بازار پلی استایرن و ABS آسیا | پایان ماه آگوست 2023

بازار پلی استایرن و ABS آسیا | پایان ماه آگوست 2023

هزینه های بالای خوراک واحد‌های تولیدی 

در هفته منتهی به ۳۰ آگوست با توجه به عدم تغییر در شرایط عرضه و تقاضا در بازار پلی استایرن قیمت ها باثبات باقی ماند. هرچند که هزینه‌های خوراک کماکان زیاد است و عرضه استایرن نیز محدودتر شده است ولی تقاضا برای فراورده‌های پایین دست هنوز افزایش چندانی نداشته است. در خصوص پلی استایرن EPS بعضی از تولید کنندگان میزان بهره‌برداری را به ۵۸ درصد رسانده‌اند.

 قیمت EPS در شمال شرق آسیا براساس ترم تحویل فوب ۱۱۸۰ تا ۱۲۰۰ دلار‌ در هر تن بود که این قیمت ۵ دلار بیشتر از قیمت‌های این محصول در هفته گذشته بود. قیمت پلی استایرن نوع HIPS که عمدتا در صنایع الکترونیک و ساخت تر میلان مرتبط با این صنعت کاربرد دارد قیمت بین ۱۲۳۰ تا ۱۲۸۰ دلار در هر تن بود و میزان بهره‌برداری از واحدهای تولیدی در حدود ۵۰ درصد بود و قیمت‌های محلی نیز در چین ضعیف تر شد. قیمت تولید داخلی این محصول بین ۹۸۰۰ تا ۱۰ هزار یوان و معادل  ۱۱۳۴ تا  ۱۱۵۷ دلار در هر تن بود. 

توقف آربیتراژ پلی استایرن از چین به ترکیه 

قیمت پلی استایرن برای مصارف عمومی یا GPPS در هفته منتهی به ۳۰ آگوست براساس ترم تحویل فوب چین به پایین ترین قیمت ۱۱۶۰ دلار در هر تن و براساس ترم تحویل CFR در بالاترین قیمت یعنی ۱۲۰۰ دلار در هر تن رسید. قیمت های فروش پلی استایرن برای مصارف عمومی براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا بین ۱۱۹۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن بود. قیمت های GPPS تقریبا با قیمت خوراک استایرن در بازار داخلی چین براساس ترم تحویل در کارخانه برابر بود.

قیمت این محصول در مقابل کارخانه بین ۹۰۷۰ تا ۹۲۰۰ یوان و معادل ۱۰۴۹ تا ۱۰۶۴ دلار در هر تن بود. به دلیل وضع مالیات بر واردات، امکان انجام آربیتراژ به ترکیه وجود نداشت و تولید کنندگان این محصول تمام توجه خود را بر فروش در بازارهای آسیایی معطوف نمودند. قیمت براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با ۱۵ دلار افزایش به ۱۱۷۵ دلار در هر تن رسید.

بررسی بازار PS ،PP و ABS در آسیا | هفته سوم آگوست ۲۰۲۳

عرضه زیاد ABS در بازار آسیا 

بازار آکریلونیتریل-بوتادین-استایرن آسیا در هفته منتهی به ۳۰ آگوست با توجه به عرضه زیاد این محصول در بازار محلی چین و تقاضای کم برای این محصول بازار ضعیفی بود. البته در بالا دست قیمت خوراک افزایش یافت و قیمت بوتادین با ۳۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۹۰ دلار در هر تن در هفته منتهی به ۳۰ آگوست رسید. قیمت آکریلونیتریل با ۵ دلار افزایش به ۱۱۷۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR خاور دور رسید.

میزان بهره‌برداری از واحدهای تولیدی ABS در چین به ۹۰ درصد رسید که نسبت به هفته‌های قبل بیشتر بود و هدف از افزایش بهره‌برداری پر کردن مخازن این محصول بوده است. میزان بهره‌برداری از واحدهای تولید ABS در خارج از چین کمتر بوده است. قیمت این محصول براساس ترم تحویل سی اف آر چین ۱۲۷۵ دلار در هر تن بوده است که این قیمت ۲۰ دلار کمتر از قیمت هفته قبل است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *