آیا روسیه واقعاً تولید نفت را کاهش می دهد؟

آیا روسیه واقعاً تولید نفت را کاهش می دهد؟

آیا روسیه واقعاً تولید نفت را کاهش می دهد؟

اوایل سال جاری، روسیه اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های غرب و به عنوان بخشی از تلاش‌های اوپک پلاس برای افزایش قیمت‌های بین‌المللی نفت، میزان تولید نفت خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

با این حال، آمارهای مربوط به صادرات نفت روسیه موجب سردرگمی و ابهام می‌شود: بر اساس این داده‌ها، روسیه به اندازه قبل نفت تولید می‌کند. بلومبرگ اخیرا در گزارشی اعلام کرد: تعداد چاه های تعطیل در روسیه افزایش یافته و مسکو اعلام ارقام رسمی تولید نفت را متوقف کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تعداد چاه های تعطیل نفت خام روسیه در ماه مارس به 18.1 درصد کل چاه های این کشور افزایش یافت. این واقعیت نشان می‌دهد که تولیدکنندگان روسی واقعاً تولید خود را کاهش داده اند.

چیزی که به نظر می‌رسد برخی ناظران را تحت تأثیر قرار می‌دهد این واقعیت است که در حالی که تولید در حال کاهش است – حداقل از نظر تعداد چاه‌ها – صادرات نفت روسیه همچنان قوی است. در واقع، صادرات نفت روسیه حتی به سطح قبل از حمله به اوکراین بازگشته است.

به نظر می رسد دلیلی برای این فرضیه وجود ندارد که روسیه احتمالا کمتر تولید کرده اما بیشتر صادرات داشته است. اینکه آیا این مورد درست است یا نه، به دلیل در دسترس بودن محدود اطلاعات تولید، نامشخص باقی مانده است.

کاهش ۴۲ درصدی تولید نفت روسیه تا سال ۲۰۳۵

با این حال، بلومبرگ به این نکته اشاره می کند که پالایشگاه‌های روسیه در حال حاضر در فصل تعمیر و نگهداری هستند، که به معنای کاهش تقاضای داخلی برای نفت خام است، این مساله می‌تواند توضیحی احتمالی برای اطلاعات ظاهرا متناقض از داده‌های صادرات و ارقام رسمی چاه‌های تعطیل این کشور ارائه دهد.

بلومبرگ در گزارش خود همچنین افزود: بخشی از چاه‌های نفتی که در حالت غیرفعال هستند، اطلاعات محدودی دارند، زیرا چیزی در مورد تغییرات در بهره‌وری چاه‌هایی که تعطیل هستند، به ما نمی‌گوید. اما بعدا این بحث در خبرگزاری های غربی مطرح شد که روسیه مجبور شده است تولید نفت خام خود را کاهش دهد، زیرا بدون حضور کارشناسان غربی نمی تواند فناوری تولید نفت را مدیریت کند.

برخی می‌گویند روسیه بدترین تحولات در صنعت نفت خود را پنهان می‌کند و واقعیت اصلی این است که میزان خسارات وارد شده به صنعت نفت این کشور بسیار فراتر از انتظارات است و مسکو ترجیح می دهد درباره این خسارات هیچ گونه اظهار نظر رسمی نداشته باشد.

کارول نخل، مدیر عامل شرکت کریستول انرژی، به کاهش شدید درآمد نفت روسیه در سه ماهه نخست 2023 اشاره می کند: درآمد نفتی روسیه نسبت به سال گذشته تا 40 درصد کاهش یافته است.

آیا روسیه واقعاً تولید نفت را کاهش می دهد؟

آیا روسیه واقعاً تولید نفت را کاهش می دهد؟

به گفته یک موسسه تحقیقاتی اوکراین، این کاهش کمتر بوده و در حدود یک سوم درآمدها بوده است. علاوه بر این، طبق گزارشی به نقل از این موسسه، همه این کاهش در نتیجه اقدامات تحریمی غرب نبوده است. به گفته مدرسه اقتصاد کیف، حدود 25 درصد از کاهش درآمد نفتی روسیه به علت کاهش قیمت‌های بین‌المللی بوده است.

با این حال، بلومبرگ اخیرا داد که درآمدهای نفتی روسیه در حال افزایش است و مسکو در حال برنامه ریزی برای از سرگیری خرید ارزهای خارجی برای صندوق ثروت دولتی خود است.
با چنین داده‌های ضد و نقیضی که از خارج از روسیه به دست می‌آید، واقعاً دشوار است که تخمین بزنیم که آیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان تولید خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز کاهش داده است یا خیر.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *