تولید برق هند به بالاترین سطح در 33 سال اخیر رسید

تولید برق هند به بالاترین سطح در 33 سال اخیر رسید

تولید برق هند

تحلیل رویترز از داده‌های دولت هند نشان می دهد تولید برق این کشور در سال مالی اخیر با سریع‌ترین روند در بیش از سه دهه گذشته رشد کرده که این مساله موجب افزایش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای شده زیرا تولید برق هم از نیروگاه‌های زغال‌سنگی و نیروگاه‌های تجدیدپذیر رکورد زده است.

موج گرمای شدید تابستان، زمستان سردتر از حد معمول در شمال هند و بهبود اقتصادی منجر به جهش تقاضای برق شده و هند را مجبور کرده است تا تولید خود را از نیروگاه‌های زغال سنگی و مزارع خورشیدی افزایش دهد تا از قطع برق جلوگیری کند.

تجزیه و تحلیل داده‌های دولت هند نشان می دهد تولید برق در سال مالی منتهی به مارس 2023 با رشد 11.5 درصدی روبرو شده و به بیش از 1591.11 میلیارد کیلووات ساعت رسیده است که بالاترین افزایش تولید از سال مالی منتهی به مارس 1990 است.

نقش سوخت های فسیلی در افزایش تولید برق

این تحلیل نشان می دهد تولید نیروگاه‌هایی که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند 11.2 درصد افزایش داشته است که سریع‌ترین رشد در بیش از سه دهه است، به لطف افزایش 12.4 درصدی تولید برق از زغال‌سنگ، که کاهش 28.7 درصدی تولید از نیروگاه‌های گاز را جبران کرد.

در سال مالی جدید که از اول آوریل آغاز شد، انتظار می رود نیروگاه های هند حدود 8 درصد زغال سنگ بیشتری بسوزانند. شتاب سریع تولید برق در نیروگاه های زغال‌سنگی هند برای تامین تقاضای برق، چالش‌هایی را که سومین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای بزرگ جهان برای رهایی اقتصاد خود از کربن با آن مواجه است، نشان می‌دهد، زیرا دهلی نو تلاش می‌کند امنیت انرژی 1.4 میلیارد هندی را تضمین کند.

آمارهای تولید برق در سال مالی گذشته

این گزارش همچنین نشان می دهد مجموع برق تولید شده در سال مالی گذشته 1509.15 میلیارد کیلووات ساعت بود که 8.4 درصد بیشتر از سال قبل از ان بوده است، اما همچنان 6.69 میلیارد کیلووات ساعت کمتر از تقاضا بود که بزرگترین کسری در شش سال گذشته است.

داده ها نشان می دهد که برق تولید شده از زغال سنگ به 1162.91 میلیارد کیلووات ساعت رسیده و سهم آن در تولید کلی برق به 73.1 درصد رسیده است که بالاترین سطح از سال منتهی به مارس 2019 است.

اداره مرکزی برق هند تخمین می زند که یک میلیون کیلووات ساعت برق تولید شده از زغال سنگ، 975 تن دی اکسید کربن تولید می کند، در حالی که همان مقدار انرژی تولید شده از گاز، 475 تن دی اکسید کربن تولید می کند.

تلاش دولت هند برای نصب ظرفیت جدید انرژی های تجدیدپذیر

پس از از دست دادن هدف برای نصب 175 گیگاوات ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2022، هند در تلاش است تا ظرفیت غیرفسیلی انرژی خورشیدی و بادی، انرژی هسته ای و آبی و انرژی زیستی را به 500 گیگاوات تا سال 2030 افزایش دهد.

ظرفیت خورشیدی هند در طول سال مالی اخیر حدود یک پنجم افزایش یافته است و تولید انرژی تجدیدپذیر را با رکورد 33.3 میلیارد واحد یا 21.7 درصد به 187.1 میلیارد واحد افزایش داده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *