بازخوانی روند صادرات نفت ایران

,
بازخوانی روند صادرات نفت ایران
برخی اقتصاددانان دهه 1390 را دهه از دست رفته اقتصاد ایران می‌دانند؛ دهه‌ای که بیشتر از هر زمان دیگری تحت تاثیر تحریم قرار داشته و با رشد اقتصادی تقریبا صفر درصد، تورم‌های بسیار بالا، افت ارزش پول ملی و بدتر شدن دیگر شاخص‌های اقتصادی همراه بود.
به گزارش بازار نفت و گاز ، از سال ۱۳۵۷ تاکنون پنج دوره تحریم علیه ایران وضع شده که دو دوره آن مصادف با سال‌های آغازین و پایانی دهه 90 بوده است. اقتصاد وابسته به نفت ایران در این دوره فراز و نشیب های متعددی را تجربه کرد و با کاهش شدید میزان  صادرات نفت  مواجه شد.

آنگونه که نماگرهای اقتصادی نشان می‌دهند  صادرات نفتی ایران  (ارزش نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی) در سال 1390 به رقم چشمگیر 118 میلیارد دلار رسیده بود که بالاترین سطح در این دهه بوده است، اما تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران در سال ۱۳۹۱، موقعیت را برای ایران تغییر داد به طوری که در سال 1399  درآمدهای نفتی  نسبت به ابتدای دهه، 82 درصد کاهش یافته به 21 میلیارد دلار یعنی پایین سطح در طول این دهه رسید. 

نقطه شروع تحریم‌های دهه 90

در سال 1391 به دلیل اعمال تحریم‌های شدید و ایجاد محدودیت‌های  واردات نفت  خام از ایران برای سایر کشورها از طرف کشورهای غربی،  صادرات نفت خام  نسبت به سال قبل به شدت آسیب دید؛ به طوری که میزان  صادرات نفتی  در سال 1391 نسبت به سال 1390، حدود 42 درصد کاهش یافت و به محدوده 68 میلیارد دلار رسید.

در ماه‌های نخستین دولت یازدهم همچنان  قیمت نفت  نزدیک به ۱۰۰ دلار بود؛ اما پس از آن شیب تند کاهش قیمت دامن دولت جدید ایران را گرفت. این روند تا جایی پیش رفت که  درآمدهای نفتی  در سال 1394 وارد کانال 33 میلیارد دلار شد و به یک‌چهارم دولت  احمدی‌نژاد  رسید.

خروج ترامپ از برجام؛ آغاز فصل جدیدی از تحریم‌ها

در 18 اردیبهشت سال 1397 دونالد ترامپ از  برجام  خارج شد و دور جدیدی از تحریم‌ها آغاز شد. این درحالیست که آمارهای صادرات فصلی نفت نشان می‌داد که در بهار همان سال میزان  صادرات نفت  به حدود 21 میلیارد دلار رسیده بود که بالاترین رقم از سال 1391 محسوب می‌شد.

پس از اعطای یک فرصت چندماهه به ایران، آمریکا روز دوشنبه 14 آبان 1397 رسما دور جدید تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و  تحریم نفت  به تدریج آغاز شد و توقف سوئیفت و روابط مالی نیز در دستور کار قرار گرفت.

تحریم‌های جدید از یکسو و افت شدید  قیمت نفت  به دلیل افت تقاضا به دنبال افزایش  محدودیت‌های کرونایی  و قرنطینه‌ها از سوی دیگر، باعث شد سال‌های 98 و 99 به یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصاد ایران تبدیل شود.

در بهار 1399، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین به 25 دلار رسید؛ یعنی کمترین رقم حداقل از سال 1397. در بهار همان سال ارزش  صادرات نفتی  به کمترین حد خود در طول یک دهه رسید و با استناد بر آمارهای منتشر شده از بانک مرکزی، درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی در بهار 99، تنها 3 میلیارد و 865 میلیون دلار بود. 

منبع: اکو ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *