احتمال افت قیمت گاز طبیعی به زیر صفر در بخش‌هایی از اروپا

احتمال افت قیمت گاز طبیعی به زیر صفر در بخش‌هایی از اروپا

از آنجا که کاهش تقاضای گاز طبیعی برای تولید برق و مصرف صنعتی، قیمت گاز طبیعی اروپا را در هفته‌های اخیر با سقوط آزاد روبرو کرده است، تاجران و فعالان این صنعت این احتمال را رد نمی‌کنند که قیمت گاز طبیعی در برخی مناطق اروپا طی هفته های آینده به زیر صفر برسد.

تحلیلگران بر این باورند که دلایل مختلفی از جمله سطح ذخایر بالا در پایان زمستان معتدل، واردات باثبات ال ان جی و تقاضای ضعیف منجر به کاهش هفتگی گاز طبیعی در 8 هفته متوالی در بازار اروپا شده است که طولانی‌ترین روند افت هفتگی در بیش از شش سال گذشته است.

در حالی که بعید است قیمت گاز طبیعی در اروپا به زیر صفر برسد، تاجران و مقامات صنعتی شرکت کننده در نمایشگاه “اسن” آلمان به بلومبرگ گفتند، قیمت‌های روزانه گاز طبیعی در بخش هایی از اروپا احتمالا در تابستان امسال به زیر صفر خواهد رسید البته به شرطی که تقاضا ضعیف بماند و تولید برق تجدیدپذیر افزایش یابد.

پدر بیورلند، معاون تجارت گاز و بهینه‌سازی گاز در غول انرژی نروژ Equinor، به بلومبرگ گفت: بازارهای گاز منطقه‌ای اروپا زمانی که تولید انرژی‌های تجدیدپذیر با افزایش روبرو شود، ممکن است منفی شوند.

وی افزود: “فاصله بسیار زیادی از سطح قیمتی که اکنون می بینیم تا قیمت های تک رقمی و منفی وجود دارد و اتفاقات زیادی در این مسیر می تواند بیفتد.
معاملات آتی در هاب TTFمعیار معاملات گاز اروپا، در روز پنجشنبه 10 درصد سقوط کرد و به 26.78 دلار (24.94 یورو) در هر مگاوات ساعت رسید که پایین‌ترین قیمت از زمان شروع بحران انرژی در پاییز سال 2021 است.

طولانی ترین روند کاهش هفتگی قیمت گاز طبیعی اروپا در ده سال گذشته

روند قیمت گاز طبیعی اروپا در تضاد کامل با سال گذشته است، زمانی که قیمت ها در ماه اوت به 322 دلار (300 یورو) در هر مگاوات ساعت افزایش یافت، پس از اینکه روسیه عرضه از طریق خطوط لوله را کاهش داد.

به لطف هوای معتدل‌تر زمستانی، کاهش مصرف در سطح اتحادیه اروپا و از بین رفتن تقاضا در صنعت به دلیل هزینه‌های بالای انرژی، اروپا زمستان 2022/2023 را بدون کمبود گاز یا جیره‌بندی پشت سر گذاشت.

در حال حاضر، موجودی گاز در انبارهای اروپایی برای این زمان از سال بالا است. بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا، تا 24 می، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی در اتحادیه اروپا 66.71 درصد پر بودند. میزان گاز ذخیره شده در این زمان از سال در حداقل یک دهه گذشته بالاترین میزان است.

تحلیلگران به بلومبرگ گفته اند که اروپا می تواند موجودی انبارها را تا اوایل سپتامبر پر کند. تقاضا برای گاز طبیعی در اروپا پس از پایان فصل گرمایش زمستانی ضعیف است و اوج تقاضا برای برق تابستان نیز هنوز آغاز نشده است.

به گفته تحلیلگران، علیرغم کاهش قیمت گاز، مصرف بخش صنعتی افزایش پیدا نکرده است زیرا مصرف کنندگان بزرگ انرژی احتمالا منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
چشم انداز کوتاه مدت قیمت گاز طبیعی در اروپا نزولی به نظر می رسد. اما تقاضا برای تامین برق مورد نیاز تابستان با سرعت کم باد که می تواند تولید برق بادی را فلج کند، می تواند به سرعت این روند را تغییر دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *