فراورده های پتروشیمی آسیا/ هفته ی اول جولای

فراورده های پتروشیمی آسیا هفته ی اول جولای

بررسی فراورده های پتروشیمی آسیا در هفته ی اول جولای تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

بنزن

فعالیت در بازار بنزن آسیا، در واکنش به کاهش یک شبه قیمت نفت خام از اول جولای افزایش یافت. پیشنهادات محموله بنزن با ترم fob کره کمتر از 1.250 دلار در هر متریک تن بود و آخرین بار در سطح 1.240 دلار به ازای هر متریک تن شنیده شد.

بنزن با ترم تحویل fob کره 1230.67 دلار در هر متریک تن بود. تعداد انگشت شماری از منابع بنزن ژوئیه را 1.220 دلار در متریک تن اعلام کردند و در معاملات بعد از ظهر هم قرارداد ها تا 1.216 دلار در هر متریک تن عرضه شدند.

تولوئن

قیمت تولوئن آسیایی در هفته اول جولای با ضعیف تر شدن قیمت نفت خام و همچنین کاهش قیمت های پایین دستی مربوطه ریزش داشت. داده های آماری مرکز اطلاعات گمرک چین نشان داد که واردات تولوئن در این کشور نسبت به 27.964 متریک تن سال قبل، در ماه می صفر و در آوریل 4.776 متریک تن بوده است زیرا به دنبال محدودیت های اعمال شده کووید-19 در این کشور نرخ تقاضا در بخش های عمده کشور کمرنگ شد.

با توجه به عرضه محدود تولوئن در سطح جهان، چین از آغاز سال 2022 به عرضه این فراورده ادامه داده است. ابتدا، محموله های عرضه شده تولوئن چینی بین 3.000-2.000 متریک تن بود. بعدها این تناژ به 6.000-5.000 متریک تن افزایش یافت که عمدتا به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل برای مواد شیمیایی به صرفه تر و راحت تر است.

کاهش قیمت

کاهش قیمت

به گفته منابع صنعتی، با کاهش شدید قیمت پارازایلن، تولوئن و بنزن در هفته های اخیر، خریداران با احتیاط بیشتری خرید می کنند. با این حال، تقاضای بنزین اگرچه کند است، اما ثابت مانده است. یکی از تاجران آسیای جنوب شرقی با بیان اینکه بازار حلال جنوب شرقی آسیا عملکرد چندان خوبی ندارد و جو بازار کسل کننده است، گفت که تأمین تقاضا در این بازار همچنان محدود است و با ضعیف شدن اولفین ها، نرخ کراکرها هم هنوز پایین است.

پارازایلن

پارازاین آسیایی هفته آخر ژوئن را با نرخ نزولی به پایان رساند و همزمان با سیر نزولی قیمت نفت خام و معاملات آتی اسید ترفتالیک تصفیه شده پایین دستی در چین، با 33.34 دلار کاهش در روز و 29.50 دلار کاهش در هفته به 1220.33 دلار متریک تن cfr تایوان/ چین و 1200.33 دلار در متریک تن fob کره رسید.

فعال ترین معاملات آتی PTA سپتامبر با 2.93 درصد کاهش در روز به 6.286 دلار در متریک تن رسید. در این میان، اسپرد پارازایلن- نفتا برای اولین بار در ماه گذشته به زیر 400 دلار در متریک تن کاهش یافته و به 388.58 دلار بابت هر متریک تن رسید؛ با اینکه میانگین اسپرد ژوئن 507.556 دلار در متریک تن ارزیابی شد.

در بازارهای جنوب شرقی آسیا، عملیات واحد آروماتیک شماره 1 PTT تایلند در رایونگ پس از یک دوره تعمیر و نگهداری از سر گرفته شده است. این واحد ظرفیت تولید 560.000 متریک تن پارازایلن، 307.000 متریک تن بنزن و 66.000 متریک تن ارتوزایلن در سال را دارد. واحد شماره 2 از این مجموعه نیز قادر به تولید 765.000 متریک تن پارازایلن، 395.000 متریک تن بنزن و 20.000 متریک تن ارتوزایلن در سال است. با توجه به اخبار تجاری، واردات پارازایلن چین برای سومین ماه متوالی کاهش یافته و به 823.162 متریک تن معادل 9.57 درصد در ماه می نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

استایرن

قیمت مونومر استایرن در هفته اول جولای در بازار نقدی آسیا با 22.50 دلار ریزش در روز به 1307.5 دلار در متریک تن رسید و از طرفی، قیمت داخلی چین با کاهش 230 یوانی در روز به 10.350 یوان در متریک تن معادل 1.343 دلار به ازای هر متریک تن رسید. پلتس شروع به ارزیابی مونومر استایرن با ترم fob چین از هفته اول جولای کرد و شاخص 1349.5 دلار در متریک تن برای بارگیری در نیمه دوم جولای و نیمه اول اوت محاسبه شد.

در بازار صادرات، بحث کلی fob چین در آخرین هفته از ژوئن تا اوایل جولای با توجه به تضعیف تقاضا و عرضه نسبتا محدود و کمرنگ است. شاخص های معاملاتی fob چین عمدتا بر اساس قیمت شناور با پرمیوم 45-30 دلار در متریک تن cfr چین شنیده شد. تقاضای واردات از کره جنوبی و اروپا رو به کاهش بود، در حالی که عرضه مونومر استایرن در کره جنوبی با توجه به مثبت بودن حاشیه سود بنزن در حال افزایش است.

با این حال، انتظار می رود که نرخ بهره برداری در بازار پایین دست از نیمه دوم جولای به بعد به دلیل کاهش حاشیه های سود بازار کمتر باشد. در نتیجه، پیش بینی می شود حجم واردات به کره جنوبی نیز کم باشد. علاوه بر این، درخواست خرید از اروپا نیز با توجه به بهبود عملکردها در بازار ایالات متحده نادیده گرفته شده است. واردات این فراورده در کره جنوبی در ماه ژوئن به 44.758 متریک تن رسید که 2 درصد در ماه ریزش داشته است و از طرفی، حجم صادرات آن هم با 10 درصد کاهش در هفته، 56.637 دلار در متریک تن محاسبه شد.

متانول

قیمت متانول آسیایی برای چهارمین هفته متوالی در هفته اول جولای به روند کاهشی خود ادامه داد که نرخ های تولید خوب اما تقاضای پایین دست ناچیزی را در بازار جهانی تجربه کرد. در سراسر بازارهای آسیا، قیمت متانول 11-2 دلار در متریک تن در هفته ریزش داشت. در چین، کمبود فضای ذخیره سازی مخازن باعث شد تا فروشندگان متانول را با قیمت های رقابتی عرضه کنند که این کار از اول دسامبر سال گذشته تاکنون بی سابقه بود.

قیمت جهانی اوره متانول

یک محموله 10.000-5.000 متریک تنی با قیمت 321 دلار در هر متریک تن cfr چین برای تحویل در جولای عرضه شد. همچنین، محموله دیگری با همین تناژ در هفته آخر ژوئن با قیمت 330 دلار در متریک تن cfr چین با قیمت رقابتی عرضه شد. با این حال، داده های پلتس نشان داد که قیمت متانول وارداتی چین 25 درصد بالاتر از سطح سالانه 420 دلاری در متریک تن cfr چین که در 9 مارس برابر با 18 اسفند ثبت شد، کاهش یافت.

به گفته منابع چینی، محموله های زیادی از ایران و خاورمیانه به سواحل چین وارد شده است اما نحوه مصرف آنها همگام با ورود محموله ها نیست. با این حال، تولیدکنندگان در سردرگمی دست و پا می زنند؛ کاهش نرخ های عملیاتی باعث کاهش عرضه می شود اما هرچه نرخ عملیاتی کمتر باشد، هزینه تولید نیز بالاتر خواهد رفت.

اتیلن

قیمت اتیلن آسیا در هفته اول جولای با وجود تقاضای ضعیف و عرضه فراوان روند کاهشی داشت و فروشندگان نیز همچنان تحت فشار محموله های مازاد برای نیمه دوم جولای (ژوئیه) و شاخص های خرید پایین در بازار بودند. حاشیه تولید مونواتیلن گلیکول در اول جولای با 10 دلار رشد به کمتر از 148 دلار در متریک تن رسید.

پیش بینی می شود که نرخ بهره برداری اتیلن در آسیا پایین بماند و شرکت تایوانی فورموسا هم به دلیل حاشیه های سود ضعیف در هزینه های بالای نفتا، در اواسط جولای زودتر از تاریخ برنامه ریزی شده اولیه کراکر شماره 2 خود را تعطیل کند. این کراکر ظرفیت تولید 1.035.000 متریک تن اتیلن و 520.000 متریک تن پروپیلن را در سال دارد.

انتظار می رفت تولید اتیلن آسیایی در سه ماهه سوم به طور متوسط 6.1 میلیون متریک تن در ماه باشد و کراکرهای اصلی اتیلن نرخ عملیاتی خود را به دلیل تضعیف تقاضا کاهش دهند. در امریکا، تولید اتیلن در این مدت مشابه به طور متوسط 4 میلیون متریک تن در ماه پیش بینی شده بود.

پروپیلن

بازار پروپیلن cfr چین در اوایل جولای روند کاهشی داشت زیرا خریداران در مواجهه با تضعیف تقاضا به عقب نشینی خود از بازار پروپیلن ادامه دادند. به گفته یکی از تاجران در چین، علاقه خرید پروپیلن کم شده است و خریداران محموله های داخلی را ترجیح می دهند که ارزان تر بوده و به راحتی در دسترس هستند. یکی از تولیدکنندگان در کره جنوبی گفت که تنها راه به حداقل رساندن ضررها، کاهش میزان تولید است.

پروپیلن

شرکت لوته کمیکال کره جنوبی در نظر دارد کارکرد کراکر بخار خود را در هفته اول جولای را به دلیل نقص فنی کاملا به تعویق بیندازد.

کراکر بخار یئوسو که ظرفیت تولید 1.23 میلیون متریک تن اتیلن و 641.000 متریک تن پروپیلن را در سال دارد، در 9 می برابر با 19 اردیبهشت به دلیل یک چرخش برنامه ریزی شده تعطیل شد و قرار بود در 23 ژوئن برابر با 2 تیر مجددا راه اندازی شود اما این کار با تأخیر انجام شد. لوته کمیکال همچنین دارای سه کارخانه پلی پروپیلن در یئوسو با ظرفیت ترکیبی 600.000 متریک تن در سال است که در 16 می برابر با 26 اردیبهشت تعطیل شده و در 6 ژوئن برابر با 16 خرداد مجددآ شروع به کار کردند.

LDPE

قیمت اتیلن سبک آسیا پس از انجام معاملات در بازارهای جنوب شرق آسیا اندکی افزایش یافت اما قیمت ها در چین و هند در آخرین هفته از ژوئن با تضعیف تقاضا و چشم انداز اقتصادی مبهم کاهش یافتند. منابع بازار از این امر ابراز نگرانی کردند که فشارهای تورم در آسیا می تواند مصرف پلی اتیلن ر ا تحت تأثیر قرار دهد. بهای آتی نفت خام ICE در اواخر ژوئن با 7.6 دلار رشد در هر بشکه به بشکه ای 117.66 دلار رسید.

پالایشگاه LG Chem مستقر در کره جنوبی ظرفیت تولید واحد اتیلن سبک خود را پس از 20 روز توقف برای انجام تعمیر و نگهداری سالانه به 300.000 متریک تن در سال افزایش داد. بازار اتیلن سبک در حال حاضر با افزایش هزینه های حمل و نقل به ایالات متحده و مشکلات لجستیک کانتینری دست و پنجه نرم می کند.

مشکلات لجستیک کانتینری به این معنا است که برای رسیدن به تعادل بین عرضه و تقاضا، به زمان بیشتری نیاز است. اکثر منابع فروش انتظار دارند که تقاضا و نرخ حمل و نقل در سه ماهه سوم افزایش یابد. نرخ کانتینر احتمالا پس از سال 2022 همچنان بالا خواهد ماند و هزینه رزین را نیز بالا نگه می دارد زیرا تقاضای جهانی برای کالاها بیشتر از ظرفیت موجود است.

LLDPE

قیمت اتیلن سبک خطی آسیا در آخرین هفته از ماه ژوئن در یک فصل تقاضای ضعیف کمتر ارزیابی شد، با اینکه قیمت ها در آسیای جنوب شرقی از روند قیمت گذاری در بازار چین تبعیت می کرد. معاملات آتی اتیلن سبک خطی در سپتامبر 2022 در بورس کالای دالیان با 11 یوان ریزش در روز به 8.478 یوان در متریک تن با تحویل درب مخزن رسید و به دلیل هزینه های بالای نفت خام اما تقاضای تضعیف شده در پایین ترین حد خود از سپتامبر 2021 ماند.

فعالان بازار ترجیح دادند تا قبل از تثبیت تقاضا و افزایش مجدد خرید، رویکرد “انتظار و دید” را برای چین اتخاذ کنند چرا که چین و ویتنام با واردات مواد روسی دچار مازاد عرضه شدند. با افزایش نرخ بهره، توانایی تولیدکنندگان کوچکتر برای دریافت تسهیلات بانکی محدود شد؛ در حالی که قدرت گرفتن دلار امریکا به بازار واردات آسیب جدی وارد کرد.

کراکرهای ذغال سنگ چین به طور متوسط با 50 درصد ظرفیت کار می کنند و از طرفی، عملکرد پلی اتیلن نفتا در آسیا 60 درصد گزارش شده است و این نرخ نمی تواند به دلیل مسائل ایمنی به کمتر از این میزان کاهش یابد. شنیده ها حاکی از آن است که تاجران در چین مواد داخلی و وارداتی را به آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی صادر می کنند که دلیل آن را می توان تضعیف تقاضای داخلی به دلیل اعمال قرنطینه کووید-19 و افزایش موجودی مخازن دانست.

HDPE

قیمت اتیلن سنگین آسیا در هفته آخر ژوئن با وجود کاهش نرخ تقاضا، روند نزولی داشت. احساسات بازار در طول هفته به دلیل فشارهای تورمی و شیوع مجدد کووید-19 در چین تضعیف شد. در بازارهای آسیای جنوب شرقی، قیمت ها به دلیل عرضه محدود و پیشنهادات بالاتر افزایش یافت.

با این حال، فروشندگان قدرت بیشتری برای مذاکره به دست می آورند. به گفته یکی از مبدل های کلیدی، خریدهای فعلی ممکن است با توجه به شرایط بی ثبات اقتصاد کلان دوام چندانی نداشته باشند. فعالان بازار در آسیا در تلاش بودند تا راه هایی برای کاهش موجودی ها بیابند زیرا روند بازار تا کوتاه مدت سیر نزولی داشت. برخی از معامله گران دورنمای بازار را مثبت و امیدوارکننده نمی دانند چرا که نرخ بهره و قیمت نفت رو به افزایش هستند؛ در حالی که می توان با تورم میزان مصرف را مهار کرد.

به گفته برخی از ناظران، هزینه های مالی می تواند از این بیشتر شود زیرا برخی از کشورهای فقیرتر جنوب شرقی آسیا در مقایسه با کشورهای توسعه یافته ثبات اقتصادی کمتری دارند. قیمت ها در بازارهای آسیای جنوبی به دلیل بالا رفتن میزان ذخایر کاهش یافت. به گفته منابع، توافق صندوق بین المللی پول و پاکستان ممکن است در آینده نزدیک تقاضا را افزایش دهد اما تولیدکنندگان به دلیل داشتن ذخایر زیاد قیمت ها را به حداقل می رسانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *