احتمال کاهش قیمت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی برای چهارمین ماه متوالی

احتمال کاهش قیمت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی برای چهارمین ماه متوالی

کاهش احتمالی قیمت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی برای چهارمین ماه متوالی؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت جهان احتمالا قصد دارد قیمت نفت خام برای مشتریان آسیایی را برای چهارمین ماه متوالی در ماه مارس کاهش دهد. علت اصلی این اقدام ریاض پایین بودن قیمت نفت فیزیکی است و با وجود انتظارات برای بهبود تقاضا در چین، نگرانی های مازاد عرضه همچنان ادامه دارد.

بر طبق نظرسنجی رویترز از چهار منبع آگاه پالایشی، شرکت نفت دولتی عربستان “آرامکو” ممکن است قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عربی را به مشتریان آسیایی حدود 30 سنت در ماه مارس کاهش دهد. این اقدام اختلاف بین قیمت نفت عربستان و میانگین قیمت نفت دوبی و عمان را به حدود 1.50 دلار در هر بشکه خواهد رساند که پایین ترین رقم از نوامبر 2021 است.یک تاجر فعال در سنگاپور گفت: تقاضای کلی برای نفت متوسط ​​در آسیا کم است و ممکن است مصرف چین در کوتاه مدت احیا نشود.پیش بینی می شود تقاضای سوخت چین با توجه به لغو محدودیت های کرونایی با افزایش روبرو شود ولی این نگرانی وجود دارد که لغو این محدودیت ها بار دیگر موجب افزایش مجدد موارد ابتلا به این ویروس شود.

یونیپک که از بزرگترین شرکت های فعال چینی در زمینه تجارت نفت است در ژانویه خرید نفت خام از ابوظبی، برزیل و آمریکای شمالی را با قیمت پایین تر از بازار افزایش داد. اگرچه چین و هند به خرید نفت ارزان قیمت از روسیه ادامه می‌دهند، با این وجود بازار آسیا را تحت تاثیر قرار می دهند.با ممنوعیتی که اتحادیه ی اروپا از 5 فوریه برای خرید فرآورده های نفتی روسیه اعمال می کند انتظار می رود این اقدام صادرات فرآورده های تنفتی این کشور را کاهش داده و در مقابل منجر به صادرات بیشتر نفت خام شود.

عربستان قیمت نفت برای مشتریان آسیایی را به پایین‌ترین حد در ۱۵ ماه اخیر رساند

تحلیلگران انرژی بر این باوئرند که اوپک پلاس، احتمالاً کاهش تولید نفت به میزان 2 میلیون بشکه در روز را در بحبوحه نگرانی از رکود جهانی حفظ خواهند کرد.با تضعیف حاشیه سود پالایش نفت کوره تجار و بازرگانان انتظار دارند که شاهد کاهش بیشتر قیمت های گریدهای سنگین تر، متوسط ​​عربی و سنگین عربی باشند. قیمت های نفت خام عربستان تعیین کننده ی روند قیمت های ایران، کویت و عراق را است به گونه ای که بر حدود 9 میلیون بشکه نفت خام در روز به مقصد آسیا تأثیر می گذارد.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *