بررسی بازار انواع پلی اتیلن | هفته منتهی به 26 جولای 2023

برسی بازار انواع پلی اتیلن
  • LDPE 

با توجه به افزایش قیمت نفت خام در قراردادهای آتی و همچنین افزایش تمایل به خرید، قیمت LDPE در هفته منتهی به ۲۶ جولای افزایش یافت. در این هفته قیمت نفت خام آیس برنت با افزایش ۳.۲۲ دلاری در هر بشکه به ۸۳.۱۲ دلار در هر بشکه رسید. پلتس قیمت LDPE را با ۵ دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته قبل برروی ۹۷۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود. 

پیش بینی می شود واردات پلی اتیلن هندوستان در ماه جولای به ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تن برسد در حالی که در ماه ژوئن میزان واردات ۲۵۰ هزار تن بود. شرکت PTT تایلند واحد تولیدی LDPE خود در شهر Map Tha Phut را با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال به مدت ۲۴ روز برای انجام تعمیرات در ماه سپتامبر تعطیل خواهد نمود. به نظر نمی رسد تعطیلی این واحد تاثیر چندانی در کاهش عرضه داشته باشد. 

  • Recycled LDPE 

قیمت LDPE بازیافت شده در آسیا در هفته منتهی به ۲۶ جولای باثبات بود. هرچند که تقاضای زیادی برای خرید پلی اتیلن بازیافت شده وجود دارد ولی این تقاضا بیشتر به مواردی مربوط می شود که مربوط به ضایعات مصرفی عمومی مشتریان و مصرف کنندگان است و پلی اتیلن ضایعاتی و باقیمانده در حین تولید و یا هرگونه ضایعات صنعتی دیگر، کمتر از پلی اتیلن ضایعاتی در مصارف عمومی خریداری می شود. 

خریداران برای انجام خرید گواهی هایی را مطالبه می کنند که نشان دهد این مواد آلوده نیستند و در صورت عدم وجود گواهی، قیمت ها پایین می آید. پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال میلادی تقاضا برای خرید LDPE بازیافتی کاهش یابد. پلتس در روز ۲۸ جولای قیمت LDPE بازیافت شده را براساس ترم فوب جنوب شرق آسیا بر روی ۸۰۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. 

  • LLDPE 

پلتس قیمت LLDPE را در هفته منتهی به ۲۶ جولای با ثبات و تا حدی افزایشی ارزیابی نمود که به دلیل افزایش قیمت نفت خام و تمایل به ذخیره سازی از سوی خریداران بود. تقاضای خرید LLDPE به دلیل نزدیک بودن فصل کشاورزی در چین در حال افزایش است. 

با توجه به قیمت های مناسب این محصول در هندوستان نیز تمایل به خرید افزایش یافته است وله گفته یکی از فعالان بازار پس از مدت ها امکان خرید این محصول با قیمت مناسب فراهم شده است.

شرکت PPT تایلند واحد تولید LLDPE شماره ۲ خود را با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن را در ماه نوامبر به مدت ۲۰ روز برای انجام تعمیرات تعطیل خواهد نمود. واحد شماره یک با همین ظرفیت در ماه آوریل به مدت ۳۰ روز تعطیل شده بود. 

شرکت تولیدی Hanwha در کره جنوبی دو واحد از سه واحد تولید کننده LLDPE خود را به مدت ۷ روز در ماه نوامبر تحت تعمیرات قرار خواهد داد. پلتس قیمت این محصول را در روز ۲۶ جولای با ۲۰ دلار افزایش براساس ترم تحویل CFR خاور دور برروی ۹۴۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. 

  • HDPE

قیمت HDPE آسیا در هفته منتهی به ۲۶ جولای در بعضی از مناطق افزایش یافت. 

شرکت Wanhua Total در کره جنوبی واحد تولید پلی اتیلن خود را در شهر Daesan پس از انجام تعمیرات در ماه جولای راه اندازی نمود. واحد LDPE این شرکت با ظرفیت سالانه ۱۵۰ هزار تن به مدت ۳۸ روز در ماه‌های آوریل و ژوئن به منظور انجام تعمیرات تعطیل بود. 

واحد تولید LLDPE نیز باظرفیت ۱۲۰ هزار تن در سال به مدت ۴۶ روز تحت تعمیرات قرار گرفت. واحد تولید HDPE /LLDPE با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن به مدت ۴۶ روز در سه ماهه دوم سال جاری تحت تعمیرات قرار گرفت. پلتس قیمت HDPE را با ۱۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۱۰۳۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR چین ارزیابی نمود. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *