شوک اوپک قیمت نفت را برای سومین هفته متوالی افزایش داد

شوک اوپک قیمت نفت را برای سومین هفته متوالی افزایش داد

قیمت نفت در پایان معاملات روز پنجشنبه تغییر چندانی نداشت، اما سومین افزایش هفتگی را ثبت کرد آن هم به این دلیل که کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس و کاهش ذخایر نفت ایالات متحده توانست بر نگرانی های مربوط به رکود اقتصادی آمریکا غلبه کند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 13 سنت یا 0.2 درصد افزایش، به 85.12 دلار در هر بشکه رسید. هر بشکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 9 سنت یا 0.1 درصد افزایش 80.70 معامله شد. در تعطیلات جمعه هیچ معامله ای وجود نداشت. پس از آنکه اوپک پلاس، بازار را با وعده کاهش تولید غافلگیر کرد، قیمت هر دو نفت طی هفته گذشته بیش از 6 درصد جهش کردند.

به اعتقاد تحلیلگران، کاهش فراتر از انتظار ذخایر نفت خام آمریکا برای دومین هفته پیاپی تاثیر زیادی بر تقویت قیمت نفت داشته است.
شرکت های انرژی ایالات متحده نیز در هفته ای که گذشت تعداد دکل های نفتی را برای دومین هفته متوالی کاهش دادند. داده‌های بیکر هیوز نشان داد که تعداد دکل‌های حفاری ، با دو مورد کاهش به 590 رسیده است.

نفت ۱۰۰ دلاری در سال ۲۰۲۳ باز می گردد؟

با این حال، داده‌های بازار کار ایالات متحده نیز نشانگر کاهش رشد اقتصادی بوده و همچنین رشد کندتر از حد انتظار در بخش خدمات آمریکا نیز نگرانی های تازه ای را درباره رکود احتمالی برانگیخته است.

رابرت یاوگر، مدیر معاملات آتی انرژی در Mizuho Securities گفت: «تخریب تقاضا به عنوان تابعی از تهدید رکود، بیشتر از کاهش تولید اوپک پلاس است.
استفان برنوک از کارگزاری نفت PVM گفت: «ممکن است حرکت صعودی بازار نفت متوقف شده باشد، اما با توجه به پس‌زمینه کاهش عرضه، پتانسیل صعودی همچنان وجود دارد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *