پیش بینی تحلیلگران از کاهش تولید نفت اوپک پلاس در سال 2024

پیش بینی تحلیلگران از کاهش تولید نفت اوپک پلاس در سال 2024

کاهش تولید نفت اوپک پلاس در سال 2024

 

8 تحلیلگر پیش بینی کرده اند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (اوپک پلاس) احتمالا پس از کاهش بیش از 15 درصدی قیمت برنت نسبت به اوج خود در سپتامبر، کاهش عرضه نفت را تا سال آینده تمدید یا حتی تعمیق خواهند کرد. منابعی در روز جمعه به رویترز گفتند که اوپک پلاس قرار است در صورت نشست این گروه در اواخر این هفته، کاهش بیشتر تولید را مورد بررسی قرار دهند.

افت شدید قیمت نفت علیرغم کسری عرضه به دلیل کاهش اوپک پلاس در سه ماهه چهارم و خطر اختلال بیشتر عرضه به دلیل تشدید تنش ها در خاورمیانه رخ داده است، زیرا سرمایه گذاران از افزایش عرضه غیراوپک و کاهش تقاضا در اقتصادهای بزرگ جهان نگران هستند. عربستان سعودی، روسیه و سایر اعضای اوپک پلاس قبلاً در مجموعه اقداماتی که از اواخر سال 2022 آغاز شد، متعهد شده‌اند که مجموع تولید نفت خود را حدود 5 میلیون بشکه در روز یا حدود 5 درصد از تقاضای روزانه جهانی کاهش دهند.

گلدمن ساکس

ما معتقدیم که اوپک با استفاده از قدرت قیمت گذاری خود، قیمت هر بشکه نفت برنت را در محدوده 80 تا 100 دلار تضمین خواهد کرد. در حالی که افزایش عرضه غیراوپک یا تولید ناخالص داخلی پایین، خطرات نزولی برای قیمت ها هستند، ما تخمین می زنیم که برنت نزدیک به 80 دلار باقی می ماند مگر اینکه اوپک قاطعیت کمتری داشته باشد.

جی پی مورگان

سناریوی اصلی ما برای نشست اوپک این است که کاهش تولید باید تمدید شود. ما فکر می کنیم که عربستان سعودی انعطاف قابل توجهی برای کاهش بیشتر در صورت نیاز دارد. با این حال، ما سناریوی تعمیق کاهش تا 1 میلیون بشکه را رد نمی کنیم تا به طور پیشگیرانه ضعف بالقوه تقاضا را در نیمه اول سال آینده از بین ببریم که با رکود بدتر از حد انتظار به رهبری DM (بازارهای توسعه یافته) همراه است.

انرژی اسپکتس

عربستان سعودی و روسیه هنوز تایید نکرده اند که آیا کاهش داوطلبانه اضافی خود را تا پایان ماه دسامبر تمدید خواهند کرد یا خیر، اما ما انتظار داریم که این کار را برای پایین نگه داشتن موجودی انبار انجام دهند. شرایط بازار باید به شدت بدتر شود تا اکثر اعضای اوپک پلاس متقاعد شوند که کاهش‌های عمیق‌تری را فراتر از آنچه قبلاً توافق کرده‌اند در نظر بگیرند.»

اس ئی بی

برای سال 2024، پیش‌بینی‌های کلی این است که رشد اقتصاد جهانی کند می‌شود. رشد تقاضای جهانی نفت کمتر خواهد شد و همچنین نیاز به نفت اوپک کاهش می‌یابد. این یک فضای نزولی برای نفت است. اگر عربستان سعودی بخواهد این بار را به تنهایی به دوش بکشد، احتمالاً باید تولید خود را به طور متوسط در حدود 9.0 میلیون بشکه در روز برای سال 2024 نگه دارد که این میزان را به 8.5 میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول تا 24 کاهش می دهد. این ممکن است بیش از حد درخواست از عربستان سعودی باشد و ممکن است از برخی دیگر از اعضای اوپک بخواهد تا به وظیفه تنظیم بازار بپیوندند.

آی ان جی

قیمت ها در سطوحی کاهش می یابد که نگرانی هایی را در میان اعضای اوپک، به ویژه عربستان سعودی ایجاد می کند. ضعف قیمتی که ما شاهد آن هستیم به این معنی است که احتمال اینکه سعودی ها کاهش داوطلبانه اضافی خود را به میزان 1 میلیون بشکه در روز در اوایل سال آینده افزایش دهند، افزایش می یابد. انجام این کار می‌تواند به حذف مازاد مورد انتظار کمک و از بازار حمایت کند.”

یو بی اس

مطمئن نیستیم که این اعلام در 26 نوامبر یا اوایل دسامبر انجام شود، هر دو امکان پذیر است، اما در حال حاضر فکر می‌کنم با توجه به اینکه سیاست عربستان سعودی همچنان بر پیشگیرانه، و احتیاطی متمرکز است، کاهش عرضه داوطلبانه آنها احتمالا تا سه ماهه اول 24 تمدید خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *