MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت خام و بنزین

MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت

قیمت mtbe و ارتباط آن با قیمت نفت و بنزین در بازار نفت و گاز ایران:

قیمت MTBE که از آگوست سال ۲۰۲۱ در حدود ۸۰۰ دلار در هر تن بوده است در سه منطقه خلیج آمریکا شمال غرب اروپا و سنگاپور مرتبا افزایش یافته به گونه ای که در آوریل سال جاری میلادی در شمال غرب اروپا و آمریکا قیمت هر تن به ۱۸۰۰ دلار رسیده است.

بالاترین قیمت MTBE در اروپا

قیمت های حقیقی MTBE تا پایان سال جاری میلادی به دلیل عقب نشینی بازار های بنزین، کاهش خواهد یافت. انتظار می رود که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، قیمت های اروپا نسبت به سایر بازارها بیشتر باشد و محموله های بیشتری از خاورمیانه روانه اروپا گردد.

 

MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت خام و بنزین

بالاترین قیمت MTBE در اروپا

کاهش قیمت این محصول از ماه آوریل به تدریج آغاز شد و در این دو منطقه  هم اکنون در محدوده ۱۲۰۰ دلار قرار دارد البته رشد مستمر قیمت MTBE در سنگاپور نیز مسیر مشابهی را داشته است ولی حداکثر افزایش قیمت MTBE در سنگاپور به ۱۳۰۰ دلار رسید و همانند ۲ منطقه آمریکا و اروپا کاهش تدریجی در سنگاپور نیز از پایان آوریل و در شروع ماه آگوست سال جاری میلادی آغاز گردید و به حدود ۱۰۰۰دلار درهرتن رسید.

هم اکنون در هر سه منطقه قیمت ها بسیار به هم نزدیک شده و پیش بینی می شود که تا ماه آگوست سال ۲۰۲۴ این نزدیکی قیمت ها حفظ شود و MTBE در هر سه منطقه با تفاوتی اندک به فروش برسد و شاهد نوسانات زیادی برای قیمت این محصول  نباشیم.

پیش بینی قیمت نفت خام  با توجه به افزایش نگرانی ها نسبت به رکود اقتصادی حاکی از این است که قیمت ها کاهش می یابد. این نگرانی ها باعث کاهش قیمت برای باقیمانده سال خواهد شد. با توجه به اینکه ذخایر ترکیب شده بنزین کمتر از سال گذشته است بنزین های با اکتان بالا بیشتر شده اند.

پیش بینی قیمت MTBE آمریکا به دلیل عرضه بیشتر در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ میلادی و تاثیرپذیری از ذخایر این محصول در سال ۲۰۲۳، حاکی از کاهش قیمت این محصول می باشد.

 

قیمت MTBE که از آگوست سال ۲۰۲۱ 
بر اساس MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت خام و بنزین، پیش بینی قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت و نفت خام دریای شمال و همچنین بنزین معمولی و بنزین یورو بوب و بنزین اکتان ۹۲ سنگاپور و قیمت MTBE در روتردام و سنگاپور و آمریکا وپیش بینی ETBE حاکی از کاهش قیمت ها در بازه های سه ماهه ۱۲ ماهه و ۲۴ ماهه می باشد.قیمت MTBE در آمریکا روتردام و سنگاپور در بازه زمانی ۱۳تا۲۴ ماهه، کاهش مشابه خواهد داشت که در حدود ۱۹ درصد خواهد بود.

 

قیمت mtbe

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت و نفت خام دریای شمال

پیش بینی قیمت های نفت خام دبی تا پایان سال جاری میلادی با افزایش حداکثر ۳ دلارهمراه خواهد بود و در دسامبر سال جاری حداکثر قیمت نفت دبی به ۹۶ دلار خواهد رسید.
قیمت نفتا تا پایان سال جاری بر اساس ترم تحویلCFR ژاپن افزایش خواهد داشت و از ۶۶۱ دلار در ماه جاری میلادی به ۷۳۶ دلار در پایان سال خواهد رسید.

بنزین با اکتان ۹۲ بر اساس ترم تحویل در پایانه سنگاپور برای حمل دریایی از ۹۱۸ دلار در ماه آگوست سال جاری به ۹۳۲ دلار در پایان سال خواهد رسید و بنزین با اکتان ۹۷ و با شرایط مشابه تحویل در ماه‌های اکتبر و نوامبر افزایش خواهد یافت و در پایان سال به قیمت فعلی یعنی ۹۶۳ دلار خواهد رسید.

قیمت MTBE نیز طبق پیش بینی ها از ۱۰۲۸ دلار در ماه جاری تا پایان سال به ۱۰۰۶ دلار در هر تن خواهد رسید ولی تولوئن از ۸۴۱ دلار ۸۸۶ دلار در پایان سال خواهد رسید. بنابراین تا پایان سال جاری میلادی قیمت های نفت خام نفتا و بنزین ۹۲ و تولوئن افزایشی و قیمت MTBE کاهشی خواهد بود.

برای مطالعه مقاله تاثیر نفت خام و نفتا بر روی پروپان و بوتان+نمودار کلیک نمایید.

 مذاکرات در خصوص عرضه احتمالی نفت ایران

قیمت نفت خام برنت بر اساس ارزیابی های آرگوس به دلیل نگرانی ها از رکود اقتصادی تا صد دلار در بشکه کاهش یافت. این نگرانی ها باعث پایین تر رفتن قیمت ها در ماه های باقی مانده سال خواهد شد. موسسه NSD قیمت نفت خام را برای سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب ۱۰۰ دلار و ۱۰۶ دلار در هر بشکه پیش بینی نموده است. عرضه کم نفت خام در شرایط فعلی به زودی برطرف خواهد شدولی با توجه به ادامه جنگ در اوکراین، قیمت‌ها کاهش خیلی زیادی نخواهد داشت.

فروشندگان نفت خام نگران این هستند که حجم زیاد نفت خام روسیه که به جای بازارهای اروپا به آسیا صادر می شود باعث کاهش قیمت ها در آسیا خواهد شد و البته موضوع دیگری که در آسیا رخ می دهد این است که دوبی، تخفیف خود بر روی نفت خام را از ۴.۶۰ دلار در هر بشکه در ماه زوئن به ۲.۳۰ دلاردر هر بشکه در ماه جولای کاهش داده است.

ترکیب دو موضوع عدم اطمینان از نفت خام روسیه و محتمل بودن رکود در آینده باعث می شود که چشم انداز کوتاه مدت نفت خام قابل اطمینان نباشد. موضوع دیگری که هنوز نامعلوم است این است که آیا مذاکرات با ایران ممکن است که  در نهایت  منجر به افزایش صادرات ایران و انجام تغییرات در بازار شود.

پایین بودن قیمت های نفت خام تواند به دلیل صادرات روسیه به منطقه آسیا و اقیانوسیه و کاهش ذخایر نفتی آمریکا به میزان ۹۰۰ هزار بشکه در روز و همچنین ضعیف شدن تقاضا در منطقه اقیانوس اطلس، صادرات محصولات نفتی چین و بازگشت لیبی به ظرفیت های قبلی خود باشد. علاوه بر اینها افزایش نرخ بهره در آمریکا و اتحادیه اروپا و انگلستان باعث شده است که خرید اقلام اساسی صنعتی با توجه به گران بودن قیمت گاز دشوار تر از گذشته شود و باعث کاهش تقاضا گردد.

 

مذاکرات در خصوص عرضه احتمالی نفت ایران

در حالی که متوسط ذخایر نفت خام در پنج سال گذشته در آمریکا بین ۴۲۵ میلیون بشکه تا حدود پانصد و بیست و پنج میلیون بشکه بوده است از ژانویه سال جاری میزان این ذخایر به پایین تر از ۴۲۵ میلیون بشکه رسیده است و اخیرا یعنی در ماه‌های جولای و آگوست اندکی میزان ذخایر نفتی آمریکا افزایش یافته ولی تقریبا در کف متوسط ۵ ساله باقی مانده است.

قیمت MTBE آمریکا نسبت به قیمت بنزین Nymex Rbob باز هم کاهش یافت و به ۳۱ دلار در هر تن رسید که به دلیل عرضه بیش از اندازه و کاهش قیمت های سایر فراورده های ترکیبی مشابه بود. تولید MTBE آمریکا همچنان در سقف خود قرار ندارد ولی فعالیت های ترکیبی برای صادرات بنزین اندکی آسان تر شده زیرا فصل تعطیلات و مصرف زیاد بنزین در حال به پایان رسیدن است و تفاوت قیمت نفت و بنزین در پایان فصل تعطیلات در حدی نیست که در ماه ژوئن بود.

بر اساس MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت خام و بنزین، قیمت هایMTBE آمریکادر ماه آگوست به پایین تر از قیمت های این محصول در اروپا رسیده است که این باعث خواهد شد که جلوی واردات بیشتر گرفته شود. قیمت MTBE در اروپا بالاترین قیمت ها در کوتاه مدت و بلند مدت است و از هر سوی جهان تمایل به صادرات به اروپا وجود دارد و بازار اروپا جذابیت زیادی برای واردات دارد.

تفاوت‌ قیمت MTBE آمریکا نسبت به بنزین ممکن است در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی افزایش یابد که دلیل آن  افزایش تقاضا در مکزیک در ماه‌های پایانی سال خواهد بود ولی در سال ۲۰۲۳ میلادی پیش بینی ها حاکی از آن است که تفاوت قیمت بنزین و MTBE کمتر از سال جاری خواهد بود.

تاثیر بازار انرژی برروی MTBE

ادامه دار بودن نوسانات بازار انرژی بر روی بازارMTBE نیز تاثیر گذاشته است. قیمت هایMTBE با توجه به نوسانات کاهشی و اصلاحاتی که در قیمت های آمریکا در روزهای پایانی ماه آگوست به دلیل عرضه زیاد  رخ داد و سایر فراورده های مشابه نیز کاهش قیمت داشتند، در اروپا هم اکنون بالاترین قیمت را دارد. پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری قیمت این محصول در اروپا بالاتر از سایر جاهای دیگر باشد.

قیمت های محصولاتی که با بنزین ترکیب می شوند (نفتا و بنزین) این فرصت را فراهم می آورد که سایر فرآورده هایی که دارای عدد اکتان بالا هستند همچون MTBE نیز به عنوان ترکیب کنندگان بنزین فرصت خوبی برای عرضه پیدا کنند. محدودیت تامین خوراک واحدهای تولیدکنندهMTBE به دلیل کاهش سطح آب رودخانه راین و درگیری ها در اوکراین بر کاهش میزان تولید این ماده شیمیایی افزوده است.

 

تاثیر بازار انرژی برروی MTBE

پیش بینی تولید MTBE تا پایان سال ۲۰۲۳ نشان می دهد که میزان تولید این محصول در آمریکا به تدریج رو به افزایش بوده و سطح تولید در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال های ۲۰۲۰ ،۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بیشتر خواهد شد.

عرضه بیشتر MTBE چین وبسته شدن آربیتراژ از چین تولیدات محلی MTBE در چین می تواند ادامه یابد. صادرات چین در ماه‌های آگوس و سپتامبر به دلیل بسته شدن پنجره آربیتراژ برای ارسال محموله ها به جنوب شرق آسیا کمتر خواهد شد و این باعث عرضه  بیشتر این محصول در بازار محلی در چین باشد. هم اکنون با توجه به اتمام تعمیرات واحدهای تولیدکننده این محصول در چین میزان عرضه این محصول بیشتر از گذشته شده  است.

با توجه به زیاد بودن عرضه این محصول و همچنین با توجه به اینکه در آینده نزدیک احتمال افزایش تقاضا در بازار چین وجود نخواهد داشت وضعیت قیمت MTBE کاهشی پیش بینی می گردد بنابراین ترکیب کنندگان بنزین با توجه به قیمت‌های فعلی و امکان تامین محصولات مشابه MTBE تمایل زیادی به خرید این محصول وپر کردن مخازن خود ندارند. اگر مخازن با توجه به شرایط فعلی پرشود در آن صورت تمایل به خرید این محصول کاهش خواهد یافت.

 

چشم انداز نامشخص قیمت بنزین و نفت خام

چشم انداز نامشخص قیمت بنزین ونفت خام

در MTBE و ارتباط آن با قیمت نفت خام و بنزین، در حالیکه تقاضا در جنوب شرق آسیا به نظر می رسد که در آینده نزدیک بیشتر شود و صادرات از سوی چین به این منطقه نیز کاهش بیشتری در ماه سپتامبر پیدا کند وضعیت نفت خام و بنزین به عنوان مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت MTBE در نظر گرفته خواهد شد. با توجه به کاهش های شدید اخیر در محصولات بالا دست، فعالان بازار نسبت به انجام معاملات در شک و تردید قرار دارند و نمی دانند که آیا قیمت بنزین و نفت خام در آینده افزایشی و یا  کاهشی خواهد بود.

صادرات بنزین از پایانه سنگاپور به نقاط مختلف جهان از ماه جولای سال ۲۰۲۱ تا پایان ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که بیشترین صادرات این پایانه به کشورهای اندونزی و مالزی و شرق آسیا و جنوب شرق آسیا بوده است. بیشترین حجم صادرات پایانه سنگاپور در ماه می سال جاری میلادی و بالغ بر ۲,۵۰۰,۰۰۰ تن و کمترین میزان صادرات از سنگاپور مربوط به ماه جولای سال ۲۰۲۱ با یک میلیون و صد هزار تن بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *