پیش بینی منابع اوپک از ادامه روند صعودی قیمت نفت

, ,
پیش بینی منابع اوپک از ادامه روند صعودی قیمت نفت

روند صعودی قیمت نفت

به گزارش بازار نفت و گاز، برخی مقام های رسمی اوپک به رویترز گفتند که ممکن است در سال 2023 به دلیل بهبود تقاضای چین پس از لغو محدودیت‌های کووید و عدم سرمایه‌گذاری برای افزایش عرضه، روند صعودی قیمت نفت مجددا از سرگرفته شود. این در شرایطی است که تعداد فزاینده‌ای از مقام های اوپک بر این باورند که احتمال افزایش قیمت نفت به بیش از 100 دلار در هر بشکه بیشتر از قبل شده است.

در سال 2022، نفت برای اولین بار از سال 2014 به بالای 100 دلار رسید، زیرا تقاضا پس از قرنطینه ناشی از COVID-19 در بسیاری از نقاط جهان بهبود یافت و حمله روسیه به اوکراین بر نگرانی های عرضه افزود. اما نفت برنت به دلیل ترس از رکود جهانی، سال را نزدیک به 86 دلار به پایان رساند.

بازگشت قیمت نفت به بالای 100 دلار برای یک دوره طولانی، درآمد بیشتری را برای اعضای اوپک، که اقتصاد آنها بیشتر به درآمد نفت وابسته است، به همراه خواهد داشت و برای اقتصادهای صنعتی که تلاش می کنند تورم و نرخ بهره را کنترل کنند، یک عقبگرد خواهد بود.

برای حمایت از بازار، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه، موسوم به اوپک پلاس، در ماه اکتبر توافق کردند که تولید خود را به میزان 2 میلیون بشکه در روز، یعنی حدود 2 درصد از تقاضای جهانی، کاهش دهند.

پس از نوسانات سال 2022، که بلافاصله پس از آغاز جنگ اوکراین، نفت برنت را به بالاترین حد خود یعنی 147 دلار رساند، تا کنون در سال 2023، برنت اندکی افزایش یافته و به کمی بیش از 86 دلار رسیده است که به کمک برنامه روسیه برای کاهش تولید در ماه مارس بوده است.

اوپک و اوپک پلاس پیش بینی قیمت نفت را منتشر نمی کنند و هدف قیمتی ندارند. مقامات و وزرای اوپک و اوپک پلاس اغلب تمایلی به بحث در مورد جهت قیمت‌ها ندارند.
افشین جوان، نماینده ملی ایران در اوپک، در اظهار نظر علنی نادر در 8 فوریه، گفت که نفت ممکن است در نیمه دوم سال به حدود 100 دلار بازگردد و اوپک پلاس احتمالاً سیاست فعلی تولید خود را در نشست بعدی خود حفظ خواهد کرد.

رویترز به طور خصوصی با پنج مقام دیگر کشور اوپک درباره چشم انداز نفت 100 دلاری صحبت کرد. از این میان، سه مورد احتمال افزایش قیمت نفت در سال 2023 را بیشتر از کاهش دیدند و دو نفر پیش‌بینی کردند قیمت‌ها به 100 دلار بازگردد.

یکی از منابع اوپک گفت: باید گفت سایه بحران انرژی همچنان بر جهان حاکم خواهد شد و روند کلی قیمت جهانی نفت افزایش خواهد یافت. به نظر من، بازگشت نفت برنت به بالای 100 دلار در زمانی در سال 2023 غیرمنتظره نیست.

در حال حاضر اجماع در این صنعت بر سر قیمت‌های پایین‌تر در سال 2022 است. نظرسنجی رویترز از 30 اقتصاددان و تحلیل‌گر پیش‌بینی می‌کند که میانگین قیمت نفت برنت در سال 2023 به 89.37 دلار در هر بشکه خواهد رسید که از 99 دلار در سال 2022 کاهش یافته است. گلدمن ساکس پیش‌بینی خود را برای برنت در سال 2023 به 92 دلار کاهش داد.

منابع اوپک همچنین کمبود سرمایه گذاری برای افزایش حمایت کننده از عرضه را علت مهمی برای رشد احتمالی قیمت نفت ارزیابی می کنند. بر اساس ارقام اوپک و برآوردهای دیگر، اعضای این سازمان تقریباً 1 میلیون بشکه در روز کمتر از هدف خود تولید می کنند.

اعضای اوپک تاکنون هیچ برنامه ای برای تغییر سیاست تولید ندارند. وزرای اوپک پلاس در جلسه اول فوریه سیاست موجود را تایید کردند، پس از آن یک منبع گفت که پیام کلیدی این است که اوپک پلاس تا پایان توافق در مسیر خود باقی می ماند.

یکی دیگر از منابع اوپک موافقت کرد که قیمت ها ممکن است در سال 2023 به 100 دلار بازگردد، اگرچه چشم انداز رشد اقتصادی ریسک اصلی بود. او گفت: “همه چیز به اقتصاد بستگی دارد. البته اگر بهبودی در چین وجود داشته باشد، ممکن است به 100 دلار برسیم.” او افزود قیمت نفت خام بین 85 تا 100 دلار برای همه خوب است. این در حالی است که فاتح بیرول رئیس آژانس بین المللی انرژی در ماه نوامبر هشدار داده است که نفت 100 دلاری یک خطر واقعی برای اقتصاد جهانی است.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *