افزایش صادرات نفت آمریکا در ماه آوریل به دلیل تقاضای چین

افزایش صادرات نفت آمریکا در ماه آوریل به دلیل تقاضای چین

افزایش صادرات نفت آمریکا در ماه آوریل به دلیل تقاضای چین

تازه ترین داده‌های ردیابی کشتی و تحلیلگران نشان می دهد صادرات نفت خام آمریکا در ماه آوریل بیش از حد انتظار افزایش یافت و به رکورد 4.5 میلیون بشکه در روز رسید، زیرا پالایشگاه‌های چینی محموله‌هایی را برای تامین تقاضای فزاینده سوخت خریداری کردند.

صادرات نفت خام آمریکا در سال گذشته نسبت به سال 2021 بیش از 22 درصد افزایش یافت، زیرا حمله روسیه به اوکراین باعث شد اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و ایالات متحده واردات نفت روسیه را ممنوع کنند.

اخیراً، نشانه‌هایی از بهبود اوضاع اقتصادی چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان، پس از لغو محدودیت‌های کرونایی نمایان شده و این مساله تاثیر زیادی در رشد تقاضای انرژی داشته است.

جنا دلانی، رئیس بخش نفت خام آمریکای شمالی در شرکت انرژی اسپکتز، گفت: در حال حاضر، فرض می‌کنیم که صادرات نفت آمریکا در ماه آوریل به طور متوسط حدود 4 میلیون بشکه در روز باشد، اما احتمال افزایش این رقم وجود دارد.

روهیت راتود، تحلیلگر بازار در موسسه ورتکسا نیز گفت: صادرات آوریل تنها چند صد هزار بشکه در روز کمتر از مارس بوده است که بسیار تعجب آور است. انتظار نمی رفت که صادرات بالای 4 میلیون باقی بماند.

رکورد صادرات نفت آمریکا

یک کارگزار نفتی مستقر در آمریکا گفت : قیمت‌های مطلوب نفت خام آمریکا در مقایسه با شاخص جهانی برنت، در ماه آوریل، محموله‌های زیادی را به خارج از کشور فرستاد.
نفت خام آمریکا در ماه فوریه با میانگین تخفیف 6.47 دلار نسبت به برنت معامله شد و در نیمه اول مارس تقریباً 6 دلار کاهش داشت. وقتی این اسپرد بیشتر از منفی 6 دلار باشد، خریداران خارجی انگیزه بیشتری برای خرید نفت بیشتر مرتبط با نفت خام آمریکا دارند.

طبق داده‌های Kpler و Refinitiv Eikon، با کاهش صادرات به اروپا و سایر کشورهای آسیایی، قرار بود صادرات آوریل به چین به حدود 850000 بشکه در روز برسد که بالاترین میزان از می 2020 است. در ماه مارس، صادرات ایالات متحده به چین به بالاترین سطح خود در دو سال و نیم گذشته رسید.

به گفته تحلیلگران، بعید است صادرات نفت آمریکا طی ماه های آینده نیز روند صعودی داشته باشد. انرژی اسپکت تخمین می زند که صادرات ایالات متحده در ماه می به حدود 3.78 میلیون بشکه در روز در ماه مه کاهش می یابد. کاهش قیمت نفت خام خاورمیانه باعث کاهش تقاضا برای گریدهای آمریکا خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *