قیمت اوره و آمونیوم سولفات در بازار جهانی

قیمت اوره و آمونیوم سولفات در بازار جهانی

در این مقاله قیمت اوره و آمونیوم سولفات را در بسیاری از نقاط جهان بررسی میکنیم پس در ادامه با تیم تحلیلی بازار نفت و گاز همراه باشید.

کاهش قیمت اوره در مصر

در بسیاری از بازارها در هفته منتهی به ۳ نوامبر قیمت اوره رو به کاهش رفت زیرا کاهش قیمت ها در مصرو کمتر شدن فروش باعث دور جدیدی از کاهش شد. در شروع هفته تولیدکنندگان مصری برای فروش ماه نوامبر خود ۵۵ دلار در هر تن تخفیف اعمال نمودند با این وجود هنوز بخش زیادی از ذخایر مصر به فروش نرفته و احتمالا تا ماه دسامبر نیز به فروش نخواهد رفت.

مناقصه زود هنگام هندوستان

هندوستان یک مناقصه جدید خرید اوره اعلام نموده است که زمان آن زودتر از زمان پیش بینی شده بود. دولت هندوستان به این نتیجه رسیده است که با توجه به قیمت های پایین اوره اکنون بهترین زمان برای خرید اوره با قیمت ارزان تر است. اروپا کماکان نیاز به اوره دارد ولی خرید های آنی اوره در پایین ترین حد خود قرار دارد زیرا تولیدکنندگان آمونیوم نیترات و کلسیم نیترات در اروپا قیمت خود را تا ۸۰ یورو در هر تن کاهش داده اند.

افزایش تولید نیترات و برنامه هایی توسط کمیسیون اروپا برای دادن یارانه گاز به کارخانه های تولید کننده اوره مهمترین عوامل تاثیر گذار در بازاراوره اروپا هستند.

با اعلام زودرس برگزاری مناقصه خرید برای اوره از سوی دولت هندوستان، رقابت برای فروش در نیمه دوم هفته بیشتر شد ولی اگر میزان مورد تقاضا کمتر از پیش بینی ها باشد باعث کاهش قیمت ها خواهد گردید.

قیمت اوره و آمونیوم سولفات در بازار جهانی

قیمت اوره و آمونیوم سولفات در بازار جهانی

در هفته منتهی به ۳۰ نوامبر قیمت اوره پریل و اوره گرانول فوب در تمامی مناطق عرضه اوره به جز چین، هندوستان، و مکزیک، نسبت به هفته قبل کاهشی بودند. قیمت اوره ایران که در هفته قبل نیز کاهشی بوده و به ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار در هر تن رسیده بود مجددا کاهش یافته و به حدود ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار در هر تن در این هفته رسید و این کاهش ۲۰ دلاری در قیمت اوره در بازار مصرنیز با نوسان کاهشی بیشتری دیده شد.

کاهش تقاضا اوره در بالتیک و دریای سیاه

بالتیک

معاملات اوره در حوزه دریای بالتیک در این هفته با رونق زیادی توأم نبود و قیمتها به طور کلی کاهشی بود که دلیل آن کاهش تقاضا از سوی بازار ها بود. اگرچه قیمت‌های حمل کمی کاهش یافت ولی کماکان برای حمله اوره ساخت روسیه هزینه های حمل زیاد است.   

دریای سیاه

در حوزه دریای سیاه اگرچه یک محموله اوره گرانول در حدود ۵۳۵ دلار در هر تن بر اساس فوب Poti برای بارگیری در ماه نوامبر به فروش رسید ولی تبدیل شدن محموله ها به نقدینگی، با مشکل همراه بود. معامله گران، به دنبال خرید اوره با قیمت ۵۰۰ دلار در هر تن بودند تا بتوانند تقاضای خرید آمریکارا با قیمت های ارزان تر از قیمت های مصر تامین کنند ولی معامله ای بر روی این قیمتها مورد تأیید واقع نشد.

فرانسه

با توجه به نوسانات قیمت اوره در مصر و همچنین کنفرانس Afcome، انجام معاملات در هفته منتهی به سوم نوامبر در فرانسه متوقف شد.مقادیر اندکی اوره در La Pallice فرانسه انجام شد ولی قیمت های اوره، به سطح پایین تری کاهش پیدا کرد وهمسطح با قیمت های اوره شمال آفریقا که در آخرین بار ۶۷۰ دلار بر اساس ترم FCA بود معامله شد. مسائل حمل در بندر LA Pallice در فرانسه همچنان به یک معضل تبدیل شده است و دسترسی وحمل با کشتی ویا تخلیه از این بندر، زمان زیادی را می طلبد و بعضی از کشتی ها ترجیح می دهند که محموله های خود را به بنادردیگری ارسال نمایند. 

ایتالیا

واردکنندگان اوره ایتالیا مجددا در اواسط هفته منتهی به سوم نوامبر وارد بازار شده و تعداد چند معامله با قیمت های ۶۱۵ تا ۶۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلCFR برای تحویل در ماه نوامبر انجام دادند.دو شرکت Igsas و Gubretas به دنبال خرید محموله های ۳۰هزارتنی اوره گرانول برای حمل در ماه نوامبر هستند.

جدول قیمت اوره

معاملات انجام شده در این خصوص برروی ۵۹۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR صورت گرفته است ویکی از محموله ها قرار است از سوی مصر به ترکیه حمل شود که کمی غیر معمول به نظر می‌رسد زیرا اوره مورد نیاز ترکیه معمولا از طریق ایران و روسیه تامین می شود.

امیدواری تولید کنندگان اوره خاورمیانه به مناقصه هند

تولیدکنندگان اوره در خاورمیانه با توجه به اعلام زودهنگام برگزاری مناقصه هندوستان برای خرید محموله های اوره تا تاریخ ۲۲ دسامبر، در حال حاضر بازار خوبی دارند و توانسته اند محصولات خود را به فروش برسانند و نسبت به سایر مناطق جهان وضعیت بهتری دارند و با کاهش کمتری مواجه شده اند.

بسیاری از شرکت کنندگان در بازار در این هفته از بازار کنار کشیدند ولی یک معامله به قیمت ۵۷۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل بر روی عرشه کشتی در این هفته ودر زمانی که قیمت ها کمتر بود در منطقه خاور میانه صورت گرفت. نهایتا در روزهای پایانی هفته قیمت ها ثبات بیشتری یافت و برای محموله هایی که به مقاصدی به غیر از آمریکا ارسال می شدند قیمت ها در ارزیابی ها با افزایش توام بود.

عمان: شرکت SIUCI در این هفته به دنبال خرید یک محموله اوره‌ازمعامله گران برای حمل در نیمه اول ماه دسامبر با قیمتی در حدود ۵۷۰دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب بود.
ایران: شرکت های پتروشیمی پردیس ،کرمانشاه، لردگان، و مسجدسلیمان، در این هفته اوره گرانول خود را با قیمت ۵۳۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل بر روی عرشه کشتی از بنادر ایران به بازار عرضه نمودند ولی تاکنون هیچ تاییدی مبنی بر خرید انجام نشده است. شرکت پتروشیمی خراسان نیزتا ۵ نوامبر مزایده فروش ۲۵ هزار تن اوره پریل خود را برای حمل از بندر عباس در ماه دسامبر وژانویه‌سال بعد به پایان می رساند.

نوسانات بازار اوره در چین

همانند بسیاری از بازارهای دیگر قیمت های صادراتی در چین در این هفته نوسان داشت. در شروع هفته و تا زمانی که هنوز خبری از برگزاری مناقصه خرید اوره از سوی هندوستان نبود قیمتها تا ۵۰ دلار کاهش یافت ولی بعد از مدتی و با انتشار خبر برگزاری مناقصه کشور هندوستان قیمت به حدود ۵۷۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب رسید. در حال حاضر صادرات اوره چین محدود به صادرات از منطقه Hebei و مغولستان چین است.

 • تابوان
  شرکت Taiwan Fertilizer با انجام مناقصه ای در این هفته به دنبال خرید ۶۰۰۰تن اوره پریل با قیمت ۵۷۰دلار در هر تن برای حمل تا ۱۵ دسامبر می باشد.
 • کره جنوبی
  شرکت Namhae با برگزاری یک مناقصه در این هفته به دنبال خرید ۵۰۰۰تن اوره پریل با قیمتی در حدود ۵۹۰دلار در هر تن برای حمل از چین در تاریخ ۳۰نوامبر براساس ترم CFR بوده است.

کاهش تقاضای سولفات آمونیوم در اروپا

قیمت های آمونیوم سولفات در هفته منتهی به سوم نوامبر به سطح ۴۱۴ تا ۴۷۳ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب شمال غرب اروپا کاهش یافت که دلیل این کاهش تقاضای کمتر برای این محصول در ماه دسامبر بوده است.

دو تولید کننده این محصول، چند محموله خود رااز طریق بارج به قیمت ۴۷۰ تا ۴۸۵ یورو براساس ترم فوب شمال غرب اروپا وبرای حمل در ماه نوامبر به فروش رساندند. یکی از معامله گران, ۶۰۰۰ تن آمونیوم سولفات خود را به قیمت ۴۲۵ تا ۴۳۰ یورو براساس ترم فوب شمال غرب اروپا برای ماه نوامبر به مقصد اسپانیا به فروش رساند.

کاهش واردات سولفات آمونیوم به اندونزی

 

copper-ammonium-carbonate

قیمت اوره و آمونیوم

واردات آمونیوم سولفات به اندونزی در ماه سپتامبر با ۳۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۱۳۰۰ تن رسید.
چین مهمترین تامین کننده سولفات آمونیوم برای اندونزی در ماه سپتامبر بوده است ولی میزان تحویل این محصول با ۳۱ درصد کاهش به ۵۰۴۰۰ تن رسیده است. تایوان دومین تامین کننده این محصول برای اندونزی بوده است و میزان تحویل این محصول به اندونزی با ۶۹ درصد کاهش به ۶۱۲ تن رسیده است.

قیمت اوره در بازار جهانی

کل واردات سولفات آمونیوم اندونزی از ماه‌ ژانویه تا ماه سپتامبر با ۴۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۵۵۸۰۰ تن رسید که ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد. واردات از چین و تایوان به ترتیب ۴۰ و ۹۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد.

آمونیوم‌ سولفات

 • فیلپین
  شرکت Atlasدر فیلپین،مناقصه ای برای خرید ۸۰۰۰ تن سولفات آمونیوم استاندارد برای حمل در تاریخ ۱۰ دسامبر به بندر سانجی صادر نموده است که مهلت ارایه پیشنهادات مالی آن ۴ نوامبر است. یک وارد کننده سولفات آمونیوم به دنبال خرید ۴ محموله ۶۰۰۰ تنی جمعا به وزن ۲۴۰۰۰ تن برای حمل در ماه دسامبر است.
 • مالزی
  قیمت آمونیوم سولفات استاندارد نوع MMA در مالزی در حدود ۲۲۰ دلار‌ در هرتن بر اساس ترم CFR مالزی است. نوع Capro نیز در حدود ۲۵۰ دلار می‌باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *