ۲۴ دلار در این هفته بوده است.

مناقصه شرکت IPL هندوستان تاکنون یک موفقیت برای فروشندگان محسوب شده است. قیمت های خرید اوره این شرکت برای محموله های با وزن بین یک تا یک و نیم میلیون تن، برای ساحل غربی ۶۴۹ دلار وبرای ساحل شرقی هند ۶۵۵ دلار در هر تن براساس ترم CFR بوده است و این باعث علاقه تامین کنندگان برای ادامه کار و شرکت در مرحله دوم مناقصه است که در آن قرار است ۳۵۰ هزار تن اوره دیگر از سوی شرکت هندی خریداری شود.

عدم موفقیت مناقصات خرید در پاکستان

شرکت TCPپاکستان به دنبال خرید ۳۰۰ هزار تن اوره برای نیازهای این فصل پاکستان می باشد. مناقصه اول این شرکت با موفقیت مواجه نشد و فقط یک پیشنهاد بر اساس CFR و به قیمت ۷۳۵ دلار در هر تن دریافت شد که از سوی یک تاجر اوره ارائه شده بود و مناقصه دوم نیز در حدی نبوده است که فروشندگان را نسبت به فروش محصول به پاکستان ترغیب نماید.

مناقصه دوم شرکت TCPدر روز ۲۶ اکتبر به پایان می رسد.براساس این مناقصه ،شرکت TCPپاکستان خواهان خرید ۳۰۰ هزارتن اوره می باشد که قرار است طبق برنامه زمانی اعلام شده از دو بندر کراچی و بن قاسم حمل گردد.

 • نپال

شرکت KSCL روز ۱۴ نوامبر را بعنوان روز پایان دریافت پیشنهادات مالی خود برای خرید ۳۰۰۰۰ تن اوره پریل و یا گرانول در بسته های ۵۰ کیلویی اعلام نموده است و بر این اساس محموله مذکور در اوزان ۷۵۰۰ تن و ۱۰۵۰۰ تن و ۱۲ هزار تن طی ۹۰ روز پس از گشایش اعتبار اسنادی باید تحویل گردد.

 • فیلپین

شرکت Atlas در فیلیپین مناقصه خود برای خرید ۶ هزار تن اوره پریل را با قیمت ۶۵۰ دلار در هر تن به پایان رساند و این محموله احتمالا از چین و در تاریخ ۲۰ نوامبر به یکی از بنادر فیلیپین حمل خواهد شد.

 • ویتنام

در این هفته خبری از انجام معامله در ویتنام برای تامین اوره گرانول یا پریل مخابره نشد. یک شرکت تجاری سرگرم انجام معامله با یک عرضه کننده ویتنامی برای خرید ۱۰ هزار تن اوره گرانول به مقصد جنوب شرق آسیا است ولی شرکت کنندگان در بازار اعلام نموده اند که این تامین کننده فقط تا ژانویه سال آینده قادر به تامین این میزان اوره خواهد بود.

5 پاسخ
 1. فرخ طیبی آذر
  فرخ طیبی آذر گفته:

  سلام
  اطلاعت کامل و دقیق است و برای بنده که صادرکننده اوره هستم خیلی مفید و قابل توجه بود.
  ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *