چشم انداز اولفین ها + هفته 4 سپتامبر

,
چشم انداز اولفین ها

چشم انداز اولفین ها/ بازار نفت و گاز:

بالا رفتن هزینه های تولید اتیلن

با وجود بهبود بهای اتیلن در کوتاه مدت، اتیلن آسیا-اقیانوسیه به دلیل تقاضای ضعیف و هزینه های بالای مواد اولیه همچنان در حاشیه منفی باقی خواهند ماند. در اروپا، تولیدکنندگان باید بتوانند بین حفاظت از حاشیه نقدی کراکر بخار و حمایت از افت قیمت پلی اتیلن به تعادل برسند. قیمت های ایالات متحده هم با توجه به محدودیت های هزینه ای رو به کاهش هستند، در حالی که برای کاهش ذخایر اتیلن و پلی اتیلن تلاش می شود.

کمرنگ شدن بازارهای پروپیلن

تقاضای حجم مورد نیاز برای تعطیلات از حاشیه سود کوتاه مدت پروپیلن آسیا-اقیانوسیه حمایت می کند اما قیمت های اروپایی به منظور برطرف کردن ضعف های مشتقات باید بیشتر کاهش یابد. بهای پروپیلن پلیمری ایالات متحده در حالی ضعیف باقی می ماند که نرخ تولید و موجودی از تضعیف تقاضا برای مشتقات پروپیلن حمایت می کند.

پیش بینی های آرگوس

بازارهای نفتی

-شاخص دریای شمال مدت دار در حال حاضر به 95 دلار در هر بشکه سقوط کرد که چشم انداز مشخصی برای روزهای باقیمانده از سال جاری را برای خود رقم نزد.

– فاندامنتال های بازار تا حد زیادی از افزایش قیمت ها حمایت می کند و حتی در صورت شکست تحریم ها، نشان دهنده عرضه بیش از حد بازار نیست. به نظر می رسد این ضعف قیمت به وجود آمده بیشتر به دلیل ترس از رکود و فرسایش تقاضا است؛ تا کاهش واقعی مصرف.

– با ادامه فروش نفت خام روسیه به شمال غرب اروپا، اورال تقویت شد. اگرچه این میزان صادرات یک سوم کمتر از ژانویه است، اما افزایش فروش به خریداران مدیترانه ای و جریان ثابت اورال به آسیا نه تنها کف قیمت اورال را کاهش داده؛ بلکه این امکان را به فروشندگان می دهد که مبالغ بیشتری دریافت کنند.

– مهم ترین خبر بازار مدیترانه در ماه اوت، افزایش تولید لیبی بود. تولید لیبی در ماه های می تا ژوئیه به طور متوسط کمتر از 700 هزار بشکه در روز و در ژوئن به 600 هزار بشکه در هر روز رسید. اما نرخ تولید اوت به 1 میلیون در روز افزایش یافت و در حال حاضر هم به ظرفیت 1.2 میلیون بشکه ای خود بازگشته است.

– از نشانه های کاهشی قیمت نفت خام باید به بازگشت ذخایر گاز اتحادیه اروپا به استانداردهای فصلی، بازارهای کالاهای فله ضعیف و شاخص خشک بالتیک، Fed امریکا و UCB اشاره کرد که هر دو نرخ های تهاجمی سپتامبر را نشان می دهند. در ماه اوت، ضعیف بیشتری در داده های PMI تولید، شتاب تورم مصرف کننده و تولیدکننده مشاهده شد.

پتروشیمی و پالایش

-شمال غرب اروپا و آسیا در ماه اوت شاهد بهبود اخیر در حاشیه پالایش بودند، در حالی که حاشیه ها در مدیترانه و سواحل خلیج امریکا در راستای تضعیف بنزین کاهش یافت. از این مارجین ها (حاشیه) بایستی در ماه های آینده حمایت شده و انجام تعمیرات فصلی در پاییز معمولا در اکتبر شدت می گیرد.

– با توجه به گزارش ماهانه بازار نفت اوپک (MOMR)، سطح کل موجودی بنزین ایالات متحده به دنبال کاهش تولید پالایشگاه ها کاهش یافته است این سطح از موجودی که هنوز هم با کاهش موجودی بنزین در ماه گذشته حمایت می شود، تضعیف احساسات بازار بنزین در اواخر فصل پیک رانندگی بر آن غلبه کرده است.

– کرک های تقطیر میانی در هر چهار منطقه به سطحی نزدیک تر به رکوردهای ژوئن بازگشته است زیرا کاهش واردات گازوئیل روسیه به اروپا و افزایش قیمت گاز طبیعی بازار را تحت تاثیر قرار داده و به اختلاف قیمت ها دامن زده است.

چالش های بازار نفت خام

– تولید نفت خام ایالات متحده در سال 2022، به طور متوسط 11.8 میلیون بشکه در روز پیش بینی می شود که به در سال 2023، به 12.6 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که رکورد بیشترین تولید سالانه نفت خام ایالات متحده را به ثبت می رساند. احتمال اختلال در عرضه نفت و کندتر شدن رشد تولید نفت خام نیز پیش بینی می شود تا همچنان افزایش احتمالی قیمت نفت را به دنبال داشته باشد. در این میان، احتمال رشد اقتصادی کمتر از سطح پیش بینی شده زمینه را برای افت قیمت ها فراهم می کند.

بالادست و گاز طبیعی

-در هفته منتهی به 9 سپتامبر، تعداد کل دکل های حفاری ایالات متحده 759 دکل بود که در مقایسه با 503 دکل در مدت مشابه سال 2021 افزایش داشت. سکوهای گازی ایالات متحده با افزایش نسبی به 166 مورد رسیدند که نسبت به هفته قبل 6 مورد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 101 دکل افزایش داشت.

– بهای نقدی گاز طبیعی هنری هاب (HH) در ماه اوت با 8.80 دلار در mmBtu شروع شد که از 7.28 دلار در mmBtu در جولای افزایش داشت. اعتقاد بر این است که این افزایش به دلیل تداوم تقاضای قوی در بخش انرژی الکتریکی است که موجودی انبارها را کمتر از میانگین اخیر نگه داشته است. با توجه به پیش بینی های EIA، بهای HH برای سه ماهه چهارم سال 2022 به طور متوسط حدود 9 دلار در هر mmBtu باشد و تا قبل از افزایش تولید گاز طبیعی ایالات متحده در سال 2023، به حدود 6 دلار در mmBtu کاهش یابد.

– مصرف گاز طبیعی ایالات متحده در سال 2022 به طور متوسط 86.6 میلیون متر مکعب در روز پیش بینی می شود که نسبت به سال قبل، 3.6 میلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین انتظار می رود میزان مصرف به دلیل کاهش مصرف در بخش صنعتی و برق، در سال 2023 1.9 میلیون متر مکعب کاهش یابد.

– طبق ارزیابی های EIA، ذخایر گاز طبیعی ایالات متحده در ماه اوت با 2.7 میلیارد متر مکعب به پایان رسید که 12 درصد کمتر از میانگین 5 ساله بود. همچنین پیش بینی می شود موجودی ها از آوریل تا اکتبر با بیش از 3.4 میلیارد متر مکعب به پایان برسند که 7 درصد کمتر از میانگین 5 ساله خواهد بود.

– قیمت های سریع نفت خام طی ماه گذشته کاهش یافته است که نشان دهنده تضعیف احساسات بازار LPG است. نشانه های فزاینده ای از قریب الوقوع بودن رکود اقتصادی بر انتظارات رشد تقاضا تاثیر می گذارد. مصرف انرژی در سه ماهه آینده بر تقاضا غالب خواهد شد و تولیدکنندگان همچنان با مارجین های منفی به فعالیت خود ادامه می دهند که منجر به طولانی شدن چرخش نیروگاه ها، تعطیلی و کاهش نرخ بهره می شود.

کاهش ذخایر امریکا

در بازار امریکا، در غیاب رویدادهایی که عرضه را تا حد قابل ملاحظه ای مختل می کنند، قیمت اتیلن همچنان به دلیل ادامه کاهش ذخایر اتیلن و پلی اتیلن در سه ماهه چهارم، به دنبال هزینه های متغیر و نقدی خواهد بود. اما در دراز مدت، اگر قیمت گاز طبیعی در اروپا در بالاترین حد تاریخی خود باقی بماند، مشتقات اتیلن صادر شده از ایالات متحده بایستی برای بازارهای جهانی محبوبیت بالایی داشته باشند. با کاهش رشد اقتصادی، پروپیلن حاصل از کراکرهای بخار، PDH و واحدهای پروپیلن و پالایشگاه ها باید به حمایت از تقاضای تولیدکنندگان مشتقات ادامه دهند.

چشم انداز اولفین ها

چشم انداز اولفین ها

مقاومت بازارهای اروپا در برابر افزایش قیمت

از آنجا که بازارهای پایین دستی ضعیف در برابر افزایش هزینه های انرژی، آب و برق مقاومت می کنند، انتظار می رود در کوتاه مدت اسپرد قیمت مشتقات همچنان پایین بماند. از طرفی، تولیدکنندگان اروپایی حتی با افزایش هزینه های آب و برق، موقعیت هزینه ای قوی تری نسبت به دوره های رکود قبلی خواهند داشت. تعادل جهانی اتیلن و پروپیلن به دلیل ظرفیت جدید بیش از حد طولانی باقی می ماند و برای حفظ تعادل بازار، نرخ تولید احتمالا کاهش می یابد.

بازار آسیا

دورنمای بازار آسیا در کوتاه مدت با ذخیره سازی مجدد قبل از تعطیلات پایان سال و کاهش تولید حمایت می شود. نگرانی فعالان بازار از ظرفیت های جدید در چین باعث طولانی تر شدن عرضه می شود. اما حاشیه های منفی این بازارها به دلیل سیاست های سختگیرانه کووید-19 و احساسات بدبینانه اقتصادی تا سال 2024 افزایش یابد. ظرفیت تولید مازاد در پروژه های بزرگ جدید مجتمع پالایشگاهی-پتروشیمی چین و واحدهای PDH ضعیف شدن اولفین ها را به دنبال دارد. انتظار می رود برای حفظ پویایی روند قیمت گذاری، بازارهای غیریکپارچه بیشترین ضربه را از این شرایط ببینند.

لینک به سایت منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *