تحلیل بازار مونو اتیلن‌ گلایکول، پروپیلن و بوتادین آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

تحلیل بازار مونو اتیلن‌ گلایکول، پروپیلن و بوتادین آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

افزایش تقاضای فصلی مونو اتیلن‌ گلایکول

فعالیت‌های تجاری برای مونو اتیلن گلایکول در روز ۸ سپتامبر رونق داشت، زیرا قیمت‌ها به دلیل افزایش قیمت خوراک در بالا دست افزایش یافتند و این افزایش به نوعی حمایت از قیمت مونو اتیلن گلایکول بود. در بازار محلی چین نیز قیمت‌ها افزایش یافت و به ۴۱۲۰ تا ۴۱۳۰ یوان رسید در حالی که در روز ۷ سپتامبر قیمت‌ها بین ۴۰۷۸ تا ۴۰۹۰ یوان بود.

ارزیابی قیمت نفت خام برای ماه نوامبر با ۴۰ سنت کاهش به ۸۹.۸۷ دلار در هر بشکه رسید ولی به دلیل کاهش عرضه از سوی کشورهای عضو اوپک پلاس بازار باثبات و مستعد افزایش قیمت بود. تحلیلگران می‌گویند علت افزایش قیمت مونو اتیلن گلایکول افزایش تقاضای فصلی و همچنین بالاتر رفتن قیمت نفت خام بوده است. بعضی دیگر از تحلیلگران می‌گویند که علی رغم افزایش قیمت نفت خام و افزایش تقاضای فصلی به دلیل شرایط نامناسب اقتصاد کلان افزایش قیمت ادامه‌دار نخواهد بود.

تحلیل بازار مونو اتیلن‌ گلایکول، پروپیلن و بوتادین آسیا

تحلیل بازار مونو اتیلن‌ گلایکول، پروپیلن و بوتادین آسیا

عرضه بیش از حد پروپیلن در چین

بازار پروپیلن آسیا در هفته منتهی به ۸ سپتامبر مجدداً فعالیت‌ خود را آغاز کرد ولی این در شرایطی بود که میزان تقاضا کاهش یافته بود. قیمت پروپیلن تولید محلی چین در این هفته به دلیل عرضه بیش از حد و احتمال پر شدن مخازن نگهداری پروپیلن کاهش یافت. علت احتمال پر شدن مخازن، راه اندازی مجدد ۲ واحد دی هایدروژناسیون پروپان می باشد که به زودی راه‌اندازی شده  و محصولات بیشتری به بازار عرضه خواهد شد.

در هفته‌ای که با روز ۱۰ سپتامبر آغاز شده است احتمال اینکه تعداد معاملات و مذاکرات برای خرید و فروش بیشتر شود زیاد خواهد بود. دلیل افزایش تعداد معاملات نزدیک شدن به روز ملی چین یعنی اول اکتبر می باشد. این احتمال وجود دارد که شرکت Wanhua Chemical واحد دی هایدروژناسیون پروپان با ظرفیت ۷۵۰ هزار تن در سال در شهر Yantai را مجدداً وارد مدار تولید نماید. این واحد PDH به دلیل انجام تعمیرات برنامه‌ریزی شده به مدت یک ماه تعطیل شده بود.

بررسی بازار اتیلن، مونو اتیلن گلایکول و پروپیلن | هفته چهارم آگوست ۲۰۲۳

تاخیر در واردات بوتادین از آمریکا

در روز ۸ سپتامبر قیمت بوتادین ۶۰ تا ۷۰ دلار نسبت به روز قبل و همچنین ۹۰ تا ۱۱۰ دلار نسبت به هفته قبل افزایش داشت. قیمت بوتادین براساس ترم تحویل CFR چین با ۶۰ دلار افزایش نسبت به روز قبل به ۹۸۰ دلار در هر تن رسید که بالاترین قیمت در چهار ماه گذشته بوده است. قیمت براساس ترم تحویل FOB کره جنوبی نیز با ۷۰ دلار افزایش به ۹۵۰ دلار در هر تن رسید.

در این هفته قیمت بوتادین در آسیا باثبات بود که دلیل آن تقاضای زیاد از بخش لاستیک و همچنین تاخیر در وصول محموله‌هایی بود که از طریق دریایی به بنادر آسیایی واصل می‌شدند. تعطیلی ناخواسته چند واحد کراکر در آمریکا باعث شد که محموله‌های بوتادین آمریکا با تاخیر زیادی به مقصد آسیا روانه گردد. یک محموله ۲۰۰۰ تنی به قیمت ۱۰۰۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی معامله گردید در حالی که قیمت براساس فوب ژاپن ۹۰۰ دلار در هر تن بود در بالا دست قیمت هر تن نفتا با افزایش یک دلار به ۶۸۵.۵۰ دلار در هر تن رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *