پیش بینی آیسیس از روند تحولات قیمت متانول در سال های 2023 و 2024

تحولات قیمت متانول در سال های 2023 و 2024

تحولات قیمت متانول در سال های 2023 و 2024

تحلیلگران آیسیس انتظار دارند که قیمت متانول آسیا در ماه آگوست تا سپتامبر به دلیل بهبود تقاضا و سنتیمنت بازار افزایش یابد. افزایش تقاضا عمدتاً ناشی از راه اندازی دو واحد MTO در چین خواهد بود، در حالی که انتظار می رود تقاضا در بخش سنتی و سوخت نیز با عادی شدن فصل بهبود یابد و با سیاست های محرک دولت چین تقویت شود.

پیش بینی ماهانه قیمت متانول

پیش بینی ماهانه قیمت متانول

پیش بینی ماهانه قیمت متانول

  • پیش بینی قیمت اوت: 293 دلار
  • سپتامبر: 310 دلار
  • اکتبر: 315 دلار

انتظار می‌رود یکی از تولیدکنندگان MTO ساحلی چین، پس از 10 ماه تعطیلی، در اواسط آگوست فعالیت خود را از سر بگیرد. در همین حال، یکی از تولیدکنندگان داخلی دیگر به نام “نینگ شیا بائوفنگ”در حال برنامه ریزی برای شروع آزمایشی در واحدهای MTO و مشتقات خود در ماه آگوست پس از راه اندازی موفقیت آمیز کارخانه زغال سنگ به متانول خود در سه ماهه اول است.

افزایش قیمت نفت خام و نفتا نیز به نفع عملیات MTO خواهد بود. برخی از فعالیت‌های ذخیره‌سازی در آستانه تعطیلات مهم، مانند جشنواره نیمه پاییز در اواخر سپتامبر و هفته طلایی چین در اوایل اکتبر، انتظار می‌رود که حمایت بیشتری از قیمت‌ها داشته باشد. با این حال، هر گونه افزایش قیمت در چین باید با افزایش عرضه متانول در داخل و بین‌المللی محدود شود.

عرضه داخلی متانول چین در حال افزایش است و انتظار می رود با کاهش قیمت زغال سنگ و راه اندازی پروژه های جدید مبتنی بر کوره کک و گاز به افزایش خود ادامه دهد. حرکت قوی در بازار چین همچنین ممکن است جریان محموله های بیشتری را جذب کند.

پیش‌بینی می‌شود هند در بحبوحه کاهش احتمالی واردات به دلیل اشتهای رو به رشد از چین و اروپا، با وجود کاهش تقاضا در فصل باران‌های موسمی سه ماهه سوم و جشن‌های دیوالی در ماه اکتبر، شاهد افزایش قیمت‌ها باشد.

باقی مانده سال 2023 باید شاهد کاهش قیمت متانول باشیم به دلیل پیش بینی های مربوط به کاهش قیمت نفت خام و افت تقاضا. انتظار می‌رود که قیمت‌ها در ژانویه 2024 افزایش یابد، زیرا فعالیت‌های ذخیره‌سازی مجدد در چین قبل از سال نو چینی در اوایل فوریه و کاهش عادی تولید متانول مرتبط با زمستان در ایران سرعت می‌گیرد.

قیمت متانول

قیمت متانول

پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها در سال 2024 به طور متوسط کمتر از سال 2023 باشد، زیرا قیمت انرژی پایین‌تر است. عرضه اضافی از پروژه های جدید نیز باید بر چشم انداز تاثیر بگذارد، از جمله پروژه 1.8 میلیون تنی متانکس در سال 3 Geismar 3 در ایالات متحده، کارخانه 1.75 میلیون تنی Sarawak Petchem در مالزی، و همچنین پروژه های سوداگرانه در چین و ایران.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *