بررسی و تحلیل وضعیت بازار گوگرد

وضعیت بازار گوگرد

بررسی و تحلیل  وضعیت بازار گوگرد به گزارش بازار نفت و گاز ایران که ما پیش‌ بینی می‌ کنیم که در نیمه دوم سال 2023 با تقویت تقاضای کود، تقاضای اسید فسفریک به سطوح 2021 باز گردد.

مسیر گوگرد در بازار فعلی و آتی

در وضعیت بازار گوگرد، شاخص های گوگرد قرار است تا ماه ژانویه به دنبال کاهش تقاضای فلزات از اندونزی کاهش یابد و چین نیز پس از خرید اخیر، از بازار نقدی خارج می شود. اما انتظار می رود در نیمه اول سال آینده در راستای بازار ضعیف فسفات فرآوری شده، پتانسیل صادرات DAP چین به تقویت بازار کمک کند. 

بهبود نسبی وضعیت بازار گوگرد

شاخص های کلیدی بازار گوگرد ماه پیش رو انعطاف پذیری خوبی را تجربه خواهند کرد. تقاضای نقدی از جنوب شرق آسیا که محرک اصلی بازار در ماه گذشته بود، در حال حاضر خریداران را تا ژانویه پوشش داده است. در برزیل، CMOC خریدار گوگرد اخیراً مناقصه 40000 تنی به قیمت 205-207 دلار در هر تن cfr را صادر کرد که نسبت به اوایل دسامبر، 4 دلار کاهش داشت. بازار گوگرد چین به دنبال افزایش خرید در ماه نوامبر پا را فراتر گذاشته است. ما بالاخره شاهد این هستیم که برخی محدودیت های کووید-19 در چین رو به کاهش هستند. کمیسیون ملی بهداشت چین در 7 دسامبر 10 سیاست کووید من جمله کاهش برخی الزامات قرنطینه و آزمایش، و تشویق سالمندان به واکسیناسیون را تغییر داد. سیاست صفر کووید با کاهش تنگناهای تجاری، پیامدهای مهمی برای رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) در بازارهای چین و جهان خواهد داشت. صندوق بین المللی پول (IMF) پیش بینی می کند چین در سال آینده 30 درصد از رشد کل جهان را به خود اختصاص خواهد داد. GDP و تقاضای نفت ارتباط تنگاتنگی دارند و کاهش این محدودیت ها احتمالاً به نفع تقاضای نفت و تولید گوگرد است. از لحاظ تقاضا، محدودیت ‌های صادراتی چین بر فسفات‌ فرآوری ‌شده اثرات قابل توجهی در سال آینده به همراه خواهد داشت. با توجه به ارزیابی های آرگوس، صادرات گوگرد چین از سه ماهه دوم به حالت عادی باز خواهد گشت، که به افزایش تعادل گوگرد جهانی کمک خواهد کرد.

موارد استفاده از گوگرد

افت محسوس بهای گوگرد افریقا

افزایش قیمت گوگرد در شمال آفریقا از 63 دلار در هر تن در نوامبر به 35 دلار در تن در دسامبر کاهش یافت و ما انتظار داریم این روند تا ژانویه تثبیت شود. در حال حاضر، OCP مراکش با توجه به تمرکز بر مذاکرات قراردادی برای عرضه در سه ماهه اول سال 2023، از بازار اسپات دور مانده است. این امر با اینکه وارد سال جدید می شویم، نقدینگی را محدود می کند اما انتظار می رود قدرت خرید OCP به سطح ژانویه بازگردد. پیش بینی می شود اختلالات عرضه در بازار مس آفریقا تا سال 2023 ادامه داشته باشد.

کاهش محدودیت های کووید و رشد وضعیت بازار گوگرد

دولت چین در 7 دسامبر تغییرات مهمی در محدودیت های کووید-19 اعمال کرد که از مارس 2020 به دنبال همه گیری آغاز شده بود. کمیسیون ملی بهداشت چین 10 سیاست من جمله کاهش برخی الزامات قرنطینه و آزمایش، و تشویق سالمندان به واکسیناسیون را تغییر داد. فقط مناطق “پر خطر” بایستی فعالیت تجاری یا تولیدی را متوقف کنند. اعتراضات اخیر ممکن است به این تصمیم دولت کمک کرده باشد اما نادیده گرفتن آسیب های اقتصادی ناشی از این محدودیت ها دشوار است. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط بانک آمریکایی گلدمن ساکس، سیاست‌ کووید صفر تا 5-4 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال جاری را حذف کرده است. از آنجا که قرنطینه منجر به تنگناهای تجاری و کمرگی در بازارهای جهانی می شد، زنجیره های تامین جهانی به طور قابل توجهی از این تغییر سیاست سود می برند. GDP چین در سال جاری تنها 3.2 درصد رشد داشت و انتظار می رود پایین ترین نرخ از اواخر دهه 1990 باشد. این نرخ تولید بازارهای جهانی و رشد تقاضای نفت را تحت تاثیر قرار می دهد اما کاهش محدودیت ها احساسات صعودی را در بازار نفت خام تقویت می کند و از طرفی، حاشیه های پالایش را حفظ کرده و تولید گوگرد را نیز افزایش می دهد.

مطالعه کنید:معرفی انواع مواد پتروشیمی

کمرنگ شدن محموله های روسیه در مدیترانه

پالایشگاه روسی پریولو وابسته به بخش خصوصی لوک اویل با ظرفیت 320000 بشکه در روز محموله نفت خام غیر روسی را با هدف پایان دادن به عدم اطمینان از کارخانه سیسیلی دریافت کرده است. از آنجا که پریولو به طور کامل نفت خام روسیه را از آوریل دریافت کرده است، لوک اویل پس از تهاجم روسیه به اوکراین بازارهای اعتباری روسیه را مسدود کرده است. پس از ممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه از طریق دریا در 5 دسامبر نمی توان به واردات نفت خام روسیه در درازمدت امیدوار بود. کل صادرات روسیه در سال 2022 کمتر از 1 میلیون تن پیش بینی می شود که حدود 400000 تن از میزان صادرات سال 2021 کمتر بود. تحولات سال پیش رو نامشخص و قابل بازنگری هستند اما پیش بینی اولیه ما برای صادرات در سال 2023 حدود 1 میلیون تن است.

عرضه گوگرد خاورمیانه با قیمت نامشخص

شرکت دولتی کویت KPC، تولید کننده گوگرد در وضعیت بازار گوگرد، قیمت گوگرد کویت در دسامبر را 183 دلار در هر تن fob کویت اعلام کرد که 28 دلار نسبت به نوامبر افزایش داشت. مونتاجات قطر قیمت دسامبر خود را تا 185 دلار در هر تن fob افزایش داد که 36 دلار نسبت به ماه گذشته افزایش داشت. ادنوک در امارات متحده عربی قیمت رسمی فروش گوگرد دسامبر را که برای شبه قاره هند قابل اعمال است، با نرخ 180 دلار در هر تن fob روویس، بالاتر از قیمت 140 دلاری نوامبر اعلام کرد. مذاکرات قرارداد برای عرضه خاورمیانه در سه ماهه اول سال 2023 با قیمت های پیشنهادی نامشخص برای کاربران نهایی و معامله گران در حال حاضر ادامه دارد. KPC اولین محموله دیزل کم گوگرد را از پالایشگاه جدید 615000 بشکه ای الزور صادر کرده است و یک محموله 44000 تنی نیز عازم بحرین است. انتظار داریم ظرفیت تولید گوگرد در سال 2023 به 300000 تن افزایش یابد.

محدود شدن بهای جهانی اسید سولفوریک

تغییرات قیمت جهانی اسید سولفوریک طی ماه گذشته محدود شده است و مسیر مختلطی از افزایش، کاهش یا ثبات را تجربه کرد. میانگین قیمت ها از شمال غرب اروپا 35 دلار در تن fob ثابت ماند. افزایش نرخ حمل و نقل در بازارهای صادراتی شاخص ها را در ماه های اخیر تحت فشار قرار داده است. مذاکرات قراردادی برای سال 2023 در اروپا در حال انجام است اما ایده‌ های قیمتی متفاوت به نظر می ‌رسند و بحث‌ ها نیز همچنان ادامه دارد. بازار به دلیل کاهش تقاضای اسید از بازارهایی همچون دی اکسید تیتانیوم، کاپرولاکتام و کودها بی ثبات است.

مطالعه کنید:آخرین اخبار گوگرد

قیمت گوگرد در بازارهای آسیایی

تردید تاجران فسفات از بازار آتی

فعالان بازار در این مورد گمانه زنی کرده اند که آیا صادرات فسفات چین در سه ماهه اول سال 2023 محدود خواهد شد یا خیر. برخی گزارشات از صدور سهمیه های سه ماهه چهارم خبر می دهند و برخی دیگر به عدم پیشنهادات اشاره می کنند. پیش بینی می شود قیمت فسفات های فرآوری شده در سال پیش رو کاهش بیشتری داشته باشد. در کوتاه مدت، قیمت DAP هند با کاهش تقاضا کاهش خواهد یافت و انتظار می رود در ژانویه جان دوباره بگیرد. پیش بینی می شود تراز DAP جهانی در سال 2023، علاوه بر چشم انداز نزولی قیمت ها، افزایش یابد. واردکنندگان در سطح جهان از “خطر انتقال سهام در بازار در حال سقوط” اجتناب می کنند و عرضه از سوی تولیدکنندگان نیز با کاهش تقاضا که منجر به عرضه مازاد می شود، رو به رشد است.

مطالعه کنید:قیمت روز گوگرد در بازار جهانی

افزایش معاملات گاز طبیعی با آغاز زمستان

معاملات آتی گاز طبیعی ایالات متحده در 8 دسامبر پس از پیش بینی هوای سرد که تقاضا را در هفته‌ های آینده افزایش می دهد، افزایش یافت. گاز نایمکس برای تحویل ژانویه در هنری هاب با 4.2 درصد معادل 23.9 سنت/mmBtu افزایش یافت. قیمت فوری ماهانه در دو جلسه گذشته، پس از سقوط به پایین ترین سطح شش هفته ای در 6 دسامبر با پیش بینی هوای سرد در اواخر دسامبر بالا رفت. پیش بینی ها در 8 دسامبر نشان دهنده افزایش تقاضای گرمایش ایالات متحده طی دو هفته آینده بود. این چشم انداز هوای خنک تر کوتاه مدت در شمال شرق ایالات متحده و کاهش دمای نرمال را نشان می دهد. تقاضای گرمایش طی 13 تا 17 دسامبر از استانداردهای فصلی فراتر خواهد رفت. انتظار می رود هوای سرد بخش بزرگی از ایالات متحده را در 18-22 دسامبر پوشش دهد و در نتیجه، تقاضای گاز گرمایشی برای منازل و مشاغل را افزایش می دهد. ذخایر گاز ایالات متحده در هفته منتهی به 2 دسامبر 21 Bcf (معادل 595 میلیون تن مترمکعب) کاهش یافت.

افزایش بهای نفت خام

بهای قرارداد ICE برنت فوریه با 16 سنت افزایش به 76.31 دلار در هر بشکه رسید. قرارداد WTI ژانویه نایمکس نیز با 42 سنت افزایش به 71.88 دلار در هر بشکه رسید. اختلاف بین شورای همکاری دولت های ترک و گروه بین المللی P&I باعث انسداد تنگه بسفر شده و صادرات نفت خام بلند CPC را به شدت محدود می کند. از 9 دسامبر تاکنون تردد دست کم 20 نفتکش مسدود مانده بود. شرکت کانادایی TC Energy فعالیت خود از طریق سیستم خط لوله کیستون در 7 دسامبر را پس از نشت حدود 14000 بشکه نفت، متوقف کرد. انتظار می رود اکوادور تولید خود را در سال 2023 به 521 هزار بشکه در روز برساند که 9 درصد نسبت به سال جاری افزایش خواهد داشت.

درباره بررسی ساختار بازار پارازایلن بخوانید.

وضعیت بازار گوگرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *