بررسی بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومر‌زایلین‌ | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومر‌زایلین‌ | هفته سوم آگوست 2023

چشم انداز خوب پارازایلین

پارازایلین در روز ۱۸ آگوست در آسیا افزایش یافت، ولی تمایل به خرید وجود داشت. پلتس قیمت پارازایلین آسیا را‌ با ۱۱ دلار افزایش نسبت به روز قبل بر روی ۱۰۴۲.۶۷ دلار در هر تن ارزیابی نمود. چشم انداز بلندمدت پارازایلین هنوز خوب به نظر می رسد، هرچند در کوتاه مدت یک تاجر در سنگاپور اعلام نمود که تمایل برای خرید در حد پایینی باقی خواهد ماند. به گفته این فعال بازار، پارازایلین در کوتاه مدت نزولی و در بلند مدت صعودی خواهد بود.

ظرفیت جهانی پارازایلین بر اساس منطقه 2023

ظرفیت جهانی پارازایلین بر اساس منطقه 2023

با توجه به این که حاشیه سود برای تولیدکنندگان PTA ضعیف است، ممکن است آنها چاره‌ای جز کاهش تولید نداشته باشند که این تواند منجر به ضعیف شدن بازار پارازایلین بشود. واحد های تولید پلی استر در چین نسبت به بهبود وضعیت پارازایلین همچنان خوش بین هستند و علیرغم وجود مشکلات ادامه دار در اقتصاد چین، نرخ بهره برداری برای کارخانه های پلی استر همچنان در سطح بالایی باقی مانده است. قیمت پارازایلین بر اساس ترم CFR چین/تایوان با ۱۱ دلار افزایش به ۱۰۴۲.۶۷ دلار در هر تن رسید.

بررسی بازار بنزن تولوئن و زایلین ترکیبی در آسیا | هفته دوم آگوست ۲۰۲۳

کاهش عرضه ایزومر‌مز MX

پلتس در روز ۱۸ آگوست قیمت آیزومر زایلین ترکیبی را با ۳ دلار افزایش در روز بر روی ۹۸۴.۵۰ دلار براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی، و با همین میزان افزایش بر اساس ترم تحویل CFR تایوان بر روی ۱۰۰۳.۵۰ دلار در هر تن و با ۶ دلار افزایش بر اساس ترم تحویل CFR چین بر روی ۹۹۵.۵۰ دلار ارزیابی نمود. عرضه کم و کاهش ذخایر موجود محلی در چین باعث حمایت از قیمت های ISOMER-MX می شود.

با توجه به اینکه افزایش قیمت ها متاثر از تغییرات قیمت نفت خام می باشد به نظر می رسد که قیمت نفت خام و ایزومر زایلین ترکیبی دیگر تغییری نداشته باشد. با توجه به اینکه عرضه این محصول در ماه سپتامبر کاهش خواهد یافت، به نظر نمی‌رسد که قیمت‌ها کاهش یابند. قیمت پارازایلین بر اساس ترم تحویل CFR تایوان بالاتر از قیمت آن بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی می‌باشد.

قیمت های جهانی

کاهش تولید اورتوزایلین در اروپا

منابع بازار فراورده‌های پتروشیمی اعلام نمودند که تجهیزات تولید اورتوزایلین در اروپا در حال حاضر قادر به تولید این محصول نیستند و همین موضوع بر روی میزان تقاضای اورتوزایلین در اروپا تاثیرگذار بوده است. هم اکنون هزینه‌های تولید اورتوزایلین در آسیا پایین‌تر از سایر نقاط جهان است و هرگونه افزایش قیمت تولید در اروپا خریداران این محصول را متوجه بازارهای آسیایی می‌کند و بر روی بازارهای آسیایی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته یک مقام مطلع بروز برخی مشکلات فنی در تولید اورتوزایلین در چین نیز باعث کاهش عرضه و صادرات جهانی چین‌ خواهد شد که تاثیر بر روی قیمت‌ها خواهد داشت. وضعیت تقاضای داخلی چین برای ارتوزایلین بسیار بد است و محدود به تولید کنندگان PA وابسته به شرکت Sinopec می باشد که اوراتوزایلین‌ را‌ با تخفیف از تولیدکنندگان آن خریداری می کنند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *