بازار سوخت جت و گازوییل خاورمیانه | هفته اول آگوست 2023

بازار سوخت جت و گازوییل خاورمیانه

افزایش تقاضای سوخت جت در تابستان 

پس از چند روز افزایش قیمت سوخت جت و کروسین در روز ۴ ماه آگوست، روند صعود قیمت موقتا متوقف شد تا فعالان بازار با مطالعه و ارزیابی وضعیت فعلی تصمیم گیری نمایند. در پایان معاملات روز سوم آگوست، محموله‌های سوخت جت و کروسین با تغییراتی از دو سنت کاهش در هر بشکه تا ۲۶ سنت افزایش در هر بشکه نسبت به متوسط قیمت فوق سنگاپور معامله شدند. 

تقاضاهای خوبی از اروپا برای خرید سوخت جت و کروسین منطقه خلیج فارس و همچنین هندوستان وجود دارد که دلیل آن رسیدن ایام تعطیلات وفصل مسافرت‌ها در اروپا می‌باشد. در عین حال کاهش ذخایر سوخت جت و کروسین در اروپا عامل دیگری است که تقاضا از خلیج فارس و هندوستان را افزایش داده است. البته پیش بینی می‌شود که با طی شدن ایام تعطیلات و گذراندن روزهای اوج مصرف سوخت جت در تابستان‌ ، به تدریج تقاضا در اروپا کاهش یابد. واردات سوخت جت اروپا در ماه جولای ۵۲ درصد افزایش یافت وپیش بینی می‌شود در ماه‌های آگوست و سپتامبر این میزان کمتر باشد. 

کاهش ذخایر سوخت جت سنگاپور 

ذخایر فراورده‌های میان تقطیر در سواحل سنگاپور برای سومین بار در هفته منتهی به ۲ آگوست با کاهش ۱.۸۶ درصدی به پایین ترین حد خود در ۷ ماه گذشته یعنی به ۷.۰۸ میلیون بشکه رسید. 

پایین‌ترین میزان سوخت جت در پایانه سنگاپور مربوط به هفته دوم دسامبر سال گذشته می باشد که ذخایر به حد ۶.۹۵ میلیون بشکه رسید. تقاضا برای خریدهای آنی در منطقه آسیا باعث بالاتر رفتن قیمت سوخت جت گردید که منجر به برداشت بیشتر از ذخایر و کاهش سطح آن شده است. 

در هفته منتهی به ۴ آگوست، صادرات سوخت جت و کروسین سنگاپور ۸۷.۹۲ درصد نسبت به هفته قبل از آن رشد داشت و به بالاترین حد خود در ۶ هفته گذشته یعنی به ۸۰۹۴۱ تن رسید. بالاترین میزان صادرات سنگاپور به هفته سوم ماه ژوئن می‌رسد که این کشور بیش از ۹۳ هزار تن سوخت جت و کروسین صادر نمود. 

هزینه حمل بالا عامل کاهش قیمت گازوییل 

برتری قیمتی دیزل با حداقل گوگرد پس از ۱۱ جلسه افزایش سرانجام در روز ۴ آگوست نسبت به روز قبل ۳.۴۱ درصد کاهش یافت ولی بازار کماکان در انتظار تغییرات قیمتی جدید است که می‌تواند افزایشی باشد. 

پلتس قیمت گازوئیل با ۱۰ پی پی ام گوگرد در سنگاپور را بر اساس ترم تحویل فوب در پایان جلسات روز سوم آگوست با ۲.۵۵ دلار افزایش در هر بشکه نسبت به متوسط ارزیابی‌های قیمتی سنگاپور ارزیابی نمود. در شروع ماه آگوست تقاضا کماکان برای گازوئیل زیاد است ولی بالا رفتن هزینه‌های حمل باعث شده است که برتری قیمتی کاهش یابد. 

شرکت SK Energy کره جنوبی ۳۰۰ هزار بشکه گازوئیل با ۱۰ppm سولفور برای حمل در روز های ۳۱ آگوست تا ۲ سپتامبر براساس ترم تحویل فوب Ulsan با متوسط قیمتی پلتس در روزهای ۷ تا ۳۱ آگوست به بازار عرضه نموده است. چهار محموله مشابه دیگر برای حمل در روزهای ۲۰ تا ۲۸ آگوست از سوی این شرکت عرضه شده است. 

مالزی ،استرالیا و اندونزی مشتریان گازوییل سنگاپور 

مالزی بزرگترین بازار صادرات گازوییل سنگاپور می باشد و بعد از مالزی استرالیا واندونزی در مراتب بعدی قرار دارند. در هفته ۲۷ جولای تا ۲ آگوست، واردات گازوییل سنگاپور تا ۹۱.۸۶ درصد کاهش یافت و به ۱۱۰۱۳ تن رسید که بیشترین حجم واردات از تایلند و مالزی به سنگاپور وارد شده‌ است. 

در تایوان در ماه ژوئن، مصرف فرآورده های نفتی ۱.۴ درصد بیشتر از ماه قبل از آن بوده است ولی در قیاس با مدت مشابه سال گذشته به ۱۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۶۷۴ هزار بشکه در روز رسید ضمن این که سود آوری نفتا و دیزل نسبت به ماه قبل بیشتر بوده است. مصرف گازوییل تایوان در قیاس با سایر محصولات بیشترین سود آوری را نسبت به ماه گذشته داشته است. گازوییل مصرفی تایوان در ماه ژوئن بار شد ۱۲.۶ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۱۱۳ هزار بشکه در روز رسید. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *