گام بلند عمان برای حضور در بازار جهانی ال ان جی

گام بلند عمان برای حضور در بازار جهانی ال ان جی

گام بلند عمان برای حضور در بازار جهانی ال ان جی؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

شرکت یونیپک چین قرارداد ال ان جی با عمان را برای تحویل یک میلیون تن سوخت فوق سرد در یک دوره چهار ساله امضا کرده است. شرکت عمانی در توییتی اعلام کرد این اولین قرارداد با یک خریدار چینی است که تا حدودی هدف از آن، دستیابی به بازارهای جدید است و تحویل آن در سال 2025 آغاز خواهد شد.

این قرارداد به دنبال معامله ال ان جی دیگری منعقد شد که ماه گذشته عمان با شرکت بوتاش ترکیه برای تحویل سالانه 1.4 میلیارد متر مکعب گاز در یک دوره 10 ساله امضا کرد. ابتدای سال جاری شرکت عمانی قراردادهای تحویل ال ان جی را با توتال انرژیز فرانسه و پی تی تی تایلند نیز امضا کرد. هر یک از این شرکت ها سالانه 800 هزار تن  ال ان جی در سال 2025 را به ترتیب برای دوره های 10 و 9 ساله دریافت خواهند کرد.

چند شرکت انرژی ژاپنی از جمله JERA، Mitsui & Co و Itochu Corp نیز از مشتریان عمان هستند و به تازگی قراردادهایی برای عرضه 2.35 میلیون تن در یک دوره 10 ساله منعقد کردند که از سال 2025 آغاز خواهند شد.

ادامه روند نزولی قیمت ال ان جی در بازارهای بین المللی

ریستاد انرژی چهار سال قبل پیش‌ بینی کرد که تولید گاز این کشور کوچک واقع در خلیج‌ فارس در سال 2023 از تولید نفت آن پیشی بگیرد که نشان از فروش روزافزون گاز طبیعی به عنوان منبع انرژی است.

پس از آن، رقابت بر سر گاز تشدید شده و نرخ تولید در تولیدکنندگان بزرگی همچون قطر، ایالات متحده و استرالیا را افزایش داده است. با این حال، حتی تولیدکنندگان کوچک تری مانند عمان در پاسخ به رشد تقاضا تولید خود را بالا می برند.

چین با توجه به اقتصاد و صنایعی که به انرژی عظیمی نیاز دارند، یک هدف طبیعی برای تولیدکنندگان ال ان جی محسوب می شود. اگرچه سال گذشته چین رکورد بزرگ ترین وارد کننده ال ان جی در جهان را به ژاپن واگذار کرد، اما همچنان یکی از بزرگ ترین خریداران این محصول است و برخلاف کشورهای اروپایی، انجام معاملات بلند مدت با هدف تضمین عرضه و رقابت با نوسانات قیمت را در دستور کار دارد.

منبع: oilprice

مایعات گاز طبیعی NLG چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *