شرکت های دانش بنیان در زمینه ی پتروشیمی

شرکت های دانش بنیان

27 شرکت های دانش بنیان در زمینه ی پتروشیمی به ارائه محصولات و توانمندی‌های خود می‌پردازند; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

چهارمین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایشی از ۲۴ بهمن در جزیره کیش آغاز به کار می‌کند. به موجب این خبر،تیم تحلیلی بازار نفت گاز پتروشیمی در طی جمع آوری اطلاعاتی به معرفی این شرکت ها می پردازد.

یکی از واکنش‌های دولت به تحریم‌ها، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از روش‌های مختلف تولید کالا و خدمات در داخل بود.

مدیرعامل شرکت گروه نفت و گاز پارسیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زمینه تأمین فناوری‌های مورد نیاز صنعت نقش‌آفرین باشند. وی به نقش مهم و تأثیرگذار شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در تأمین دانش فنی و کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی تأکید کرد. 

شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های تابعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره محور‌ها و موضوعاتی، چون توسعه سبد محصولات، دانش فنی، بومی سازی مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها، ساخت تجهیزات دوار، ساخت تجهیزات ثابت و ابزار دقیق، پوشش‌های نوین و بهبود و تحول در فرآیند به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه اهتمام نظام نیز دستیابی به مرجعیت علم و فناوری است، گفت: صنعت پتروشیمی با جدیت و علاقه نسبت به علم و دانش و شرکت های دانش بنیان توجه داشته و دارد و در این زمینه چهار رویکرد نیز طراحی و مورد توجه قرار داده است.

اولین رویکرد نیازهای اصلی پتروشیمی در منطقه ویژه بوده که نیازهای فناورانه، نیازهای تولیدی و رفع موانع مهمترین آن است، دومین رویکرد منطقه ویژه اقتصادی ایجاد خودکفایی و بومی سازی، ایجاد اشتغال، افزایش تولید و سرمایه گذاری سومین رویکرد، فرهنگسازی چهارمین رویکرد سازمان منطقه ویژه می باشد.

شرکت های دانش بنیان - بازار نفت و گاز پتروشیمی

رویکرد شرکت های دانش بنیان

حال به معرفی این شرکت ها و زمینه ی فعالیت انها می پردازیم:

شرکت تعالی پروژه ده‌گام
راهکار سیستم جامع مدیریت پروژه سازمانی TenStep یک نرم‌افزار قدرتمند برای مدیریت سبد پروژه‌ها، کنترل هزینه و مدیریت ارتباطات و فرآیندهای اجرایی و کنترلی در چرخه حیات پروژه محصول شرکت تعالی پروژه ده گام است.

فنون ریزتراشه میزان
آناالیزر گاز به همراه سنسور اختصاصی H2S محصول شرکت فنون ریز تراشه میزان برای اندازه گیری غلظت‌های بین 1/0 الی 300ppm در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهی به منظور کنترل گازهای خروجی دودکش‌ها و نیز مانیتورینگ نشتی و پخش گاز سمی H2S در فیلد استخراج نفت و گاز و نیز واحدهای تولید گوگرد استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه بصورت پرتابل طراحی و ساخته شده است.

علوم و فناوری‌های نوین رهیافت
ارتقاء کمی و کیفی صنایع کشور، با بهره‌گیری از دانش روز دنیا، از اهداف عمده این واحد است. بررسی علت تخریب و تخمین عمر باقی مانده از دستاورهای این شرکت است. این شرکت قادر به تعیین علل خسارت ،خزش، خستگی و خوردگی داغ، تخمین عمر و یا افزایش عمر سازه‌های با دانش فنی بالا و حساس، مانند پره‌ها و تجهیزات توربین‌های هوایی، زمینی و دریایی است.

مشاوران آزمای نفت ایرانیان

این شکت با رویکرد تولید علم در راستای افزایش سطح کیفیت فرآورده‌های نفتی تولیدی مشغول به فعالیت است. این مجتمع دانش بنیان مشتمل بر واحدهای آزمایشگاهی تخصصی (شامل آزمایشگاه‌های نفت خام – هیدروکربن‌ها – روانکارها – قیر – گریس و ضدیخ )، مرکز آموزش فعال در حوزه نفت خام و فرآورده‌های نفتی و مرکز پژوهشی شامل فنی- مهندسی و تجهیز و ساخت است.

ری موج
رسوب گرفتگی یکی از رایج ترین معضلات تجهیزات انتقال حرارت است. ضد رسوب الکترومغناطیس – نسل چهارم محصول شرکت ری موج بدون نیاز به کاربر، مواد شیمیایی، قطعات مصرفی و بدون آلایندگی محیط زیست، معضل رسوب گذاری در تجهیزات را برای همیشه حل می‌کند.

گروه آریا صنعت سلیم
سنسور مقاومت اهمی محصول گروه آریا صنعت سلیم دارای حسگر دمایی با دقت 8 رقم اعشار در بازه دمایی 200 -الی 600 +درجه سانتیگراد است و قابل استفاده در انواع مخازن، خطوط جریان داخل چاهی و سر چاهی، فرآیندها (تقطیر،گوگرد زدایی )، عملیات ها (اکتان،پلیمر سازی) است.

شركت مهندسي پترو فرآيند دلتا
شرکت مهندسي پترو فرآیند دلتا با توسعه دانش فنی و فناوری بازیافت گازهای فلر موفق شده است در بیش از ده طرح و پروژه، طرح‌های صنعتی بازیافت گازهای فلر و ضایعاتی را به انجام رساند.

شركت دیده پرداز صبا
دستگاه دیتاکلکتور ارتعاشی (4060 AVB) محصول شرکت دیده پرداز صبا است. این دستگاه اولین دستگاه دیتاکلکتور ارتعاشی ساخت ایران است که عملکردهایی چون عیب‌یابی ماشین آلات دوار، بالانس تک صفحه‌ای و دو صفحه‌ای، داده برداری ارتعاشی و پیاده سازی تعمیرات پیشگیرانه و نرم‌افزار پایش وضعیت با امکان تعریف Route دارد.

فناوارن کوشای سحر
این شرکت در اجرای پروژه‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف از جمله فیبرنوری، مخابرات بیسیم و الکترومغناطیس, سیستم‌های تلکام با کیفیت‌ترین خدمات را به کارفرمایان ارائه می‌دهد. همچنین درحوزه‌های طراحی و تولید نرم‌افزار، طراحی و تولید سخت افزار، شیلدهای الکترومغناطیس در دست تولید دارد. پهپاد هما -2 جهت پایش خطوط لوله نفت و گاز محصول این شرکت در پاویون دانش بنیان نمایشگاه بود.

مبتکران پترو پژوه سپاهان
حاصل تجربه و تحقیق متخصصین شرکت طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم سولفورزدایی از مواد هیدروکربنی به روش ODS کاتالیستی در مقیاس صنعتی بود که در پاویون دانش بنیان به بازدید کنندگان ارائه می‌کنند.

پیشتازان صنعت فراز ارتباط
رادار حفاظت پیرامونی 24-psr-x محصول شرکت پیشتازان صنعت فراز ارتباط با بهره گیری از طراحی پیچیده قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف را فراهم می‌کند. رادار به همراه نرم‌افزار Guard PSS امکان تشخیص، رهگیری و شناسایی اهداف مختلف زمینی را دارد.

شرکت دژپاد صنعت سازه
طراحی و ساخت تجهیزات خطوط تولید کارخانجات صنعتی، طراحی و ساخت انواع سیلو و مخزن ، طراحی و ساخت انواع اسلایدگیت، طراحی و ساخت میز متحرک ماشین ریخته گری و طراحی و ساخت میز اسیلاتور (نوسان ساز) محصول این شرکت است.

شرکت مبتکران فناور گستر اکسین
کاتالیست تولیدی شرکت مبتکران فناور گستر اکسین با توجه به بلورینگی بالا، خاصیت اسیدی مناسب و ذرات کریستالی کوچک ماندگاری مطلوبی در فرآیند تبدیل متانول به الفین‌های سبک دارد و قادر است با خوراکی با غلظت‌های متانول بالا، الفین‌های سبک به ویژه اتیلن و پروپیلن را باگزینش پذیری مناسب تولید کند.

کارخانجات آریا دیزل پارت
این کارخانجات در امر تولید و با به کارگیری تکنولوژی‌های برتر از قبیل Laser, ECM, EDM و روش‌های مدرن ساخت SPC/CAM بومی سازی و کنترل تجهیزات دقیق را میسر کرده است. واحدهای تولیدی با کمک تجهیزات و دانش فنی خود قادر است تلرانس‌های زیر میکرونی را در فولاد سخت اعمال و کنترل کنند.

فناوری سیستم‌های هوشمند عصر نوین
پلتفرم هوشمندسازی صنعتی مبتنی بر تکنولوژی اینترنت اشیاء، در هوشمندسازی توربو کمپرسور و توربین‌های گاز و بخار، هوشمندسازی بویلرها در واحد Utility، هوشمندسازی کمپرسورها و تجهیزات دوار، آنالیز Vibration تجهیزات حساس، مدیریت هوشمند پست‌های برق نیروگاهی و تجهیزات مرتبط، مدیریت هوشمند واحدهای HVAC ، مدیریت هوشمند ایستگاه‌های تقویت فشار و تشخیص نشتی خطوط انتقال لوله های نفت و گاز کاربرد دارد.

محافظان بهبود آب
محصولات این شرکت در زمینه تصفیه آب‌های صنعتی و به عنوان تولیدکننده مواد شیمیایی بازدارنده خوردگی و رسوب دوست دار محیط زیست در سیستم‌های برج خنک کن، بویلرها، اسمز معکوس و مدارهای بسته فعال است.

آریا تابان هوشمند
محصول این شرکت سیستم RTU دیسپچینگ جایگاه‌های عرضه سوخت است که یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات و پارامترهای مهم جایگاه‌های سوخت سراسر کشور است و به منظور مدیریت توزیع و مصرف سوخت، جلوگیری از قاچاق سوخت و مانیتورینگ میزان دریافت و فروش جایگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسامد افراز سیستم
این شرکت دارای پروانه بهره برداری در زمینه تولید محصول سطح سنج راداری مخازن بوده و با بهره گیری از فناوری روز دنیا دارای تاییدیه عملکرد از صنایع مختلف است.

فناوری سیستم‌های هوشمند عصر نوین
گریتینگ‌های مولدکامپوزیتیGRP & F محصول شرکت دانش بنیان فناوری سیستم‌های هوشمند عصر نوین است.

تیوا سیستم
آرشیو هوشمند داده و اسناد مشتمل بر سه رکن اصلی تحول دیجیتالی یعنی داده، گردآوری و استانداردسازی محصول شرکت تیوا سیستم است.

پتروفرزان آپادانا
این شرکت با سامانه تشخیص لیداری Spoilex دستگاه لیداری تشخیص آلاینده‌های هیدروکربنی Spoilex با استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، طراحی و ساخته است. از این دستگاه به منظور تشخیص به موقع نشت انواع آلاینده‌های هیدروکربنی در آب‌ها و پیشگیری از ورود آنها بطور خاص در دریاها، رودها، آب بندها، سدها و حوضچه های تصفیه و خروجی پساب‌های صنعتی استفاده می‌شود.

کاوش مکانیزه فن‌آور
ربات ویدیومتری SEWBOT III یکی از توانمندترین ربات‌های ویدیومتری ساخته شده در کشور مطابق با شرایط شبکه‌های فاضلاب بهره برداری شده در ایران است و در حال حاضر از جمله کامل‌ترین نمونه‌ها در سطح خاورمیانه از نظر توانایی‌های فنی و اجرایی است.

برنا الکترونیک
این شرکت اولین و تنها تولیدکننده کنترل دور ولتاژ متوسط در ایران است که در لیست بلند منابع وزارت نفت تایید شده است. محصول مگادرایو برنا الکترونیک در صنایع مختلفی از جمله صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، معادن، فولاد، آب و فاضلاب و نیروگاه‌ها برای کنترل پمپ‌ها، فن‌ها و کمپرسورها به کار می‌رود.

نواندیشان سازه نیرا
پمپ پریستالتیک محصول شرکت نواندیشان سازه نیرا است که نحوه کار آن به این صورت است که گردش الکتروموتور باعث گردش غلطک یا رولر در داخل روتور دستگاه می‌شود.

بهینه سازان صنعت تاسیسات
سیستم کنترل هوشمند دمای گاز خروجی از ایستگاه تقلیل فشار گاز به منظور کنترل دمای خروجی ایستگاه است از دستاور های این شرکت است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *