افت شدید قیمت متانول در بازار آسیا: آیا کاهش بیشتر قیمت در راه است؟

Methanol prices fall sharply in Asian market - بازار نفت و گاز پتروشیمی

قیمت متانول آسیایی به پایین‌ترین سطح خود از نوامبر 2020 کاهش یافته است، اما انتظار می‌رود در ژوئن به دلیل عرضه فراوان و تقاضای ضعیف، قیمت ها با افت بیشتری روبرو شود.
پیش بینی می شود بازار در ماه جولای نوسان داشته باشد. کاهش قیمت انرژی نیز می تواند از این چشم انداز حمایت کند. هم قیمت گاز و هم قیمت زغال سنگ در ماه مه کاهش یافت و فضا را برای کاهش قیمت متانول باز کرد.

به دلیل شرایط عادی فصلی و عرضه کافی، هیچ نشانه ای از افزایش قیمت گاز و زغال سنگ در تابستان مشاهده نمی کنیم. تولید متانول در چین از ماه مه تقریباً به سطح سربه سر بازگشته است و تولید داخلی را تشویق می کند، در حالی که واردات به چین و آسیا در بحبوحه تقاضای ملایم سایر مناطق ادامه می یابد.

اما در دسترس بودن محموله های ایران و نیوزلند ممکن است کاهش یابد و فشار عرضه را کاهش دهد. کاهش عرضه ایران تا حد زیادی به دلیل مذاکرات برای مدت سه ماهه سوم خواهد بود، در حالی که کاهش محموله های نیوزلند و شیلی به دلیل زمستان در نیمکره جنوبی در سه ماهه سوم خواهد بود. بنابراین، ما در ماه ژوئیه روند باثبات تری را در چین نسبت به جنوب شرق آسیا و هند پیش‌بینی می‌کنیم. انتظار می‌رود قیمت‌ها در چین از آگوست تا اکتبر افزایش قابل توجهی داشته باشند.

آسیای جنوب شرقی و هند تا حد زیادی تحولات بازار چین را دنبال خواهند کرد. اما کاهش قیمت ها در ماه اوت در هند در بحبوحه فصل باران های موسمی پیش بینی می شود.
کاهش هزینه های انرژی به تعدیل دورنمای تورم کمک کرده و به بانک های مرکزی اجازه می دهد تا سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهند.

با این حال، خطرات هنوز بالاست. این‌ها همراه با قیمت‌های انرژی پایین‌تر در شش ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته، میزان بازگشت قیمت را محدود می‌کنند.
میانگین قیمت برای نیمه دوم سال 2023 در بازارهای آسیایی به دلیل کاهش قیمت انرژی در مقایسه با نیمه اول کمتر خواهد بود.

افت شدید قیمت متانول در بازار آسیا: آیا کاهش بیشتر قیمت در راه است؟

افت شدید قیمت متانول در بازار آسیا: آیا کاهش بیشتر قیمت در راه است؟

انتظار می‌رود این کاهش در بازارهای چین، آسیای جنوب شرقی و هند در نیمه دوم سال 2023 در مقایسه با نیمه اول 8.4 تا 15.5 درصد باشد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها در سال 2024 به طور متوسط کمتر از سال 2023 باشد، زیرا قیمت انرژی پایین‌تر است.

عرضه اضافی از پروژه های جدید نیز باید بر چشم انداز تاثیر بگذارد، از جمله پروژه 1.8 میلیون تنی متانکس در سال 3 Geismar 3 در ایالات متحده، کارخانه 1.75 میلیون تنی Sarawak Petchem در مالزی، و همچنین پروژه های سوداگرانه در چین و ایران.

بهبود اقتصادی چین هنوز مسیر طولانی در پیش دارد، اما داده‌های اخیر ناامیدکننده بوده و پایداری آن را نامشخص کرده است. بار بدهی ها و بازار متلاطم املاک بر رشد اقتصادی تاثیر می گذارد.

در اروپا، آلمان وارد رکود شد زیرا خانوارها در واکنش به افزایش شدید قیمت انرژی و مواد غذایی، هزینه های خود را کاهش دادند. تورم همچنان یکی از نگرانی‌های بانک‌های مرکزی است زیرا کاهش تورم کندتر از حد انتظار پیش می‌رود و در نتیجه، اشتباهات سیاست پولی یک خطر است. سقوط قیمت انرژی، با این حال، حمایت اقتصادی را برای اقتصاد جهانی فراهم می کند، اما خطرات آن زیاد است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *