بررسی بازار پلی پروپیلن، پلی استایرن و ABS | هفته اول آگوست 2023

بررسی بازار پلی پروپیلن، پلی استایرن و ABS | هفته اول آگوست 2023

خوش بینی نسبت به بهبود اقتصادی چین 

قیمت های پلی پروپیلن به رشد صعودی خود در هفته منتهی به ۲ آگوست ادامه دادند و در چین پلی پروپیلن نوع Raffia با ۱۲۵ یوان افزایش به ۷۴۰۰ یوان‌ در هر تن رسید. در چین تصمیمات مقامات بالای این کشور برای بهبود اوضاع اقتصادی خوش بینی محتاطانه‌ای به آینده اقتصاد در ابن‌کشوررا به دنبال داشته است. افزایش قیمت محصولات در بالادست و سودآوری در بالادست باعث گردیده که قیمت‌های پلی پروپیلن افزایش یابد. 

در ماه جولای قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل CFR ژاپن بیش از ۱۱۷ دلار در هر تن افزایش یافته و از ۵۳۴ دلار در هر تن در شروع ماه جولای به بیش از ۶۵۱ دلار در هر تن در ماه آگوست رسیده است. تولید پلی پروپیلن در واحدهای دی هایدروژناسیون پروپان PDH، بیش از ۹۰ درصد تولید پروپیلن چین را تشکیل می‌دهد. 

بازگشایی واحدها در تایوان 

شرکت LCY تایوان واحد تولید پلی پروپیلن خود با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن را که از تاریخ ۲۰ جولای به منظور تعمیرات تعطیل شده بود در روز ۲۸ جولای راه اندازی نمود. این شرکت همچنین یک واحد تولید پروپیلن خود را با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال ، که قبلاً به دلیل کاهش تقاضا تعطیل نموده بود در روز ۲۱ جولای مجدداً راه‌اندازی نمود. 

بازگشایی واحدها در تایوان 

بازگشایی واحدها در تایوان

در جنوب شرق آسیا قیمت‌ها در حال افزایش است و یکی از فعالان بازار وضعیت بازار این منطقه را آرام ولی با ثبات توصیف نموده است. در حال حاضر میزان بهره‌برداری از واحدهای تولید پلی پروپیلن در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کل ظرفیت می باشد که به دلیل گران شدن قیمت نفتا بوده است. میزان عرضه پلی پروپیلن در بازارهای آسیا به دلیل تعطیل شدن دوماهه یک پالایشگاه در ویتنام اندکی کاهش یافته است. قیمت پلی پروپیلن Raffia بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا بین ۹۱۰ تا ۹۴۰ دلار بوده است. در جنوب آسیا نیز قیمت‌ها با ۱۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۹۶۵ دلار در هر تن رسید. 

آربیتراژ استایرن به اروپا و آمریکا 

بازار پلی استایرن آسیا در هفته منتهی به دوم آگوست باثبات و تا حدودی قوی‌تر از هفته گذشته بود که دلیل آن افزایش قیمت استایرن مونومر در بالا دست بود. افزایش مستمر قیمت استایرن مونومر باعث گردید که تولید کنندگان پلی استایرن قیمت‌های خود را بالا ببرند. 

با توجه به باز بودن پنجره آربیتراژ به اروپا و آمریکا قیمت پلی استایر در هفته گذشته در حال صعود بوده است.  پلتس قیمت پلی استایرن را با ۲۹.۵۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۱۰۲۸ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR چین ارزیابی نمود. 

یک تولید کننده تایوانی گفته است که با توجه به بالاتر رفتن هزینه‌های تولید استایر مونومر ما ناچار هستیم که محصولات تولیدی خود را به بازار عرضه کنیم. چنین عرضه‌هایی به کاهش قیمت خواهد انجامید و باعث می‌شود خریداران قیمت‌های پایین‌تری را پیشنهاد بدهند که تناسبی با هزینه‌های تولید ندارد. پلتس قیمت پلی استایرن برای مصارف عمومی را با ۴۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۱۱۴۰دلار CFR چین ارزیابی نمود. 

افزایش قیمت خوراک واحد‌های ABS 

در هفته منتهی به ۲ آگوست، قیمت اکریلونیتریل بوتادین استایرن ABS افزایش یافت که دلیل آن گران شدن خوراک واحد‌های تولید کننده این محصول بود. هزینه خوراک این واحدها برای تولید کنندگان این محصول تا ۱۰دلار در هر تن افزایش یافته است. 

قیمت اکریلونیتریل نسبت به هفته گذشته ۵۰ دلار در هر تن کاهش یافته و به ۱۱۴۰دلار در هر تن براساس ترم CFR خاور دور رسیده که دلیل آن عرضه زیاد در بازار بوده است. قیمت استایرن در هفته اول جولای با ۲۹.۵۰دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته قبل براساس ترم CFR چین به ۱۰۲۸ دلار در هر تن رسیده است که افزایش مستمر آن به دلیل انجام آربیتراژ به اروپا و آمریکا بوده است. 

قیمت بوتادین با ۳۰ دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته قبل به ۷۵۰دلار در هر تن رسیده است. قیمت ABS براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با۱۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۱۳۰۰ دلار در هر تن رسید. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *