تازه ترین تحولات بازار متانول | 11 اوت 2023

تازه ترین تحولات بازار متانول 11 اوت 2023

تحولات بازار متانول

  • قیمت های آسیا پیچیده است و هیچ جهت مشخصی در بازار وجود ندارد.
  • قیمت چین منجر به افزایش در بازارهای آسیایی شد.
  • اختلال در عرضه تاثیر کمی بر قیمت های نقدی داشت.
  • قیمت‌های متانول آسیا متفاوت بود و چین در میان تمام بخش‌های بازار پیشتاز افزایش قیمت بود.
روند قیمت متانول از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

روند قیمت متانول از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

بازار چین با احساسات مثبت اقتصاد کلان و چشم انداز تقاضای قوی حمایت شد زیرا قرار بود واحدهای متانول ساحلی به الفین (MTO) و برخی واحدهای زغال سنگ به الفین داخلی (CTO) راه اندازی مجدد شوند. با این حال، بازار اوت – سپتامبر در حال رکود بود، زیرا انتظار می رفت حجم آربیتراژ از غرب در ماه سپتامبر وارد آسیا شود.

یک واحد متانول در جنوب شرق آسیا و یک واحد متانول خاورمیانه دچار قطعی کوتاهی شد و هیچ تاثیری بر عرضه بر بازار کوتاه مدت نداشت. قیمت ها در سایر مناطق آسیا و اقیانوسیه به سمت پایین اصلاح شد و شکاف قیمتی با چین را کاهش داد. قیمت متانول هند نتوانست رشدهای قبلی را حفظ کند زیرا عرضه فراوان و ارز ضعیف بر منافع خرید تأثیر گذاشته است.

قیمت های نقدی متانول

قیمت های نقدی متانول

چشم انداز بازار متانول

  • شکاف قیمتی بین چین و آسیا و اقیانوسیه کم می شود.
  • قطع عرضه آسیایی و جهانی احتمالاً به سرعت بهبود خواهد یافت.
  • تقاضای چین ممکن است با راه اندازی مجدد MTO افزایش یابد.

احساس بازار واردات متانول چین صعودی بود زیرا قیمت‌های داخلی به دلیل راه‌اندازی مجدد پیش‌بینی‌شده واحد کلیدی ساحلی متانول به الفین (MTO) افزایش یافت. فعالیت های معاملاتی نقدی بیشتر در نیمه اول هفته که قیمت ها پایین تر بود، مشاهده شد.

خریداران مایل به پرداخت پرمیوم بیش از قیمت برابری واردات برای محموله اوت بودند که منعکس کننده تقاضای قوی در کوتاه مدت است. با این حال، تقاضا برای محموله های سپتامبر کند بود، زیرا علاقه خرید به دلیل فضای محدود مخازن کاهش یافت. بحث برای محموله های سپتامبر بر اساس CFR چین کمتر از بازار آتی داخلی بود.

بر اساس قیمت شناور، یک معامله با پرمیوم ثابت 1.2٪ نسبت به قیمت های CFR چین، با پیشنهادات باقی مانده در پرمیوم 1.3-1.5٪ منعقد شد. با بازگشایی بنادر پس از طوفان، سطح موجودی کالا بهبود یافت. در بازار داخلی، قیمت‌ها در تعطیلی موقت کارخانه متانول و ذخیره مجدد در کارخانه‌های MTO/CTO بیشتر بود. بازار داخلی حمایت قوی از قیمت های ساحلی داشت. آربیتراژ بین منطقه ای از بازارهای ساحلی تا بازارهای داخلی دیده شد.

میانگین نرخ عملیاتی کارخانه های متانول چین

میانگین نرخ عملیاتی کارخانه های متانول چین

بازار واردات متانول تایوان شاهد شکاف خرید و فروش گسترده ای بود. نقدینگی به دلیل کاهش تقاضا از سوی کاربران نهایی محدود بود. توزیع کنندگان تایوانی به دلیل نگرانی از کاهش بیشتر تقاضا، به نگهداری موجودی نسبتاً پایین ادامه دادند. در حالی که بعید است خریداران برای سه ماهه سوم خریدهای نقدی انجام دهند، آنها علاقه بالقوه خرید برای محموله هایی دارند که اواخر اکتبر به بعد می رسند.

محدوده قیمت در بازار کره جنوبی برای محموله های تاریخ های مختلف افزایش یافت. قیمت ها برای محموله های نیمه اول سپتامبر در حدود 290 دلار در هر تن در غیاب فروشندگان افزایش یافت. برای محموله های تحویل در نیمه دوم سپتامبر، یک پیشنهاد قطعی 275 دلار در هر تن بود که همتراز با پیشنهادات شنیده شده در بازار واردات چین بود.

قیمت متانول در کره جنوبی

قیمت متانول در کره جنوبی

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *