قیمت پایین می تواند عرضه را مختل کند

قیمت پایین می تواند عرضه را مختل کند

قیمت پایین می تواند عرضه را مختل کند و زنگ خطر برای بازار گاز باشد; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قیمت گاز طبیعی ایالات متحده برای اولین بار در دو سال اخیر به زیر 3 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا رسید. پیش بینی ها حاکی از آن است که حداقل تا اواسط قیمت گاز سال زیر 3 دلار باقی خواهد ماند.

درست زمانی که انتظار می رود تقاضا افزایش یابد و اروپا برای پرکردن ذخایر خود در تابستان اقدام کند، کاهش قیمت گاز طبیعی، تولیدکنندگان را مجبور می‌کند تا برنامه‌های تولید خود را کاهش دهند.

از ابتدای سال جاری، قیمت گاز طبیعی ایالات متحده 46 درصد کاهش یافته است. تعداد دکل‌های حفاری در بخش‌های غنی از گاز شیل در نیمه اول سال 2022به میزان 48 درصد افزایش یافت، با این وجود این روند به دلیل اینکه ارائه دهندگان خدمات نفتی قصد دارند تجهیزات خود را به خارج از میادین گازی ببرند در حال تغییر خواهد بود.

افزایش دکل‌های حفاری در سال گذشته کاملاً قابل درک بود و یک واحد کاملاً جدید صادرات LNG در اروپا راه اندازی شد. قیمت گاز طبیعی ایالات متحده در پایان به طور میانگین 5.46 دلار در هر میلیون بی تی یو در سال رسید که بالاترین قیمت در بیش از ده سال گذشته بود.

اما آن زمستان گرم همه چیز را برای اروپا تغییر داد. به دلیل پر بودن انبارهای ذخیره‌سازی و تقاضای کمتر از میانگین فصلی، اروپا مصرف LNG آمریکا را متوقف کرد. زمستان در خود ایالات متحده در بیشتر اوقات گرم بود و تقاضای داخلی را نیز پایین نگه داشت. در نتیجه قیمت ها کاهش یافت و ممکن است برای آینده مشکل ساز شود.

در اروپا، شاهد نوسانات زیاد قیمت گاز بودیم که بسیار بالاتر از سال 2022 بود. بر اساس پیش بینی ها، پس از یک رکود قابل توجه، این قیمت ها بار دیگر برای دوره سرما در بیشتر قاره افزایش یافت. کلاوس مولر، رئیس سازمان نظارت بر بازار انرژی آلمان، هشدار داد که آلمانی‌ها در مصرف گاز صرفه جویی بسیار اندکی می کنند.

در آسیا، به دلیل قیمت‌های پایین‌ فروش گاز، شاهد بهبود تقاضا بودیم. با بازگشت چین به حالت عادی پس از قرنطینه های کووید در سال گذشته، انتظار افزایش تقاضا را داشتیم. انتظار می رود این تقاضا حتی بیشتر افزایش یابد. با این حال، ممکن است به دلیل کاهش تقاضای اروپا، بالا بردن قیمت ها به تنهایی کار ساز نباشد. اروپا زمستان را با ذخیره گازی بیشتر از آنچه در این زمان از سال دارد به پایان می رساند. و این بدان معناست که برای پر کردن آن ذخیره‌سازی در بهار و تابستان باید گاز کمتری بخرد.

به گفته مورگان استنلی، سطوح بالاتر از حد معمول ذخیره سازی گاز اروپا به این معنی است که خطر شکاف عرضه برای زمستان آینده بسیار کمتر از حد تصور قبلی است. تحلیلگران بلومبرگ انتظار دارند که گاز کافی در اروپا برای جبران کاهش جریان خط لوله روسیه و تامین گاز کافی در انبار برای زمستان 2023/2024 وجود داشته باشد. مورگان استنلی افزود: عرضه گاز روسیه به اروپا در تابستان امسال 18 میلیارد متر مکعب کمتر از سال گذشته خواهد بود و اروپا تا پایان ماه مارس 29 میلیارد متر مکعب گاز در اعضای اصلی اتحادیه اروپا خواهد داشت.

به نظر می رسد این ارقام بر اساس صادرات گاز روسیه به اروپا پس از قطع جریان و خرابکاری در نورد استریم بود که تابستان گذشته 5 متر مکعب از ظرفیت صادرات خط لوله را کاهش داد. با این حال، همه اینها به این معنی است که قیمت گاز ایالات متحده برای مدت طولانی تری پایین خواهد ماند و اگر قیمت ها پایین تر بماند، تولید نیز پایین خواهد آمد. و اگر اروپا امسال شانس سال گذشته را با آب و هوا نداشته باشد، قیمت ها می تواند یک بار دیگر افزایش یابد.

پیش‌بینی‌ها در مورد تولید گاز ایالات متحده در حال حاضر به‌طور چشمگیری بازنگری شده است. Enverus انتظار دارد تولید روزانه 1.7 میلیارد فوت مکعب در سال جاری افزایش یابد آن هم در مقایسه با 3 میلیارد فوت مکعب در پیش بینی قبلی.

 اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد قیمت گاز طبیعی ایالات متحده در سال جاری کاهش یابد، که نشان دهنده تولید کمتر خواهد بود. با این حال، EIA ، افزایش 11 درصدی صادرات LNG ایالات متحده در سال جاری را پیش بینی کرد که به تقاضای قوی اروپا بستگی دارد.

در همین حال، به نظر می رسد معامله گران انتظار سخت تر شدن شرایط بازار گاز را دارند. قراردادهای آتی گاز با تاریخ تحویل در اوایل سال 2024 با قیمت بیش از 4 دلار در هر میلیون بی تی یو معامله می‌شوند. البته این ممکن است در طول سال تغییر کند، اما نشان می‌دهد که برخی در بازار در حال آماده شدن برای بهره‌مندی از احتمال کاهش عرضه گاز در مدت زمان طولانی هستند.

قیمت‌های گزاف گاز اروپا در سال گذشته بسیاری از کسب‌وکارها را بر آن داشت تا فعالیت‌ها را محدود کنند و فعالیت خود را کاهش دهند. و این بدان معنی است که به سختی وضعیت قیمت گاز در سال گذشته تکرار خواهد شد که سرمایه گذاران LNG را تشویق به پیشبرد برنامه های ظرفیت جدید کرد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *