چرا اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟

چرا اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟

چرا اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟

اوپک و متحدانش از جمله روسیه روز یکشنبه توافق کردند که کاهش تولید نفت خام را به 3.66 میلیون بشکه در روز یا 3.7 درصد تقاضای جهانی افزایش دهند.

این اعلام غافلگیرکننده به افزایش 5 دلاری قیمت ها تا بالاتر از 85 دلار در هر بشکه کمک کرد. در ادامه دلایل اصلی کاهش تولید اوپک پلاس بیان شده است:

 1. نگرانی از تقاضای ضعیف جهانی:عربستان سعودی اعلام کرد علاوه بر کاهش 2 میلیون بشکه ای موجود به عنوان یک اقدام پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار، داوطلبانه تولید خود را 1.66 میلیون بشکه در روز کاهش می دهد.

  الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، گفت بحران بانکی غرب یکی از دلایل کاهش قیمت نفت و همچنین “تداخل در پویایی بازار” است.

  ترس از بحران جدید بانکی در ماه گذشته، سرمایه‌ گذاران را به فروش دارایی‌ های ریسکی مانند کالاها (کامادیتی) با بهای 70 دلاری نفت در هر بشکه سوق داده است که بالاترین سطح آن 139 دلار در مارس 2022 بود.

  رکود جهانی می تواند به کاهش قیمت نفت منجر شود. تحقیقات ردبورن نشان می‌ دهد این آخرین کاهش بیش از حد بازار را تحت فشار قرار می دهد، مگر اینکه اوپک از یک رکود بزرگ جهانی هراس داشته باشد.

 2. مجازات دلالان:

  این کاهش همچنین دلالان نفت را مجازات خواهد کرد. در سال 2020، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، به معامله‌ گران درباره شرط ‌بندی سنگین در بازار نفت هشدار داد و گفت که تلاش خواهد کرد تا بازار را پرشتاب کرده و آن را برای کسانی که روی قیمت نفت قمار می‌ کنند، “مثل جهنم” کند.

  قبل از آخرین کاهش، صندوق های سرمایه گذاری موقعیت خرید خود را در شاخص وست تگزاس اینترمدیت تنها به 56 میلیون بشکه تا 21 مارس کاهش داده بودند که پایین ترین رقم از فوریه 2016 است. یک منبع آگاه با دیدگاه های اوپک پلاس گفت “کاهش اخیر به کسانی که بر سر نفت شرط‌ بندی می‌ کنند، بسیار آسیب می ‌زند”.

 3. به دنبال قیمت های بالاتر:

  بسیاری از تحلیلگران گفتند که اوپک پلاس مایل است کف قیمت نفت را در 80 دلار در هر بشکه بگذارد، در حالی که UBS و ریستاد پیش بینی کردند که قیمت نفت احتمالا به 100 دلار بازگردد.

  با این حال، قیمت های بیش از حد بالای نفت نشان دهنده خطری جدی برای اوپک پلاس است زیرا تورم را، به ویژه برای کالاهایی که این گروه باید خریداری کند، سرعت می بخشد.

  این اقدام همچنین افزایش تولید سریع تر اعضای غیراوپک و سرمایه گذاری در منابع جایگزین انرژی را تشویق می کنند.

  گلدمن ساکس گفت که با کندتر شدن واکنش‌ های شیل آمریکا به قیمت‌ های بالاتر به دلیل فشار بر سرمایه ‌گذاران به منظور توقف تامین مالی پروژه‌ های سوخت فسیلی، قدرت اوپک در سال‌ های اخیر افزایش یافته است.

 4. تنش با واشنگتن:

  واشنگتن اقدام اخیر اوپک پلاس را غیرقابل توصیه خواند. غرب بارها از اوپک به دلیل دستکاری قیمت ها و کنار زدن روسیه با وجود جنگ در اوکراین انتقاد کرده است.

  ایالات متحده در حال بررسی تصویب قانونی موسوم به NOPEC است که در صورت اثبات تبانی در بازار، امکان توقیف دارایی های اوپک در خاک ایالات متحده را فراهم می کند.

  اوپک پلاس از آژانس بین‌ المللی انرژی به عنوان ناظر انرژی غرب که ایالات متحده بزرگ ‌ترین تامین کننده مالی در آن است، به دلیل آزادسازی ذخایر نفت در سال گذشته انتقاد کرد؛ اقدامی که به گفته خودشان برای کاهش قیمت‌ ها در بحبوحه ترس از تحریم‌ های عرضه روسیه ضروری است.

  با این حال، پیش ‌بینی آژانس بین‌ المللی انرژی هرگز محقق نشد و منابع اوپک پلاس را بر آن داشت که بگویند این پیش‌ بینی سیاسی بوده و برای کمک به افزایش رتبه‌ بندی جو بایدن، رئیس‌ جمهور آمریکا طراحی شده است. ایالات متحده اعلام کرده است که در سال 2023 مقداری نفت را بازخرید خواهد کرد اما بعدا آن را رد کرد. جی پی مورگان و گلدمن ساکس گفتند که تصمیم ایالات متحده برای بازخرید نفت برای ذخایر ممکن است در اقدام به کاهش تولید از سوی اوپک نقش داشته باشد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *