بررسی بازار پلی اتیلن

بررسی بازار پلی اتیلن

بازار پلی اتیلن

میزان بهره برداری از واحد‌های تولید پلی‌‌ اتیلن در چین با ۴ درصد افزایش به ۸۷ درصد رسید. اضافه شدن ظرفیت های جدید به ظرفیت های موجود باعث کاهش قیمت پلی‌ اتیلن شده است.

در ماه فوریه ۱.۸ میلیون تن به ظرفیت تولید پلی‌ اتیلن اضافه شده است. برای سه ماهه دوم سال ۱.۰۵ میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید چین اضافه خواهد شد. در روزهای پایانی سال ۲۰۲۳ نیز ۱.۱۵ میلیون تن به ظرفیت تولید چین اضافه خواهد شد.

افزایش صادرات پلی اتیلن آمریکا

صادرات فرآورده های پلی‌اتیلن تولید شده در شمال آمریکا در ماه ژانویه سال جاری میلادی برای دومین ماه متوالی به میزان ۱۰۰۰ کیلو تن افزایش یافت که دلیل آن پیشی گرفتن تولید بر تقاضای محلی بود.

صادرات به منطقه آسیا در حال افزایش است به گونه ای که میزان صادرات در ماه ژانویه ۸۶ درصد نسبت به ۶ ماه قبل افزایش داشته است. صادرات پلی اتیلن آمریکا به مکزیک و آمریکای لاتین باثبات و در حدود ۳۵۰ کیلو تن بوده و تغییری نداشته است.

اعتصاب در فرانسه و کاهش تولید

اعتصاب در صنایع نفت فرانسه به صنایع حمل و نقل در اطراف پالایشگاه ها پتروشیمی ها و واحدهای تولید پلیمر گسترش یافته است. واحدهای کراکر علیرغم بسته بودن پالایشگاه ها با ظرفیت کم مشغول تولید هستند و یکی از این واحدها با ظرفیت ۴۲۰ تن در سال تولید LDPE و HDPE در حال تعطیلی است.

سایر واحدها در حال تولید هستند و خریداران به خرید خود برای ذخیره سازی ادامه می دهند. علیرغم این شرایط میزان تقاضا با ثبات است و در حد پایینی قرار دارد و عمدتا نیازهای ضروری خریداری می گردد و با توجه به بحران اقتصادی و وجود تورم سفارش های خرید نسبت به گذشته کوچکتر شده است.

معمولاً تقاضا برای فرآورده های پلی اتیلن که در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار زیاد است اما در این شرایط حتی تقاضا برای چنین مواردی نیز کاهش یافته است که نشان از فشار بر روی مصرف کنندگان برای کاهش مصرف و صرفه جویی دارد. فرانسه برنامه ای برای ۱.۷ میلیون تن افزایش ظرفیت در سال دارد که در صورت ادامه اعتصاب محقق نخواهد شد.

قیمت اتیلن و پلی اتیلن

قیمت اتیلن و پلی اتیلن

مقایسه قیمت پلی اتیلن های با دانسیته سبک خطی LLDPE و قیمت اتیلن در قراردادهای خرید از مارس سال ۲۰۲۲ تاکنون و پیش بینی آن تا سال ۲۰۲۵ در غرب اروپا نشان می دهد که اتیلن و پلی‌اتیلن با دانسیته سبک خطی به تدریج و در سال جاری میلادی از نظر قیمتی به هم نزدیک شده و پیش بینی می شود که این روند و همسانی قیمت این دو محصول تا سال ۲۰۲۵ ادامه یابد ضمن اینکه فاصله قیمتی هر دو محصول با نفتا بسیار زیاد و بالاتر از نفتا خواهد بود.

تقاضای گاز مایع برای واحد‌های PDH

با ادامه یافتن جنگ روسیه و اوکراین، بحران انرژی همچنان بر بازار غلبه دارد. پیش بین آرگوس این است که تقاضا برای خرید گاز مایع در بخش پتروشیمی افزایش می یابد که دلیل آن تأسیس و بهره برداری از واحد‌های جدید PDH یا دی هیدروژناسیون پروپان می باشد.

میزان بهره برداری از واحدهای گاز مایع در کوتاه مدت در حد ۷۰ درصد است زیرا بالا بودن قیمت های خوراک واحدهای پروپیلن، باعث کاهش سود آوری این واحدها می شود. در زمینه عرضه گاز مایع، تولیدکنندگان و پالایشگران اصلی این محصول یعنی آمریکا و خاورمیانه، در سطح بالا به تولید ادامه می دهند تا بتوانند پاسخگوی تقاضا برای نفت‌ خام و گاز‌ طبیعی باشند.

استفاده از ضایعات پلاستیک برای تولید پلی اتیلن 

بسیاری از تولید کنندگان پلی‌اتیلن با روش بازیافت محصولات مصرف شده، به دلیل حجم کم تولیدات خود قادر به انجام صادرات نیستند و محصولات بازیافت شده خود را برای استفاده مجدد، روانه بازار محلی می کنند.

احداث واحدهای بیشتر برای بازآوری پلی‌اتیلن های مصرف شده و سرمایه‌گذاری در این خصوص با توجه به افزایش حجم تقاضا در حال رشد و گسترش میباشد. واردات ضایعات پلاستیک به آسیا با توجه به ممنوعیت هایی که برای آن اعمال شده است باعث شده که خوراک ورودی واحدهای بازیافت کننده کاهش یابد و لازم باشد که با ضایعات محلی این کمبود جبران شود.

جمع آوری ضایعات پلاستیک محلی هنوز مرغوبیت و حجم لازم برای تولید محصول با کیفیت و مفید را ندارد و لازم است که آگاهی های بیشتری برای جمع آوری ضایعات جمع آوری ضایعات پلاستیکی به دست اندرکاران این صنعت داده شود و موادی که دارای پلیمرهای بهتر هستند جمع آوری شوند.

در هر حال و علیرغم مشکلات در این بخش، فرآیند بازآوری به صورت طبیعی در حال انجام است. عدم وجود خوراک کافی برای باز آوری ضایعات پلاستیکی باعث شده است که تولید این LDPE به روش بازیافت، کاهش یابد.

بررسی بازار نفتا و پلی اتیلن در هفته سوم مارس

جمع آوری ضایعات نیاز به کارگر دارد و هزینه های آن گران قیمت است. این نوع جمع آوری برای تولید پلی اتیلن وپلی‌پروپیلن مناسب نیست زیرا در اغلب ضایعات ، محصولات ارزشمندی همچون MMA ,PC ,HIPS و PS یافت نمی شود. جمع آوری ضایعات نیز در اختیار چند شرکت خاص می باشد.

واردات ضایعات نیز کار دشواری است زیرا بسیاری از خطوط کشتیرانی به راحتی حاضر به پذیرش ضایعات برای حمل نمی شوند. کشورهای جنوب شرق آسیا علی رغم مشکلات حمل، واردات ضایعات پلاستیکی خود را از کشور های استرالیا آمریکا و ژاپن انجام میدهند ولی با این وجود با توجه به اعمال محدودیت ها در واردات این محصولات به آسیا به دست آوردن ضایعات تازه و مناسب برای بازیافت با دشواری مواجه هست. به عنوان مثال بسیاری از محصولات استفاده شده که در آنها رزین به کار رفته است هنگام ورود به بنادر مورد تایید قرار نمی گیرد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *