بررسی بازار PVC ،LDPE ،HDPE در آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار PVC ،LDPE ،HDPE در آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

کاهش قیمت LDPE در بازارهای آسیا و افزایش قیمت در چین

بازار PVC آسیا در هفته منتهی به ۶ سپتامبر ۱۵ دلار کاهش در هر تن کاهش یافت، در حالی که در چین قیمت‌ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ یوان افزایش داشت و به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته یعنی ۶۵۰۰ یوان رسید که معادل ۷۹۹ دلار در هر تن بوده است. علی رغم افزایش قیمت PVC در بازار محلی چین، در مجموع در بازار آسیا قیمت این محصول کاهشی بوده است.

هندوستان در ماه‌های جولای ۲۰۰ هزار تن PVC وارد نموده است و پیش بینی می‌شود در ماه آگوست نیز بین ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن PVC وارد نماید. قیمت PVC در هندوستان بدون تغییر نسبت به هفته گذشته به ۸۶۰ دلار در هر تن رسید. در هفته ای که با ۱۰ سپتامبر آغاز شد تعداد معاملات خرید و فروش PVC اندک بود.

احتمال کمبود عرضه و گران تر شدن LDPE

قیمت LDPE آسیا در هفته منتهی به ۶ سپتامبر باثبات بود. تقاضای پایین دست بازیافت شده بود و اغلب خریداران محصول نهایی آماده را می خریدند. تبدیل کنندگان نهایی برای پرداخت بیشتر جهت تامین رزین اطمینان نداشتند. انتظار می رفت که در ماه بعد قیمت ها در هندوستان افزایش یابد، زیرا شرکت India’s Reliance Industries قصد دارد واحد تولیدی LDPE خود در Jamnagar در گجرات هند را تعطیل نماید.

یک منبع مطلع در بازار پیش بینی نمود به دلیل تعطیلی واحد تولید گجرات هند قیمت LDPE تا حد زیادی افزایش خواهد یافت. این واحد قرار است به مدت ۵ هفته تحت تعمیرات برنامه ریزی شده قرار بگیرد. شرکت Jamnagar ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن LDPE در سال را دارد و تعمیر این واحد برای تعمیرات از روز ۲۵ سپتامبر آغاز خواهد شد.

بررسی بازار LDPE و HDPE بازیافت شده | هفته دوم آگوست ۲۰۲۳

قیمت های LDPE آسیا

قیمت CFR خاور دور : ۹۹۰ دلار در هر تن

قیمت CFR جنوب شرق آسیا : ۱۰۲۰ دلار در هر تن

قیمت پلی اتیلن با چگالی پایین برای مصارف عمومی براساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا: ۱۰۲۵ دلار در هر تن

قیمت محلی چین : ۹۳۰۰ یوان

قیمت پلی اتیلن با چگالی پایین از نوع خطی یا LDPE براساس ترم تحویل فوب جنوب شرق آسیا : ۸۵۰ دلار در هر تن

پلی اتیلن با چگالی پایین خطی براساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا : ۱۰۱۰ دلار در هر تن

کاهش واردات HDPE هندوستان

بازار HDPE طبق پیش بینی ها تا پایان سال جاری میلادی به دلیل رشد ضعیف اقتصادی در چین رشد چندانی نخواهد داشت. معامله گران می گویند تا مادامی که حرکات اقتصادی چین توام با رشد اقتصاد در این کشور نباشد وضعیت تقاضا بهبود نخواهد یافت. قیمت ورقه نازک HDPE براساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته قبل بر روی ۱۰۶۰ دلار در هر تن باقی ماند.

تعداد معاملات برای ماه سپتامبر اندک بود که دلیل آن لزوم کسب گواهی BIS برای انجام واردات به هندوستان بود. قیمت ها به دلیل بالاتر رفتن قیمت نفت خام کاهش نمی یافت، ولی در عین حال افزایشی هم در قیمت ها دیده نشد. واردات پلی اتیلن هندوستان در ماه آگوست به ۳۰۰ هزار تن رسید در حالی که در ماه پیش از آن میزان واردات این کشور بین ۳۱۵ تا ۳۲۰ هزار تن بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *