کمبود سرمایه گذاری موجب تشدید نوسانات بازار نفت خواهد شد

کمبود سرمایه گذاری موجب تشدید نوسانات بازار نفت خواهد شد

دبیر کل اوپک: کمبود سرمایه گذاری موجب تشدید نوسانات بازار نفت خواهد شد

هیثم الغیس، دبیرکل اوپک روز دوشنبه گفت سرمایه‌گذاری ناکافی در بخش نفت و گاز می‌تواند باعث نوسانات بازار در بلندمدت شده و رشد اقتصادی را به خطر بیندازد.
وی همچنین افزود، جهان نیاز به تمرکز بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به جای جایگزینی یک نوع انرژی با انرژی دیگر دارد .سرمایه گذاری های عمده در همه بخش های انرژی مورد نیاز است.

الغیس در کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه در دوبی گفت: این حقیقتی است که باید گفته شود. برآورد اوپک نشان می دهد جهان به 12.1 تریلیون دلار سرمایه گذاری برای تامین تقاضای فزاینده نفت در بلندمدت نیاز دارد.

فریدون فشارکی، رئیس شرکت مشاوره FGE نیز در حاشیه این نمایشگاه گفت: با رشد تقاضای جهانی نفت در حدود 8 میلیون بشکه در روز، جهان ممکن است با مشکل عرضه مواجه شود زیرا تحریم های غرب علیه روسیه رشد تولید را کاهش می دهد.

وی تاکید کرد: روسیه می تواند تولید خود را در حدود 10 تا 11 میلیون بشکه در روز حفظ کند، اما رشد 2 میلیون بشکه در روز آینده با اعمال تحریم ها بعید است. نفت و گاز روسیه مشمول طیف وسیعی از تحریم های غرب با هدف محدود کردن فروش به غرب و تعیین سقف قیمت نفت روسیه است.

وضعیت بازار جهانی نفت تا پایان ۲۰۲۳

فشارکی همچنین گفت: اوپک به شیوه ای بسیار متفاوت از گذشته رفتار می کند و این در حالی است که رشد نفت شیل آمریکا دیگر یک نگرانی برای قیمت های بالاتر نیست.
اوپک در عوض تمرکز خود را بر پولی‌سازی منابع نفتی قبل از رسیدن به اوج تقاضا معطوف کرده است. فشارکی افزود: یک “میل به نگه داشتن قیمت نفت بالای 80 دلار در هر بشکه و تمایل به افزایش بیش از 100 دلار در صورت محدود شدن عرضه در بازار” را مشاهده می کند.

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه، موسوم به اوپک پلاس، با کاهش تولید در اواخر سال 2022 به منظور حمایت از بازار به دلیل بدتر شدن چشم انداز اقتصادی و کاهش قیمت ها، توافق کردند. سپس در اقدامی غافلگیرکننده در ماه آوریل، عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک پلاس کاهش بیشتر تولید نفت خود را حدود 1.2 میلیون بشکه در روز اعلام کردند.
اعضای اوپک پلاس قرار است چهارم ژوئن در وین برای تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی خود دیدار کنند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *