چشم انداز بازار متانول در سال 2023

چشم انداز بازار متانول در سال 2023

عواملی که می‌تواند باعث افزایش قیمت متانول گردد

میزان تولید نفت خام آمریکا تثبیت شده است. تولید متانول در ایران به دلیل کاهش سودآوری کمتر از گذشته شده است. قیمت‌های اولفین در یک مسیر صعودی قرار گرفته‌اند. سودآوری تولید اولفین از متانول در حال افزایش است. پیش بینی‌ها مورد بازنگری قرار گرفته نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳ تقاضای نفت خام بیشتر خواهد شد. عربستان سعودی در سه ماهه پایانی سال جاری ممکن است که فشار بیشتری را از طریق کاهش تولید نفت خام بر بازار وارد کند.

افزایش قیمت گاز طبیعی برای صنایع تولید متانول در ایران می‌تواند کف قیمت متانول در چین را افزایش دهد. رشد GDP در آمریکا و چین در پایان سه ماهه دوم بیش تر از حد انتظار بوده است. سیاستگذاران اقتصادی در چین در فکر بهبود و ایجاد انگیزه بیشتر در تقویت اقتصاد هستند.

عواملی که می‌تواند باعث کاهش قیمت متانول در کوتاه مدت گردد

معمولاً در پاییز و زمستان تقاضا برای متانول کاهش می‌یابد. تقاضای متانول آسیا و هندوستان کماکان در حد پایینی قرار دارد. ظرفیت‌های جدید به تولید و عرضه بیشتر متانول در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی و شروع سال ۲۰۲۴ اضافه خواهد شد. تولید بیشتر متانول با ظرفیت‌های موجود، تقاضای بالای چین برای خرید متانول در سه ماهه دوم سال جاری به معنای پر شدن ذخایر این کشور و کاهش مصرف در آینده خواهد بود.

در نیمکره شمالی تعطیلات تابستانی در حال اتمام است. قیمت زغال سنگ در چین کاهش یافته است که می‌تواند به کاهش قیمت متانول نیز منجر گردد. اگر شرایط اقتصادی در چین بهبود نیابد قیمت متانول نیز کاهش خواهد یافت.

چشم انداز بازار متانول

چشم انداز بازار متانول

اگر چه متانول نسبت به انواع نفت خام کاهش بیشتری از شروع سال ۲۰۲۲ میلادی داشته است، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در افق دو ساله شیب صعودی قیمت متانول بیشتر از نفت خام خواهد بود.

تاثیر پذیری بازار چین از ایران

پس از دوره‌های کوتاهی از عدم ثبات در تولید متانول در سراسر جهان، بیشتر قیمت‌های نقطه‌ای دوباره به سمت کاهش یا ثبات می‌روند. با این حال، یک تفاوت روشن در مسیر پیش روی چین و مسیر سایر بازارها وجود دارد، زیرا قیمت‌ها در چین همچنان در حال افزایش هستند. اگر قیمت‌های چین واقعاً به شرایط عرضه و تقاضا واکنش نشان دهد و تمایلات مقطعی برای خرید مبنای تعیین مسیر قیمت نباشد، در این صورت قیمت‌های فروش آنی نیز کاهش می یابد.

با توجه به اینکه بیشترین حجم صادرات متانول ایران به مقصد چین صورت می‌پذیرد و تحولات اخیر در افزایش قیمت گاز برای صنایع تولید متانول در ایران نگرانی‌ها در مورد عرضه متانول از سوی ایران در بازار چین وجود دارد اگرچه ظرفیت تولید متانول در چین در حال افزایش است، ولی تغییرات خارج از چین می‌تواند بر روی بازار داخلی نیز تاثیر بگذارد.البته راه‌اندازی واحد تولید متانول در آمریکا در سه ماهه پایانی سال جاری و افزایش عرضه داخلی در چین می‌تواند فشارها بر بازار متانول را تا حدی کاهش دهد.

چشم انداز بازار متانول

چشم انداز بازار متانول

بیشترین میزان کاهش تولید متانول از سال ۲۰۲۱ تاکنون در سطح جهان در منطقه خاورمیانه رخ داده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *