هند خریدار بزرگ نفت روسیه

هند، بزرگترین خریدار نفت کوره روسیه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

هند با خرید محموله های ارزان قیمت از روسیه به عنوان خریدار اصلی و بزرگترین واردات کننده نفت کوره و سایر نهاده های پالایشگاهی این کشور تبدیل شده است.

واردات نفت کوره روسیه و سایر محصولات واسطه ای، سبب افزایش رقابت هند با چین و سنگاپور شده است.

افزایش خرید نفت خام اورال روسیه از سوی هند باعث می شود که روسیه ظرفیت واحدهای ثانویه پالایشگاه ها را برای فراوری نفت کوره مستقیم (SRFO) و سایر محصولات میانی آزاد کند.

بر اساس آمارهای ورتکسا، واردات نفت کوره با سولفور بالا و پایین هند از روسیه و همچنین محصولات واسطه ای مانند گازوئیل (VGO) در جولای گذشته به بیش از 100000 بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که این میزان در ماه فوریه امسال به 198000 بشکه در روز خواهد رسید. این رقم در مدت مشابه سال گذشته 23000 بشکه در روز بود.

شرکت Kpler نیز اعلام کرده است واردات نفت کوره هند از روسیه 124000 بشکه در روز رسیده است که این محموله ها در مجتمع پالایشگاهی Reliance در جامناگر تخلیه می شود. این مجتمع پالایشگاهی هندی بیشتر نفت کوره روسیه را طی ماه های نوامبر تا مارس خریداری کرده است. 

به گفته ورتکسا، قبل از تهاجم روسیه به اوکراین، هند تنها 43000 بشکه در روز نفت کوره از روسیه در سال 2021 وارد می کرد.

روسیه همیشه صادرکننده عمده نفت کوره و سنگاپور و چین به عنوان بزرگترین واردکننده ها بودند. اما بر اساس آمارهای Vortexa، سنگاپور و چین حجم کمتری نفت کوره را از روسیه نسبت به هند وارد کردند که این رقم به ترتیب 133000 بشکه و 177000 بشکه در روز بود.

واردکنندگان نفت کوره

واردکنندگان نفت کوره

البته آمارهای کپلر نشان می دهد چین در ماه فوریه 138000 بشکه در روز و سنگاپور و مالزی مجموعا 139000 بشکه در روز نفت کوره ارزان روسیه را وارد کردند.

نفت کوره ارزان روسیه موجب افزایش حاشیه سود پالایشگاه های هند شدعلاوه بر این، نفت کوره روسیه در حال حاضر بسیار ارزان است، و این امر باعث افزایش بیشتر حاشیه سود پالایشگاه های هندی می شود. یک تاجر نفت کوره گفت که نفت کوره روسیه اخیراً 10 تا 20 دلار در هر تن ارزان تر از سایر نفت کوره ها در سنگاپورقیمت گذاری شده است که معادل تخفیف 1.50 تا 3.00 دلار در هر بشکه است. همچنین نفت کوره روسیه در سنگاپور می تواند تا 30 دلار در هر تن (4.50 دلار در هر بشکه) ارزان تر باشد.

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *