افزایش احتمالی قیمت نفت خام عربستان برای مشتریان آسیایی

,
قیمت نفت خام عربستان

قیمت نفت خام عربستان پس از تصمیم اوپک پلاس

عربستان سعودی، صادرکننده بزرگ نفت، ممکن است قیمت نفت خام برای آسیا را در ماه می پس از اعلام کاهش تولید بیشتر اوپک پلاس برای تقویت بازار، افزایش دهد، آن هم در شرایطی که انتظار می‌رود تقاضای چین در سه ماهه دوم با پایان تعمیرات پالایشگاه‌ها افزایش یابد.

نظرسنجی رویترز از منابع 5 پالایشگاه آسیایی در روز دوشنبه نشان داد که قیمت رسمی فروش (OSP) نفت خام سبک عربی می تواند با حدود 20 سنت افزایش به 2.7 دلار در هر بشکه افزایش یابد. این برای سومین ماه متوالی خواهد بود که عربستان سعودی قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را افزایش خواهد داد.

بازار بیشتر انتظار داشت که آرامکو عربستان سعودی OSP را کاهش دهد، که معمولاً ساختار بازار دبی را دنبال می‌کند تا منعکس کننده اسپرد قیمت در ماه اول و سوم باشد. در ماه مارس، اسپرد حدود 30 سنت کاهش یافت.

پس از آن که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها، از جمله روسیه، بازارها را در روز یکشنبه با اعلام کاهش تولید حدود 1.16 میلیون بشکه در روز از ماه مه تا پایان سال، غافلگیر کردند، پالایشگاه ها ارزیابی های خود را اصلاح نمودند.

آنها انتظار دارند که کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک پلاس باعث کاهش عرضه و فشار افزایشی قیمت بر نفت خام خاورمیانه، به ویژه گریدهای متوسط و ترش شود که قبلاً به دلیل تقاضای قوی تر، تفاوت قیمتی با گریدهای سبک کاهش یافته است.

پاسخ دهندگان انتظار دارند قیمت نفت متوسط عربی حدود 20 سنت و قیمت نفت سنگین عربی تا 80 سنت نسبت به ماه قبل افزایش یابد. همچنین انتظار می‌رود که تقاضای نفت چین در ماه‌های آینده با تکمیل تعمیرات برنامه‌ریزی شده توسط پالایشگاه‌ها بهبود یابد.

پتروچاینا پیش بینی کرد تقاضای سوخت پالایش شده چین در سال جاری نسبت به قبل از کووید در سال 2019 میلادی بیش از 3 درصد افزایش یابد. یک اتاق فکر از گروه انرژی دولتی CNPC انتظار دارد ظرفیت پالایشگاه نفت چین در سال جاری 7.8 درصد افزایش یابد.

به گفته آنها، کاهش تولید از سوی اوپک پلاس می‌تواند پالایشگاه‌های چینی و هندی را وادار کند که به دنبال خرید بشکه‌های نفت بیشتر از روسیه باشند که می‌تواند مانع افزایش قیمت عربستان شود. در همین حال، افزایش قیمت نفت خام ممکن است تورم را افزایش دهد و مصرف را تحت تاثیر قرار دهد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *