بررسی بازار فرآورده های سبک و سنگین آسیا و اروپا | نیمه ماه سپتامبر 2023

بررسی بازار فرآورده های سبک و سنگین آسیا و اروپا | نیمه ماه سپتامبر 2023

افزایش حجم ذخایر سوخت جت اروپا

با توجه به کاهش تدریجی دما‌ و نزدیک شدن به فصل پاییز ذخایر سوخت جت در بنادر سه گانه اروپایی آمستردام، روتردام و آنتورب ۴.۵ درصد افزایش یافت و پالایشگاه‌های اروپا افزایش تولید دیزل خود را نسبت به سوخت جت در اولویت قرار دادند. قیمت سوخت جت براساس ترم تحویل CIF شمال غرب اروپا ۱۹.۷۵ دلار در هر تن کاهش یافت. ذخایر جهانی سوخت جت پس از تعطیلات در تردد تابستان و مصرف بالای سوخت جت اکنون مجددا در حال افزایش است.

در هفته دوم سپتامبر ذخایر فراورده های میان تقطیر سنگاپور با افزایش ۴.۲ درصدی به ۹.۱ میلیون بشکه رسید. در فجیره نیز ذخایر با رشد ۲۵ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۱.۸ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۱ سپتامبر رسید.

 افزایش حجم ذخایر سوخت جت اروپا

افزایش حجم ذخایر سوخت جت اروپا

کاهش ذخایر میعانات در سنگاپور 

در هفته منتهی به ۱۳سپتامبر، سنگاپور شاهد کاهش ذخایر میعانات سبک بود. با کاهش واردات نفتا، ریفورمیت و خوراک ترکیبی به میزان ۱۰.۹۷٪ ، حجم مواد سبک تا ۲۵۲،۲۴۹ تن کاهش یافت. صادرات نفتا، ریفورمیت و خوراک ترکیبی از سنگاپور در این هفته ۱۵۳،۷۹۳ تن بود که ۱۰۹،۲۴۸ تن به چین صادر شد. کاهش واردات سنگاپور به دلیل کاهش واردات مواد سبک روسیه بود که با کاهش ۳۳.۱۲٪ درصدی به ۸۵،۲۵۶ تن رسید.

واردات مواد سبک از خاورمیانه، که به طور معمول تامین کننده اصلی منطقه محسوب می گردد ثابت ماند و در هفته منتهی به ۱۳ سپتامبر ۱.۵۳٪ درصد افزایش یافت. تعداد محموله های وارداتی از روسیه برای تحویل در نیمه دوم سپتامبر و اکتبر به مناطق شمالی آسیا کم است که پس از خاتمه تعمیرات برنامه ریزی شده، مجددا افزایش خواهد یافت. به گفته تحلیل گران ، کاهش عرضه نفتا در آسیا برای تحویل در اکتبر، بر روی کرک‌اسپرد این محصول در ژاپن تأثیر گذار بوده و کرک‌اسپرد نفتا در این کشور کاهش یافته است.

 انواع نفت در بازار جهانی چیست؟ نفت سبک در مقابل نفت سنگین

بهبود اقتصاد چین و افزایش قیمت سوخت کوره 

خبرهای امیدبخش از بهبود اقتصادی در چین، باعث تقویت قراردادهای آتی نفت خام شد و هم زمان بر بازارهای فراورده های سنگین نفتی در هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر تأثیر گذاشت. عرضه و تقاضا در بازار سوخت دریایی منطقه مسیر افزایشی و یا کاهشی مشخصی نداشت. قیمت سوخت کوره با ۰.۵٪ سولفور در پایان هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر به ۶۷۵ دلار بر تن رسید، که نسبت به روز قبل ۹ دلار و نسبت به هفته قبل ۱۹ دلار و در قیاس با ماه قبل ۲۷ دلار افزایش یافت.

قیمت سوخت کوره BW380 که بیانگ سوخت نفتی ۳.۵٪ سولفور است، در پایان هفته به ۵۸۵ دلار بر تن رسید، که نسبت به روز قبل ۲ دلار و نسبت به هفته قبل ۸ دلار و نسبت به ماه قبل ۱۳ دلار افزایش یافت. تولید نفت خام چین در ماه آگوست به رکورد ۱۵.۳ میلیون بشکه در روز (۶۴.۶۹ میلیون تن) رسید که نسبت به ماه جولای ۲.۵٪ افزایش یافت. به طور کلی، بازار سوخت نفتی در چین در حال رشد است و این رشد می‌تواند تأثیر مستقیمی بر بازارهای سوخت کوره منطقه داشته باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *