هشدار گلدمن ساکس

هشدار گلدمن ساکس; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

بانک گلدمن ساکس آمریکا در تازه ترین گزارش خود نسبت به کمبود احتمالی عرضه نفت در سال آینده میلادی هشدار داده است.

این بانک مشهور آمریکایی در گزارشی نوشت: نفت خام احتمالا سال آینده با کسری عرضه روبرو خواهد شد که علت اصلی آن کاهش ظرفیت تولید مازاد و سرمایه گذاری ناکافی است که آینده عرضه را تهدید خواهد کرد.

جفری کوری، تحلیلگر کامودیتی در بانک گلدمن ساکس در این باره گفت: این صنعت برای تضمین تولید در آینده به اندازه هزینه نمی کند و ظرفیت مازاد در سطح جهانی در حال کاهش است و سبب می شود قیمت هر بشکه نفت برنت تا قبل از آن به 100 دلار برسد. وی افزود: افزایش تقاضا از سوی چین و تحریم‌های نفتی روسیه نقش مهمی در کسری عرضه نفت دارد که این کسری عرضه در سه ماه دوم امسال پررنگ تر خواهد شد. در نتیجه تولیدکنندگان از ظرفیت مازاد خود استفاده خواهند کرد و این ظرفیت مازاد را نسبت به قبل کمتر خواهد کرد و این مساله منجر به عدم تعادل جدی بین عرضه و تقاضا خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر، ما هنوز نسبت به متعادل بودن ظرفیت مازاد تولید خوش بین هستیم زیرا چین هنوز به طور کامل فعالیت های اقتصادی خود را احیا نکرده است. شاید ظرفیت مازاد تولید تا سال 2024 به یک مشکل جدی تبدیل شود.

وزیر انرژی عربستان نیز نگرانی در مورد هزینه های ناکافی برای تولید نفت در آینده را تکرار کرده و مجددا در این باره هشدار داده است. او گفت: همه آن تحریم ها و کمبود سرمایه گذاری ها و محدودیت ها، فقط کمبود انواع منابع انرژی در هر زمانی را بیشتر می کند.

نفت خام برنت در بیشتر روزهای امسال تاکنون بین 75 تا 80 دلار در هر بشکه معامله می‌شد، اما گلدمن ساکس و سایر بانک‌های سرمایه‌گذاری بر این باورند که این قیمت افزایش خواهد یافت. به گفته کوری، بازار نفت تا ماه مه دچار کسری خواهد شد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *