بررسی بازار نفت خام، نفتا و گاز مایع |هفته اول آگوست 2023

بررسی بازار نفت خام، نفتا و گاز مایع |هفته اول آگوست 2023

افزایش قیمت نفت خام در ماه جولای

 قیمت نفت خام در ماه جولای تا ۱۰ دلار افزایش یافت، که نشان دهنده این است که کاهش داوطلبانه تولید عربستان و سایر کشورهای اوپک پلاس اثرات خود را در کاهش عرضه نشان داده است. با نزدیک شدن به فصل زمستان قیمت گاز مایع نیز با ثبات است.

قیمت بوتان به دلیل استفاده ترکیب کنندگان بنزین مورد حمایت قرار گرفته است. میزان ذخایر گاز مایع آمریکا علی رغم صادرات گاز مایع در حد بالایی قرار دارد که نسبت به سال گذشته بیشتر است. البته در مجموع وضعیت بازار گاز مایع در حال حاضر چندان مناسب نیست و در حال حاضر تقاضا کم است.

افزایش تقاضای پروپان برای واحد‌های PDH

تقاضا برای پروپان از سوی واحدهای PDH در چین به دلیل افزایش میزان بهرهبرداری این واحدها و خاتمه تعمیرات و شروع به کار مجدد واحدهای تحت تعمیر افزایش یافته است. در شروع ماه جولای میزان بهرهبرداری از واحدهای دی هایدروژناسیون ۷۴ درصد بود در صورتی که در پایان این ماه میزان بهرهبرداری از این واحدها به ۸۷ درصد رسید.

در سال ۲۰۲۲ تقریباً ۶ میلیون تن ظرفیت جدید تولید پروپیلن در چین اضافه شده است، در صورتی که در سال قبل از آن ۹ میلیون تن ظرفیت تولید جدید نیز اضافه شده بود. این تصور در چین وجود دارد که میزان تولید پروپیلن بیش از حد بوده و باید مقداری کاهش یابد، و البته کاهش به این معنا خواهد بود که بازار خرید پروپیلن به همان میزان کاهش به صورت دائمی به رقبا واگذار شود ولی در هر صورت میزان عرضه محصول باید کاهش یابد.

بررسی بازار نفت خام, نفتا و گاز مایع |هفته اول آگوست 2023

 
کاهش صادرات نفتا از سوی روسیه

تقاضای نفتا در آسیا و خاورمیانه کماکان کم است، ولی قیمتها به دلیل افزایش قیمت نفت خام و کاهش میزان عرضه مورد حمایت قرار گرفته است. محموله های نفتا از سوی روسیه که قبلا ًبخشی از مخازن و ذخایر آسیا و خاورمیانه را تامین مینمود، اکنون کمتر شده است.

علت کاهش محمولههای صادراتی روسیه این است که بعضی از این واحدها پس از تعطیل شدن و انجام تعمیرات، برای راه اندازی با مشکلاتی مواجه شدهاند و تولید کمتری دارند و نفتای تولید شده از سوی پالایشگاه ها به بازار داخلی برای جبران کسری عرضه ارسال میشود. به این ترتیب و با کاهش عرضه روسیه میزان واردات نفتای روسیه به خاورمیانه در ماه جولای نسبت به ماه قبل۱۳ درصد کاهش داشته است. پیش بینی میشود با نزدیک شدن به فصل زمستان قیمت نفتا افزایش یابد و به این ترتیب قیمت گاز مایع نیز افزایش خواهد یافت.

افزایش قیمت پروپان بوتان آرامکو

شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان به دنبال کاهش میزان تولید نفت خام خود همراه با سایر کشورهای عضو اوپک پلاسقیمتهای پروپان و بوتان ماه آگوست در قراردادهای فروش را نیز به ترتیب ۷۰ و ۸۵ دلار در هر تن نسبت به ماه قبل افزایش داده است. علی رغم افزایش قیمتهای گاز مایع از سوی عربستان، تخفیفهای ویژهای از سوی این کشوربرای مشتری های خاور دور کماکان اعمال میشود.ولی پیش بینی میشود، با ادامه کاهش عرضه از سوی این کشور تخفیفها نیز از بین برود.

قیمت رسمی فروش پروپان از سوی عربستان در ماه آگوست ۴۷۰ دلار اعلام گردیده که ۱۷.۵ افزایش نسبت به قیمت ماه گذشته نشان میدهد. قیمت رسمی فروش بوتان در قراردادها از سوی عربستان ۴۶۰ دلار در هر تن اعلام گردیدهکه بالاترین قیمت در سه ماه اخیر بوده است. تقاضای گاز مایع از سوی هندوستان در ماه جولای نسبت به ماه قبل ۷ درصد افزایش یافته و به ۲.۳۹ میلیون تن رسیده است.

بررسی بازار جهانی نفت خام و بنزین

افزایش تعداد قرار دادهای خرید نفت خام در ماه جولای

عامل دیگر افزایش قیمتهای نفت خام این است که بعضی از متغیرهای اقتصاد کلان در بازار هنوز تاثیرگذار نشده است. بخشی از دلایل عدم توجه بازار در واکنش به کاهش تولید اپک پلاس در نیم سال اول نگرانیهایی بود که در خصوص افزایش تقاضای نفت خام و همچنین موضوع GDP وجود داشت.

این عوامل باعث شد که این تفکر به وجود آید که قیمتهای نفت در آینده در سطح پایینی خواهد بود، در حالی که عملا چنین نبود. معاملات انجام شده در ماه جولای ۷۵ درصد نسبت به معاملات انجام شده در ماه ژوئن افزایش نشان میدهد که نشان دهنده اضافه شدن ۱۶۳ هزار قرارداد خرید یا ۱۶۳ میلیون بشکه نفت خام بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *