کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش ذخایر آمریکا و افت تقاضا

, ,
کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش ذخایر آمریکا و افت تقاضا

افزایش ذخایر آمریکا و افت تقاضا قیمت نفت را کاهش داد; اختصاصی بازار نفت گاز پروشیمی:

قیمت نفت روز چهارشنبه به روند نزولی خود در حالی ادامه داد که افزایش بیش از انتظار ذخایر نفت خام آمریکا و انتظارات درباره افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو و وقوع رکود اقتصادی ، نگرانی ها درباره افت تقاضا را تشدید کرده است.

معاملات آتی نفت برنت با 72 سنت یا 0.8 درصد کاهش به 84.86 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 68 سنت یا 0.9 درصد کاهش 78.38 دلار معامله شده است.

موسسه آمریکن پترولیوم روز سه شنبه اعلام کرد، ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به 10 فوریه حدود 10.5 میلیون بشکه افزایش یافت. این میزان خیلی بیشتر از حد انتظار افزایش 1.2 میلیون بشکه ای بود که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند و به طور بالقوه به کاهش تقاضا برای سوخت اشاره می کند.همچنین ذخایر بنزین در این مدت حدود 846 هزار بشکه افزایش داشته است.

تحلیلگران موسسه مالی Haitong Futures می‌گویند که داده‌های موسسه آمریکن پترولیوم فشار فزاینده‌ای بر بازار نفت وارد می‌کند، و تقاضای ضعیف در بازار ایالات متحده به کاهش قیمت نفت در کوتاه ‌مدت ادامه خواهد داد.

امارهای دولتی درباره ذخایر نفت آمریکا قرار است امروز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی منتشر شود. در همین حال، یکی از مقامات فدرال رزرو گفت: با توجه به اینکه قیمت های مصرف کننده ایالات متحده در ژانویه افزایش یافته بانک مرکزی ایالات متحده باید به افزایش تدریجی نرخ بهره ادامه دهد تا بر تورم غلبه کند.

به گفته تحلیلگران ANZ،علاوه بر افزایش نرخ بهره در ماه مارس، اکنون انتظار داریم که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو سیاست های پولی انقباضی را تا سه ماهه دوم تمدید کند و نرخ بهره را را در جلسات ماه می و ژوئن هر بار 25 واحد افزایش دهد.

همچنین وزارت انرژی ایالات متحده در هفته جاری اعلام کرد که قصد دارد 26 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک این کشور را که در پایین ترین سطح خود در حدود چهار دهه اخیر قرار دارد، به فروش رساند که این اقدام فشار زیادی بر قیمت نفت وارد کرده است.

افزایش قیمت ها با پیش ‌بینی رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2023 از سوی اوپک، به دلیل بازگشایی مجدد چین و کاهش پیش‌بینی عرضه برای تولیدکنندگان عمده غیر اوپک، حمایت شد. اوپک اعلام کرد تقاضای جهانی نفت در سال جاری به میزان 2.32 میلیون بشکه در روز یا 2.3 درصد افزایش می‌یابد که نسبت به پیش بینی قبلی این سازمان 100 هزار بشکه افزایش نشان می دهد.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *