بررسی بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

افزایش قیمت بنزن همسو با نفت خام در اروپا

قیمت بنزن در بازارهای اروپا در هفته منتهی به ۱۴ آوریل افزایش یافت که دلیل آن فعالیتهای بنزین و سودآوری در بالا دست بازارهای نفتی بود. قیمت بنزن در روز ۱۴ آوریل با ۲.۷۵ دلار افزایش در هر تن نسبت به روز قبل و همچنین با ۸۱.۲۵ دلار در هرتن افزایش نسبت به قیمت های هفته قبل به ۱۰۷۷.۵۵ دلار در هر تن رسید.

با اعلام خبر کاهش تولید نفت خام از سوی اوپک پلاس از شروع ماه می تاپایان سال جاری میلادی، قیمت نفت خام افزایش پیدا کرد و پیش بینی می شود قیمت بنزن نیز در هفته های آینده با توجه به نوسانات افزایشی نفت خام افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر با توجه به گرم شدن هوا و افزایش تردد و نیاز به بنزین در آمریکا فعالیتهای ترکیب محصولاتی همچون بنزن و سایر موارد مشابه تقویت کننده عدد اکتان با بنزین بیشتر شده و بنابراین باز هم باید انتظار افزایش قیمت بنزن در بازار های اروپا را داشت.

افزایش قیمت و افزایش تقاضای زایلین ترکیبی اروپا

زایلین ترکیبی در اروپا در هفته منتهی به ۱۴ آوریل با ۱۴.۷۵ دلار افزایش به ۱۹۰ دلار در هر تن رسید. به دنبال افزایش تقاضا برای زایلین ترکیبی تعداد معاملات برای خرید آن افزایش یافت و در اوایل هفته قیمت رشد کرد. علت افزایش قیمت زایلین تقاضای زیاد برای ترکیب با بنزین از سوی ترکیب کنندگان بنزین بود.

قیمت پارازایلین در طول هفته تغییری نداشت زیرا تولیدکنندگان این محصول در بازار سود تولید آن را اندک ارزیابی می کنند. تقاضا برای PET و PTA که بازار های پایین دستی پارازایلین هستند ضعیف است و دلیل عدم افزایش قیمت پارازایلین کاهش تقاضا در پایین دست می باشد.

کاهش تقاضا و کاهش قیمت متانول

قیمت فروش آنی متانول در روز ۱۴ آوریل با توجه به کاهش تقاضا با ۲ دلار کاهش به ۲۹۷.۷۵ دلار در هر تن رسید. یک محموله ۲۰۰۰ تنی برای نیمه دوم آوریل و نیمه اول ماه می به قیمت ۲۹۸ دلار در هر تن معامله شد. یک محموله ۱۰۰۰ تنی نیز برای تحویل در ماه می ۲۹۶ دلار در هر تن بود. در مجموع ۶۰۰۰ تن متانول در هفته دوم آوریل مورد معامله قرار گرفت.

افزایش عرضه MTBE در اروپا

بازار MTBE در روز ۱۴ آوریل شاهد میزان زیاد عرضه در بندر روتردام بودکه به علت کاهش صادرات این محصول باعث بالا رفتن موجودی MTBE گردید. یک محموله ۲۰ هزار تنی از آسیا به مقصد اروپا روانه شد که باعث افزایش بیشتر عرضه می گردد. البته تقاضا در حد مطلوبی قراردارد و عرضه بیشتر شده است. با نزدیک شدن به پایان هفته، فعالیت ها برای انجام معاملات آنی کمترشد. قیمت MTBE در بنادر سه گانه اروپایی ۱۱۴۰.۷۵ دلار در هر تن بود.

برتری قیمتی تولوئن نسبت به زایلین در مصارف ترکیب با بنزین

پلتس، در روز ۱۴ آوریل قیمت تولوئن NGT را برای ماه آوریل در خلیج آمریکا ۳۸۴ سنت در هر گالن براساس فوب خلیج آمریکا ارزیابی نمود و در طول ساعات معاملات قیمت با ثبات بود. این قیمت به زیر رقابتی ترین قیمت اعلام شده برای آوریل که ۳۹۰ دلار براساس فوب خلیج آمریکا بود رسیده است.

قیمت زایلین‌ ترکیبی در روز ۱۴ آوریل براساس معدل قیمت های ارائه شده برای ماه آوریل ۳۸۰ تا ۳۹۵ سنت در هر گالن براساس فوب خلیج آمریکا ارزیابی شد. قیمت زایلین‌ ترکیبی برای ماه می ۳۸۷ سنت در هر گالن براساس فوب خلیج آمریکا ارزیابی شد. قیمت پارازایلین برای فروش در ماه می براساس ترم فوب خلیج آمریکا ۱۱۸۹ دلار در هر تن ارزیابی شد.

تولوئنی که برای ترکیب با بنزین مورد استفاده قرار می گیرد برتری قیمتی زیادی نسبت به زایلین‌ ترکیبی دارد که از آن نیز برای ترکیب استفاده می شود که این برتری قیمتی در هفته دوم آوریل به ۱۰۳.۲۵ دلار در هر تن رسید. فعالان بازار می گویند این برتری قیمتی غیر عادی است و حداکثر تفاوت تولوئن با زایلین ترکیبی باید ۲۰ دلار در هر تن باشد. فعالان بازار فکر می کنند که با نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش تردد ها این فاصله قیمتی به میزان بیشتری افزایش پیدا کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: Platts magazine

بازار فرآورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا در هفته منتهی به ۲۵ نوامبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *