مهار انرژی زمین گرمایی برای تغییر اقلیم ابوظبی

مهار انرژی زمین گرمایی برای تغییر اقلیم ابوظبی

به گزارش بازار نفت و گاز، ADNOC و Tabreed اولین پروژه را در منطقه برای مهار انرژی زمین گرمایی پیش می برند. این پروژه با تخصیص اولیه 15 میلیارد دلاری ADNOC به راه حل های کم کربن امکان پذیر شده است و از طرح کربن زدایی و جاه طلبی خالص صفر تا سال 2045 و همچنین استراتژی تغییر اقلیم ابوظبی و ابتکار استراتژیک خالص صفر امارات متحده عربی تا سال 2050 پشتیبانی می کند.

مهار انرژی زمین گرمایی

ADNOC و شرکت ملی خنک کننده مرکزی PJSC (Tabreed) امروز از پیشرفت در اولین پروژه در منطقه خلیج فارس برای مهار انرژی زمین گرمایی پس از پایان آزمایش بر روی دو چاه زمین گرمایی در شهر مصدر در ابوظبی خبر دادند.

این پروژه برجسته قرار است خنک‌سازی ساختمان‌ها در شهر مصدر را کربن‌زدایی کند، ترکیب انرژی امارات متحده عربی را متنوع‌تر کند و از استراتژی ملی انرژی 2050 امارات متحده عربی حمایت کند، که هدف آن افزایش ظرفیت انرژی تجدیدپذیر به 14 گیگاوات تا سال 2030 است.

استراتژی تغییر آب و هوا ابوظبی

این پروژه توسط ADNOC امکان‌پذیر شده است. تخصیص 15 میلیارد دلار به راه حل های کم کربن و از طرح کربن زدایی و جاه طلبی خالص صفر تا سال 2045 و همچنین استراتژی تغییر آب و هوا ابوظبی و ابتکار استراتژیک خالص صفر امارات متحده عربی تا سال 2050 حمایت می کند.

این چاه ها آب گرم را در دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد (oC) و سرعت جریان تقریباً 100 لیتر در ثانیه (l/s) تولید می کردند. آب گرم تولید شده توسط گرمای چاه‌ها اکنون از یک سیستم خنک‌کننده جذبی عبور می‌کند و آب سرد تولید می‌کند، که سپس به شبکه خنک‌کننده منطقه Tabred در شهر مصدر عرضه می‌شود و 10 درصد از نیاز سرمایش آن را تامین می‌کند.

فناوری‌های نوآورانه آب‌وهوا

مصابه الکعبی، مدیر اجرایی ADNOC برای راه‌حل‌های کم کربن و رشد بین‌المللی، گفت: در سراسر ADNOC، ما در حال توسعه و بکارگیری فناوری‌های نوآورانه آب‌وهوا و راه‌حل‌های کم کربن برای ارائه طرح‌های کربن‌زدایی سریع و جاه‌طلبی خالص صفر تا سال 2045 هستیم. گرمای زمین گرمایی یک منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر است که به وفور در امارات موجود است و قادر به تامین برق پایه است. با این حال، تا کنون، منبع انرژی دست نخورده باقی مانده است. با بهره گیری از پیشرفت های تکنولوژیکی، برای اولین بار ADNOC و Tabreed این منبع انرژی پاک را برای کربن زدایی یکی از بخش های انرژی بر کشور باز کرده اند.

خنک‌سازی منطقه‌ای

در حال حاضر، سرمایش ساختمان ها بیشترین مصرف برق امارات را به خود اختصاص می دهد. خنک‌سازی منطقه‌ای یک جایگزین پایدار برای روش‌های خنک‌کننده سنتی ارائه می‌کند، زیرا در عملیات استاندارد آن حدود 50 درصد انرژی کارآمدتر است. استفاده از گرمای زمین گرمایی برای عملیات خنک‌سازی منطقه‌ای این پتانسیل را دارد که تقاضای برق برای سرمایش از شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و به کربن زدایی یکی از بخش‌های انرژی بر منطقه کمک کند.

ادغام انرژی زمین گرمایی

خالد المرزوقی، مدیر عامل، تبرید، گفت: ادغام انرژی زمین گرمایی با عملیات خنک کننده منطقه ای نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در سفر امارات متحده عربی به سمت تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی و دستیابی به صفر خالص تا سال 2050 است. ما به همکاری خود با ADNOC برای شتاب بخشیدن به آن افتخار می کنیم. تلاش‌های ما برای کربن‌زدایی در پیش‌روی COP28، که بر تعهد ما به کاوش در آخرین فناوری‌ها و استفاده از قدرت انرژی‌های تجدیدپذیر برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای خنک‌سازی پایدار تأکید می‌کند.

توسعه انرژی زمین گرمایی

ADNOC در توسعه انرژی زمین گرمایی در امارات متحده عربی پیشگام است که می تواند منبع انرژی بار پایه پاک برای تولید برق فراهم کند. با تکیه بر موفقیت این پروژه، ADNOC همچنین با چندین شرکت برای به حداکثر رساندن سهم انرژی زمین گرمایی در امارات متحده عربی با استفاده از آخرین فناوری‌های حفاری و تولید برق کار می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *