تولید اوپک پلاس

تولید اوپک پلاس

تولید اوپک پلاس در ماه فوریه ثابت ماند

در حالی پس از اجرای تحریم های بیشتر اتحادیه ی اروپا تولید روسیه ثابت ماند با این وجود افزایش عرضه عربستان به ثابت ماندن تولید اوپک پلاس در فوریه کمک کرد.

تولید نفت خام روسیه در ماه فوریه نسبتاً ثابت بود. در حالی که 190 هزار بشکه در روز وارد انبارمی شد با این وجود صادرات این کشور 150 هزار بشکه در روز کاهش یافت. زیرا یافتن خریدارانی که تحت تحریم اتحادیه اروپا و زیر نظر سقف قیمتی گروه 7 بودند دشوار بود.

در واقع بیشتر کاهش صادرات مربوط به محموله های خط لوله به اروپا بود که از تحریم اتحادیه اروپا مستثنی بود.

روسیه پس از توقف تحویل خط لوله دروژبا به آلمان در ماه گذشته ارسال نفت خام به لهستان از طریق این خط را متوقف کرد و موجب شد هیچ تحویلی به لهستان در ماه مارس نیز برنامه ریزی نشود.

آلمان در ماه فوریه 5 هزار بشکه نفت خام از قزاقستان از طریق سیستم دروژبا برای پالایشگاه 226 هزار بشکه در روز Schwedt خود دریافت کرد و قرار است در ماه جاری نیز همین میزان را مجددا دریافت کند.

انتظار کاهش تولید نفت خام روسیه در ماه جاری پس از اینکه دولت آن اعلام کرد تولید خود را به 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد داریم.

تولیدکنندگان اوپک در ماه فوریه هیچ نشانه ای مبنی بر افزایش تولید برای جبران کاهش مورد انتظار در عرضه روسیه نشان ندادند.

آرگوس تخمین می زند که تولید 10 عضو اوپک مشمول سهمیه بندی در ماه فوریه بدون تغییر در 24.47 میلیون بشکه در روز باقی مانده است، زیرا تولید بالاتر عربستان سعودی کاهش عرضه سایر تولیدکنندگان خلیج میانه و آنگولا را جبران کرد.

تولید اوپک در ماه گذشته 950 هزار بشکه در روز کمتر از هدف تولید بود. عربستان سعودی در ماه گذشته 80 هزار بشکه در روز زیر سقف خود تولید کرد، همچنین تولید عراق 130 هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه تولید کرده است، در حالی که تولیدکنندگان غرب آفریقا روی هم 760000 بشکه در روز کاهش تولید داشته اند.

تولید نیجریه برای پنجمین ماه افزایش یافت و در فوریه به 1.4 میلیون بشکه در روز یعنی بالاترین میزان در 10 ماه گذشته رسید.

اما به نظر می رسد صادرات بانی لایت پس از انفجار در 3 مارس در خط لوله 180 هزار بشکه در روز TNP که نفت خام را به ترمینال بانی می برد، مختل شود.

اکثر کشورهای غرب آفریقا نیز در ماه فوریه تولید خود را افزایش دادند. اما این افزایش تنها به جبران کاهش 80 هزار بشکه در روز تولید آنگولا در ماه کمک کرد که بخشی از آن به دلیل تعمیراتی که برنامه ریزی شده است در کشتی تولید، ذخیره و تخلیه شناور دالیا در 20 فوریه تا 26 مارس انجام می شود.

تولید عراق به دلیل تعمیر و نگهداری میدان 450,000 بشکه در روز غرب قرنا 2 و تعمیر و نگهداری پالایشگاه به میزان 100 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

به دلیل پیش بینی فشار اقتصادی در نیمه اول سال جاری بخش بازار اوپک پلاس در ماه اکتبر موافقت کرد تا سقف تولید نفت خام خود را حدود 2 میلیون بشکه در روز از نوامبر کاهش دهد.

به گفته هیثم الغیس دبیرکل اوپک همچنان نگران وضعیت رشد تقاضای نفت در اروپا و آمریکا است. الغیس انتظار دارد که تقاضای جهانی نفت در سال جاری همچنان به بهبود خود ادامه دهد. دبیر کل اوپک رشد 2.3 میلیون بشکه در روز تقاضا را پیش بینی کرد.

او گفت، در حالی که چشم انداز مراکز اصلی تقاضای آسیایی مانند چین ثابت است، با این وجود چشم انداز بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده تیره تر است.

ما تخمین زدیم که چین به تنهایی 500 تا 600 هزار بشکه در روز بهبود تقاضا در سال جاری را به خود اختصاص خواهد داد.

الغیس افزود: بخش قابل توجهی از رشد 1.7 تا 1.8 میلیون بشکه در روز باقی مانده است که از دیگر کشورهای آسیایی غیر OECD مانند هند خواهد بود.

الغیس گفت: ما شاهد تقسیم شدن بازار به یک قسمت با رشد امیدوار کننده و دیگری که با کاهش رشد مواجه است هستیم.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *