افزایش صادرات بنزین و گازوئیل آمریکا به اروپا در پی جنگ اوکراین

, ,
افزایش صادرات بنزین و گازوئیل آمریکا به اروپا در پی جنگ اوکراین

به گزارش بازار نفت و گاز، واردات بنزین و گازوئیل اروپا از آمریکا در ماه دسامبر 2022 به بالاترین رقم طی 2 سال گذشته رسید. اروپا در ماه دسامبر 660 هزار تن بنزین و گازوئیل از آمریکا وارد کرد که بالاترین رقم ماهانه واردات از این کشور را از سپتامبر 2020 نشان می‌دهد و 70 درصد نسبت‌ به محموله‌های وارد شده در ماه نوامبر افزایش داشته است.

به‌نظر می‌رسد عجله اروپا برای ذخیره‌ بنزین و گازوئیل چند ماه قبل‌ از آغاز تحریم کامل واردات محصولات نفتی روسیه از اول فوریه، آغاز شده‌است. در آمریکا که همین حالا هم با مشکل کاهش عرضه گازوئیل تا 14 درصد پایین‌تر از متوسط 5 ساله روبروست، افزایش واردات اروپا هم‌ زمان شده است با بسته شدن پالایشگاه‌ها در تعطیلات کریسمس به‌ خاطر سرمای هوا.

به‌ این‌ ترتیب ذخایر بنزین و سوخت‌ آمریکا بیش‌از پیش تحت فشار قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود بازارهای بنزین و گازوئیل در تابستان با کمبود مواجه شوند. اروپا همچنین به‌دنبال افزایش واردات گازوئیل از امارات است.

روسیه در تلاش است صادرات گازوئیل خود را در ماه جاری میلادی قبل‌ از آغاز تحریم‌های اتحادیه اروپا افزایش دهد. صادرات سوخت از بنادر روسیه در این ماه به 2.68 میلیون تن می‌رسد، یعنی 8 درصد افزایش نسبت‌به ماه گذشته میلادی و بالاترین رقم از ژانویه 2020.

این رقم هم شامل صادرات از طریق خط لوله می‌شود و هم صادرات ریلی. در 10 روز اول ماه دسامبر حدود نیمی از واردات گازوئیل اروپا از روسیه صورت می‌گرفت که حاکی از ادامه‌ وابستگی اروپا به گازوئیل روسیه است. اروپا همچنین مقدار قابل‌توجهی گازوئیل از خاورمیانه و آسیا وارد کرده‌ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *