قیمت فسفات در بازار جهانی

قیمت فسفات در بازار جهانی

قیمت فسفات در بازار جهانی در هفته منتهی به سوم نوامبر متغیر بوده است و اینگونه پیش بینی می شود که با وجود افزایش قیمت بعضی از مواد خام، تقاضای جهانی برای فسفات زیاد نیست. در این مقاله به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی قیمت فسفات در بازار جهانی میپردازیم.

قیمت فسفات در بازار هندوستان

هندوستان یک بار دیگر به عنوان قطب فعالیت بازار فسفات شناخته شد و قیمت ها در این کشور در هفته منتهی به ۳ نوامبر افزایش یافت. خریداران هندی ۱۶۰ هزار تن فسفات از تونس و عربستان سعودی خریداری نمودند و باعث شدند که قیمت ۷۴۳ تا ۷۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل cfr افزایش یابد که حداقل ۳ دلار در هر تن افزایش داشت.هند وپاکستان پیشنهاداتی به قیمت ۷۵۰ دلار در هر تن برای خرید دی آمونیوم فسفات دریافت نمودند ولی هنوز قراردادی در این خصوص منعقد نشده است.

جدول قیمت فسفات

جدول قیمت فسفات

کاهش قیمت فسفات در برزیل وامریکا

شرکت تولیدی NCIC در مصر، مزایده خود را برای فروش چند محصول فسفات در ۲ نوامبر به پایان رساند ولی هیچ معامله ای تا کنون انجام نشده است. فعالان بازار اعلام نمودند که مزایده ۲۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات با قیمت هایی در زیر ۷۸۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب انجام شده است.

در غرب سوئز ودر نیواورلئان آمریکا،قیمت های مونو آمونیوم فسفات تحت تاثیر بازار کاهشی برزیل کاهش یافت در حالی که قیمت دی آمونیوم فسفات به صورتی غیر معمول نسبت به مونو آمونیوم فسفات اندکی افزایش داشت.با توجه به کمبود نقدینگی در بازارهای برزیل و آرژانتین قیمت ها در هر دو بازار در هفته منتهی به ۳ نوامبر با ثبات بود.در اروپا قیمت دی آمونیوم فسفات نسبت به هفته گذشته کاهش داشت و به ۸۵۰ تا ۸۸۰ دلار در هر تن رسید.

هفته گذشته قیمت ها بین ۸۹۰ تا ۹۰۰ دلار بود.بررسی تغییرات قیمت مونو آمونیوم فسفات و دی آمونیوم فسفات در هفته منتهی به سوم نوامبر در قیاس با هفته قبل منتهی به ۲۷ اکتبر نشان می دهد که قیمت ها در عربستان سعودی و در هندوستان افزایشی و در پاکستان و حوزه بالتیک و کشورهای بنلوکس کاهشی، و در Tampa و چین و برزیل بدون تغییر باقی ماندند.

نمودار فسفات

نمودار فسفات

کاهش بی سابقه قیمت فسفات در برزیل

در حالی که در سه منطقه برزیل، چین و هند قیمت های مونو آمونیوم فسفات و دی آمونیوم فسفات در نوامبر سال گذشته تا حدود زیادی نزدیک به هم و در کانال ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلاری بوده است ولی در ماه مارس سال جدید میلادی قیمت مونو آمونیوم فسفات در برزیل به شدت افزایش یافته و به کانال ۱۳۰۰ دلار در هر تن رسیده است و سپس از همان زمان تاکنون با شیب تند کاهشی مواجه شده به گونه ای که در شروع نوامبر سال جاری به حدود ۶۲۰ دلار در هر تن رسیده است که این قیمت معادل نصف قیمت ماه مارس می باشد.

قیمت های دی آمونیوم فسفات در چین و هند نیز نوساناتی داشته اند که بشدت نوسانات قیمتی برزیل نبوده ولی باعث گردیده که قیمت پس از ورود به کانال ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ دلاری با شیب تند کاهش پیدا کند و به کانال ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلاری وارد شود ولی البته نوسانات منطقه چین و هندوستان نسبت به برزیل کمتر بوده است. آنچه در مورد قیمت فسفات در این سه منطقه می‌توان گفت، این است که قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته اند.

محرک های بازار فسفات

•کاهش یارانه

کاهش ۳ درصدی یارانه برای فصل ربیع دولت هندوستان یارانه دی آمونیوم فسفات را تا ۳ درصد کاهش داده است. این کاهش کمتر از کاهشی است که انتظار می رفت و در نتیجه باعث حمایت بیشتر تقاضای موجود در آینده نزدیک می شود که هم اکنون نیز این تقاضا زیاد است.

•افزایش قیمت گاز و گوگرد

قیمت های گاز در معاملات ماه نوامبر در مرکز TTF هلند افزایش یافت وبه بالاتر از ۱۲۷ دلار در هر میلیون وات ساعت در روز ۲ نوامبر رسیدکه از ماه اکتبر تا کنون چنین افزایشی بی سابقه بوده است. در این میان همزمان قیمت گوگرد نیز افزایش یافته است.

چشم انداز ۳۰ تا ۶۰ روزه فسفات

چشم انداز ۳۰ تا ۶۰ روزه بازار فسفات نشان می دهد که علیرغم افزایش قیمت بعضی از مواد خام، تقاضای جهانی برای فسفات، زیاد نیست به جز مواردی که به صورت کوتاه مدت از طریق بازار هندوستان ممکن است اعلام شود و یا خرید هایی که به قصد واردات از سوی استرالیا ممکن است در آینده نزدیک صورت پذیرد. به نظر می رسد که بعد از اینکه هندوستان خریدهای خود را برای فصل ربیع به پایان رساند بازار تحت فشار قرار خواهد گرفت و قیمت ها در شرق و غرب سوئزرو به کاهش خواهند رفت.

بررسی تحولات بازار فسفات در طول زمان

قیمت دی آمونیوم فسفات در این هفته در اروپا کاهش یافت و به ۸۵۰ تا ۸۸۰ دلار‌ در هرتن براساس ترم FCA شمال غرب اروپا رسید ولی تقاضایی برای خرید نبود. خربدران سعی می کنند قیمت را تا ۸۰۰ دلار کاهش دهند تا شرایطی همانند فروشندگان DAP آفریقا به هندوستان را برای خود فراهم سازند ولی فروشندگان حاضر به عدول از قیمت ۸۵۰ دلار خود نیستند زیرا این حدود قیمتی فقط مربوط به DAP روسیه است و حتی دی آمونیوم فسفات مراکش نیز از این قیمت که خریداران پیشنهاد می دهند بالاتر است.

•فرانسه

فروش محموله های کوچکی از دی آمونیوم فسفات از طریق کامیون با قیمت ۹۰۰ یورو در هر تن وبراساس ترم تحویل fca در این هفته در فرانسه ادامه داشت.

•لیتوانی

شرکت Eurochem در چند مورد نسبت به فروش دی آمونیوم فسفات از ذخایر موجود خود نمودولی واحد تولید فسفات این شرکت در Lifosa کماکان تعطیل است.

•رومانی

یک شرکت تجاری در رومانی، دی آمونیوم فسفات خود را در کیسه به قیمت ۹۳۰ دلار با در هر تن به فروش رساند در حالی که DAP بسته بندی در ترکیه ۹۵۰ دلار در هر تن براساس ترم fca بود.

ارزیابی هفتگی قیمت

بخشی از این سرویس به یک نشریه هفتگی اختصاص دارد. این نشریه جامع، اخبار بازار فسفات را به صورت منظم به روز رسانی و ارائه می‌کند. در واقع بازار در تمام نقاط اصلی صادرات و واردات دنیا که بر تجارت جهانی تاثیر می‌گذارند، ارزیابی می‌شود. بازارهای تحت پوشش در این نشریه عبارتند از:

  • DAP
  • MPA
  • TSP
  • اسید فسفریک
  • سنگ فسفات
  • هزینه مواد اولیه گوگرد و آمونیاک
  • هزینه‌های حمل و نقل اثرگذار بر سود ناخالص

تولید کنندگان کود، شرکت‌های بازرگانی، وارد کنندگان و توزیع کنندگان، آژانس‌های خرید، موسسات مالی، شرکت‌های لجستیک و تامین منبع، تعاونی‌ها، سازمان‌های دولتی و کشاورزهای سراسر دنیا مجموعه‌ای از مخاطبان سرویس آرگوس فسفات را تشکیل می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *