مقایسه قیمت متانول در مناطق مختلف جهان | هفته منتهی به 28 جولای 2023

مقایسه قیمت متانول در مناطق مختلف جهان

متوسط قیمت جهانی متانول ۳۴۹ دلار و یا ۳۱۷ یورو می باشد. 

قیمت متانول

قیمت متانول

مقایسه نوسانات قیمت نفت خام و متانول در آمریکا، اروپا و چین از ماه جولای سال ۲۰۲۱ تاکنون. 

قیمت روزانه متانول

قیمت روزانه متانول

نوسانات قیمتی متانول در دو سال گذشته در مناطق مختلف آسیا نشان می دهد که قیمت های کنونی متانول نسبت به قیمت های دو سال گذشته کاهش یافته است. پایین ترین قیمت های متانول در آسیا‌ در هندوستان و چین بوده است. 

قیمت متانول در آسیا

قیمت متانول در آسیا

کاهش میزان تولید متانول در روسیه

در پایان هفته منتهی به ۲۸ جولای تولید متانول در خلیج آمریکا به شکل مطلوب بوده است. در روسیه اغلب واحدهای تولید متانول با ظرفیت کمتر در حال تولید هستند. یک واحد تولیدی در صربستان در حال انجام تعمیرات است و پیش بینی می‌شود که در سه ماهه سوم راه اندازی شود. 

تولید مطلوب متانول در ایران 

تمام واحدهای تولید متانول در ایران در حال حاضر آماده تولید در حد مطلوب می‌باشند. یک واحد جدید به نام دی پلیمر آریان به زودی در ایران افتتاح خواهد شد. سایر واحدهای تولید متانول در منطقه خاورمیانه به تولید معمول خود ادامه می‌دهند. شرکت تولید متانول کاوه در ایران با ظرفیت ۲.۳ میلیون تن در سال پس از اعلام رسمی افزایش قیمت گاز برای مدتی واحد خود را تعطیل اعلام نمود ولی به نظر می‌رسد که در هفته پایانی جولای این واحد مجدداً به مدار تولید بازگشته است.

اضافه شدن واحدهای جدید متانول در چین

در بسیاری از بازارهای منطقه آسیا اقیانوسیه در هفته منتهی به ۲۸ جولای وضعیت انجام معاملات متانول در حد مطلوبی قرار ندارد و قیمت‌های فروش آنی متانول با ثبات و یا حتی در حال کاهش است. عدم تقاضای فصلی برای متانول و همچنین در اختیار داشتن حجم زیادی از متانول در بین مصرف کنندگان و توزیع کنندگان تاثیر منفی بر بازار متانول آسیا اقیانوسیه گذاشته است. 

تمایل به خرید در چین در این هفته با احتیاط همراه بوده است که دلیل آن راه اندازی چند واحد جدید متانول و پیش بینی عرضه زیاد این محصول بوده است. هم اکنون نگرانی‌هایی در مورد پر شدن مخازن و ذخایر متانول در بنادر دیده می‌شود و در شرق چین محموله‌هایی برای واردات وجود دارد که برای جاسازی آن باید تصمیم گیری شود. 

فروشندگان متانول برای فروش محصول خود مشتاق هستند و با قیمت‌های پایین حاضر به فروش محصول خود هستند وبه همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که در هفته‌های آینده قیمت متانول باز هم کاهش یابد. در هفته‌های گذشته قیمت متانول در چین در حدود قیمت‌های فعلی بوده است.

افزایش واردات متانول ایران به چین 

واردات متانول ایران به چین در حال افزایش است. واردات ایران به چین در ماه جولای در حدود ۷۰۰ هزار تن تخمین زده می شود که نسبت به ماه ژوئن تقریبا دو برابر شده است. در ماه ژوئن واردات متانول چین از ایران ۳۷۰ هزار تن بود.

در هفته پایانی جولای همه واحد‌های تولید متانول ایران مشغول تولید بوده اند و واحد تولید متانول کاوه نیز نهایتا تا پایان هفته مجددا وارد چرخه تولید خواهند شد. در هفته های قبل اعلام افزایش قیمت گاز باعث گردید که بعضی از واحدها باظرفیت کمتر به کار ادامه دهند و یا حتی تعطیل کنند که این موضوع باعث کاهش عرضه و بالا رفتن موقت قیمت ها شد. 

علاوه بر ایران سایر کشورهای خاورمیانه با میزان مناسب تولید، صادراتی به چین داشته اند و این در حالی است که میزان عرضه داخلی چین نیز افزایش یافته است و به طور کلی بازار چین از عرضه زیاد متانول اشباع گردیده است و البته این واردات کماکان ادامه داشته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *