بررسی بازار پی وی سی و پلی اتیلن

بررسی بازار پی وی سی و پلی اتیلن

بررسی بازار پی وی سی و پلی اتیلن در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

ثبات بازار پی وی سی و پلی اتیلن و رشد قیمت نفتا در اروپا
در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه قیمت پی وی سی در اروپا برای فروش آنی با ثبات بود که دلیل آن تقاضای کم و حجم زیاد عرضه در شروع ماه نو میلادی بود. تولید کنندگان پی وی سی در اروپا سعی داشتند با کاهش تولید خود تعادل را در بازار برقرار نمایند. فعالان بازار در انتظار بازگشت خریداران از تعطیلات  در ماهی بودند که به دلیل تعطیلات سال نو،  کوتاه ترین ماه کاری سال محسوب می شود.
در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه به نظر می رسد که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در اروپا به توافق رسیدند که قیمت های قراردادهای ماه فوریه  برای خرید مونومررا نهایی سازند. قیمت هر تن نفتا  در روز ۲۴ژانویه، ۸۸ دلار در هر تن نسبت به ماه دسامبر افزایش یافت. این افزایش قیمت نفتا به معنای افزایش قیمت خوراک واحدهایی است که از نفتا مشتقات اتیلن همچون پی وی سی را تولید می کنند.
در ترکیه بازار پی وی سی در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه علی رغم عرضه های بیشتر ،بازار ضعیفی بود.تقاضا در بازار کم بود و متعاقب آن عرضه هم کاهش یافت. تعداد خریدها اندک بود ومصرف کنندگان رغبتی به خرید نشان ندادند.
در آسیا  پیش بینی می شود پس از خاتمه تعطیلات سال نو چینی   تقاضا در چین  بیشتر شود ولی یکی از فعالان بازار ،وضعیت بازار وی وی سی را در سال جاری به طور کلی  تیره توصیف نمود به این معنا که تولید کنندگان در تولید خود باید در مواقعی توقف ایجاد کنند تا بازار تقاضا بهتر شود اگرچه نشانه هایی از بهبود تقاضا در هند دیده می شود.

بازار پی وی سی و پلی اتیلن در بازار چین

تولید پی وی سی ازخوراک   اتیلن در چین در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه کاهش یافت زیرا تولید کنندگان با توجه به کمبود تقاضا ، ترجیح می دهند  میزان تولید خود را کمتر کنند. بازار بی صبرانه در انتظار شرکت ZCP چین است که معمولا تقاضاهای خوبی برای خرید پی وی سی را روانه بازار می سازد ولی از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که موج جدید شیوع ویروس  کووید ۱۹ شدیدتر از قبل مجدداً در چین گستردگی پیدا کند. همچنین با توجه به کاهش ساخت و ساز مسکن احتمال تقاضا برای پی وی سی از این بخش از صنعت نیز کمتر شده است.
پلتس قیمت پی وی سی را در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه بدون تغییر ۱۲۰۰ یورو بر اساس ترم تحویل آزاد در شمال غرب اروپا از ارزیابی نمود که این قیمت کمتر از قیمت ۱۲۷۰ تا ۱۴۰۰یورویی با ترم تحویلDDP اسپانیا و بیشتر از قیمت ۱۰۵۰ یورویی باترم تحویل CIF است که یکی از تجار به فروش رسانده است و در واقع ارزیابی قیمتی پلتس معدل قیمتی معاملات صورت گرفته می باشد.

افزایش قیمت پی وی سی در آمریکا و ثبات قیمت در چین

قیمت پی وی سی آمریکا در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه با توجه به معاملاتی که برای ماه فوریه صورت گرفت با افزایش ۶۵ دلاری در هر تن به ۸۲۵ دلار در هر تن بر اساس تر م تحویل در کنار عرشه کشتی (FAS)هوستون رسید. این قیمت بر اساس ارزیابی قیمت بین ۸۲۰تا ۸۳۰دلار ودر نظر گرفتن ۱۰دلار هزینه های جانبی از قبیل بسته بندی وآماده سازی به منظور صادرات در نظر گرفته شده است.
در هفته منتهی به ۲۵ژانویه،قیمت‌پی وی سی در چین  با ثبات بود.پلتز قیمت پی وی سی براساس ترم تحویل  CFR چین را ۸۹۰دلار در هر تن و بدون تغییر نسبت به هفته قبل ارزیابی کرد.قیمت در هند نیز ۹۴۵دلار‌در هرتن ارزیابی شد که تغییری نسبت به هفته قبل نداشت.تعداد معاملات آنی در این هفته به دلیل تعطیلات سال نو چینی بسیار کم بود.

افزایش قیمت پی وی سی در آمریکا و ثبات قیمت در چین
افزایش قیمت بوتادین نیز به دلیل وجود تقاضا از بازار بالا دست

قیمت پی وی سی تولید شده از طریق کار باید دقیقا با قیمت پی وی سی تولید شده از طریق اتیلن برابر بود که نشان می دهد پی وی سی حاصل از کارباید نیز محصول ارزشمندی است.به نظر می رسد پس از تعطیلات سال نو چینی ،تقاضا برای پی وی سی از سوی هند با ثبات باشد. براساس آمار منتشره از گمرک چین ،صادرات پی وی سی در ماه دسامبر  در حدود ۴۹درصد نسبت به ماه قبل بیشتر شد وبه بالاترین حد خود در چهارماه پایانی سال یعنی به ۱۲۵۷۶۸تن رسید. پلتس قیمت پی وی سی براساس ترم CFR چین را به دلیل تعداد کم معاملات ۸۹۰ دلار در هرتن ارزیابی نمود. همچنین‌ قیمت پی وی سی براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا ۹۱۰دلار در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه از سوی پلتز ارزیابی شد.در ایام منتهی به تعطیلات سال نو چین  هیچگونه مذاکره‌ ای بر سر قیمت ها  صورت نگرفت.از سوی پلتزقیمت پی وی سی هند ۹۴۵ دلار بر اساس ترم cfr هندوستان ارزیابی شد.در بازار روزانه ،پلتز قیمت پی وی سی تولید شده از اتیلن را بر اساس ترم فوب چین ۸۶۰دلار‌در هر تن ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید: کرک اسپرد چیست؟

عدم رغبت به خرید LDPE در اروپا

پلی اتیلن با دانسیته پایین یاLDPEدر هفته منتهی به ۲۵ ژانویه به دلیل کاهش تقاضا شاهد فعالیت های محدودی در اروپا بود. یکی از مصرف کنندگان این کالا اعلام نموده است که هرکسی در این بازار یک انبار  کالا دارد و جمعی از مشتریانی که تمایلی به خرید ندارند. تقاضا در بازار این کالا در حد پایینی باقی ماند زیرا خریداران به دلیل ذخایر زیاد ،حجم های کم را سفارش می دهند و فقط نیازها و کمبودهای خیلی فوری را تبدیل به سفارش می کنند.
پلتس در روز ۲۵ ژانویه قیمت پلی اتیلن با دانسیته پایین را براساس ترم تحویل آزاد در شمال غرب اروپا هرتن ۱۲۲۰یورو ارزیابی نمود که نسبت به روز قبل و هفته قبل تغییری نداشت و همسو با قیمت های بود که مصرف کنندگان تمایل داشتند  تقاضا های خرید خود را تکمیل کنند .این در حالی است که قیمت پیشنهادی از سوی تولید کنند گان ۱۲۳۵ تا ۱۲۶۰ و یا ۱۲۴۰تا۱۳۶۰یورو و مبنی‌بر میزان تقاضا بود.
قیمت قرارداد های طولانی مدت خرید پلی اتیلن با دانسته پایین براساس تحویل آزاد در آلمان در طول هفته ثابت و در حد ۱۹۹۵ یورو بود که ۹۵ یورو نسبت به قیمت ها در پایان ماه دسامبر کمتر بود که این قیمت همسو با قیمت مصرف کنند گان و توزیع کنندگان بود و کاهش ۹۵ دلاری آن نسبت به ماه دسامبر به دلیل کاهش قیمت مونومر و همچنین کاهش قیمت ۷۰ تا ۹۵دلاری در قراردادهای ماه ژانویه بود.

عدم رغبت به خرید LDPEدر اروپا

قیمت پلی اتیلن های با دانسته پایین  در خاور دور و آمریکا به هم نزدیک بوده واز ماه آگوست سال گذشته  تا روز ۲۵ژانویه بین ۱۰۰۰تا ۱۱۰۰دلار در نوسان بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول در اروپا در مدت مشابه از ۱۵۰۰دلار در هرتن به حدود ۱۲۰۰دلار در هر تن رسیده است.

ادامه کاهش تقاضا برای پلی اتیلن های خطی

بازار فروش آنی پلی اتیلن های با دانسیته پایین خطی یا LLDPE در اروپا  ،در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه شاهد فعالیت چندانی نبود.یکی از فعالان بازار اعلام نمود که تقاضا برای این محصول بسیار کم است و چشم انداز روشنی از حضور مشتریان و خریداران دیده نمی شود. تقاضا از سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ برای خرید این محصول در بازار اروپا کم شده است. هر چند در مقطعی تقاضا از سوی خریداران یک نوسان افزایشی جزئی داشته است ولی وضعیت بازار این محصول در ماه ژانویه بسیار دوراز انتظار بوده است.
پلتز،قیمت فروش آنی LLDPEگرید C4را برای فروش آنی در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه ۱۱۹۰یورو بر اساس ترم تحویل آزاد آلمان ارزیابی نمود که نسبت به روز قبل وهفته قبل تغییری نداشت و معاملات در طول هفته نیز با همین قیمت انجام شد.خریداران قیمت ۱۱۹۰یورو را پیشنهاد می دادند ولی تولید کنند گان انتظارقیمت ۱۲۰۰یورورا داشتند.بعضی از خریداران قیمت ۱۱۴۰تا ۱۱۶۰یورودر هر تن را نیز پیشنهاد می دادند.
پلی اتیلن با دانسیته بالاHDPEدر هفته منتهی به ۲۵ ژانویه شاهد  فعالیتهای اندکی  بود زیرا باتوجه به عرضه زیاد این‌محصول ،خریداران با احتیاط نسبت به خرید اقدام می کردند. سطح تقاضا برای خرید این محصول از دسامبر سال ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳اندکی افزایش یافته است ولی نسبت به سالهای قبل در چنین ماهی هنوز کاهش نشان می دهد.تولید کنندگان اروپایی تولید HDPEخود را کاهش داده اند تا بتوانند با کاهش عرضه بازار این محصول را به تعادل برسانند.

منبع:پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *