بررسی بازار نفتا و پلی اتیلن در هفته سوم مارس

بررسی بازار نفتا و پلی اتیلن

بررسی بازار نفتا و پلی اتیلن: کاهش قیمت نفت هم زمان با بحران بانکی

قیمت های نفت‌خام در هفته منتهی به ۱۷ مارس کاهش زیادی داشت که دلیل آن فروش زیاد نفت خام به دلیل شکل گیری بحران بانکی و خطرات ناشی از بدتر شدن این بحران بود. قیمت نفت خام دریای شمال در روز ۱۵ مارس به پایین ترین حد خود در ۱۵ ماه گذشته یعنی به ۷۱ دلار در هر بشکه رسید که اگرچه بعدا برروی ۷۲.۵۰ دلار در هر تن تثبیت شد ولی کماکان ۱۰ دلار پایین تر از قیمت هفته قبل می باشد.

گزارش ماهانه سازمان اطلاعات انرژی IEA اعلام نمود که در ماه ژانویه میزان ذخایر جهانی نفت خام ۵۲.۹ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۷.۸ میلیارد بشکه رسید که این حجم از ذخایر جهانی نفت خام از ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ تاکنون بی سابقه بوده است ولی در عین حال پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال جاری میلادی و با افزایش تقاضا برای خرید نفت خام از سوی چین، بازار حتی ممکن است با کاهش عرضه و کمبود مواجه شود.

کاهش قیمت نفتا در اروپا، آسیا و آمریکا

قیمت های نفتا در اروپا با توجه به فروش ارزان تر نفت خام تا حد زیادی کاهش یافت. قیمت های فروش آنی فقط در طول یک هفته تا ۱۰۰ یورو در هر تن کاهش یافتند. متوسط قیمت نفتا در این ماه تاکنون ۱۹ دلار نسبت به قیمت های ماه قبل کاهش داشته است و اگر این قیمت تا پایان ماه مارس در همین حدود باقی بماند تفاوت قیمت ماه مارس نسبت به ماه فوریه ۵۶ دلار کاهش خواهد داشت.

قیمت نفتا در آسیا با توجه به کاهش تقاضا و فرا رسیدن فصل اوج تعمیرات واحد های کراکر که متقاضی خوراک نفتا هستند، کاهش یافت. متوسط قیمت هفتگی نفتا براساس ترم تحویل CFR ژاپن در هفته منتهی به ۱۷ مارس به ۶۴۵ دلار در هر تن رسید. کاهش ۸ تا ۱۰ دلاری قیمت نفت خام برنت و نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت در روزهای ۱۶ و ۱۷ مارس منجر به کاهش قیمت نفتا از ۴۹ دلار در ژاپن تا ۷۵ دلار در خلیج آمریکا و تا ۷۱ دلار در اروپا شد.

بررسی بازار پلی اتیلن

بازار اتیلن در آسیا اقیانوسیه پس از ۶ هفته سود آوری و رشد، سرانجام روند کاهشی در پی گرفت. قیمت های نفتا در صنایع بالادست در طول هفته منتهی به ۱۷ مارس تا ۸ درصد کاهش یافت که دلیل آن افزایش صادرات نفتی روسیه و فرا رسیدن فصل تعمیرات واحدهای کراکر و کاهش تقاضا برای خوراک این واحدها بود. قیمت های نفتای آمریکا که در هفته های قبل به ۹۵۰ تا ۹۸۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR چین رسیده بود در هفته منتهی به ۱۷ مارس تا ۹۵۰ دلار کاهش یافت.

سقوط مستمر قیمت نفتا در طی یکسال گذشته

کاهش قیمت نفتا در اروپا، آسیا و آمریکا

کاهش قیمت نفتا در اروپا، آسیا و آمریکا

تغییرات قیمت نفتا در سه منطقه خلیج آمریکا، شمال غرب‌ اروپا و ژاپن کاملا با یکدیگر همسو بوده و منجر به پایین آمدن قیمت از کانال ۱۰۰۰ دلاری در مارس سال گذشته به کانال ۶۰۰ دلاری در هر تن در مارس سال جاری در هرسه منطقه کلیدی جهان شده است. در کشورهای شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس با توجه به اینکه معاملات برای خرید پلی‌اتیلن در حد محدودی انجام شد قیمت این محصول با همان قیمت های قبلی در معاملات تمدید شد.

  • قیمت فیلم پلی‌اتیلن با دانسیته پایین برروی ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر تن برای تحویل در منطقه خلیج فارس تثبیت یافت.
  • قیمت پلی‌اتیلن با دانسیته پایین خطی برروی ۱۱۳۰ تا ۱۱۵۰ دلار در هر تن در منطقه خلیج فارس تثبیت شد.
  • قیمت فیلم پلی‌اتیلن با دانسیته بالا باثبات و بین ۱۱۳۰ تا ۱۱۵۰ دلار در هر تن برای تحویل در منطقه خلیج فارس تثبیت شد.
  • قیمت پلی‌اتیلن در اردن و لبنان در هفته منتهی به ۱۷ مارس به دلیل تعداد کم معاملات باثبات بود.
  • قیمت فیلم LDPE براساس ترم تحویل در اردن و لبنان بین ۱۲۷۰ تا ۱۲۹۰ دلار در هر تن بود. قیمت LLDPE در لبنان و اردن باثبات و بین ۱۲۲۰ تا ۱۲۴۰ دلار با ثبات بود.
  • قیمت پلی اتیلن با دانسیته بالا یا HDPE بین ۱۲۳۰ تا ۱۲۵۰ دلار در هرتن در لبنان و اردن بود.
  • قیمت ورقه HDPE در هفته منتهی به ۱۷ مارس در خاور میانه برروی ۱۱۷۰ تا ۱۲۱۰ دلار براساس ترم تحویل CIF ارزیابی گردید که در واقع دقیقا مشابه قیمت های هفته قبل است.
  • قیمت LDPE تولید شده در منطقه خاورمیانه نیز نسبت به هفته قبل با ثبات و برروی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CIF تثبیت شد.
  • قیمت بوتن LLDPE نیز بین ۱۱۷۰ تا ۱۲۱۰ دلار ارزیابی شد که نسبت به هفته قبل ثبات داشت.

یک تولید کننده پلی‌اتیلن در قطر قیمت ورقه LDPE خود برای حمل به مقصد چین در ماه مارس را ۱۰۶۵ دلار در هر تن و قیمت LLDPE خود را هرتن ۱۰۰۰ دلار و قیمت LDPE خود را بر اساس ترم تحویل CIF چین هرتن ۱۳۶۰ دلار اعلام نموده است.

میزان بهره برداری از واحدها در آسیا اقیاتوسبه

تایلند
شرکت IRPC تایلند واحد تولید HDPE خود را برای انجام تعمیرات برنامه ریزی شده از نیمه ماه فوریه تا پایان ماه مارس تعطیل خواهد نمود.

اندونزی
شرکت Chandra Asri اندونزی واحد‌های پلی اتیلن و کراکر خود را به دلیل ادامه دار شدن مشکلات فنی با ۷۰ درصد ظرفیت مورد بهره برداری قرار می دهد.

مالزی
شرکت Lotte Titan مالزی دو واحد تولید HDPE را با ظرفیت های ۲۲۰ هزارتن در سال و ۱۱۵ هزار تن به ترتیب با ۸۰ درصد و ۷۰ درصد ظرفیت مورد بهره برداری قرار می دهد. این شرکت واحد با ظرفیت ۱۱۵ هزار تن در سال را در ماه مارس برای انجام تعمیرات تعطیل خواهد نمود.

فیلپین
شرکت فیلپینی JG Summit واحد اصلی تولید نفتای خود را تعطیل نمود.ابن شرکت همچنین واحد پلی اتیلن خود با ظرفیت ۳۲۰ هزارتن در سال را در نیمه فوریه تعطیل نمود.

سنگاپور
شرکت آکسون موبایل در سنگاپور واحد تولید ورق LLDPE خود را از نیمه فوریه تا نیمه ماه مارس همراه با واحد کراکر با ظرفیت یک ملیون تن تعطیل نمود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *