بررسی بازار نفت خام و اثرات آن بر روی فراورده های پلی اتین

,
بررسی بازار نفت خام

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی: بررسی بازار نفت خام و اثرات آن بر روی فراورده های پلی اتین

افزایش سهمیه ها در چین

در هفته منتهی به ۲۰ژانویه قیمت نفت خام افزایش یافت که دلیل آن احتمال افزایش تقاضا از سوی کشور چین بعد از کنار گذاشتن سیاست کوید صفر از سوی دولت این کشور بود.همچنین دلیل دیگر برای اینکه قیمت نفت بالا رفت افزایش تقاضا پس از اعلام سهمیه های صادراتی کشور چین به صادر کنندگان بوده است که تا حدود زیادی خوش بینانه بوده و دست صنایع را باز گذاشته است.

از سوی دیگر ذخایر نفتی آمریکا به بالاترین حد خود از ماه ژوئن ۲۰۲۱تاکنون رسیده است و با افزایش ۸.۴ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۳ژانویه به مجموع ۴۴۷ میلیون بشکه رسیده است البته پس از پشت سرگذاشته شدن توفان های فصل زمستان،فعالیت های نفتی بیشتر خواهد شد و در نتیجه ذخایر نفت خام  مجددا به سطوح پایین تر خواهد رسید.

تقاضا برای نفتا جهت ترکیب با بنزین

قیمت های  نفتادرهفته سوم ژانویه در شمال غرب اروپا با در آمد بیشتری نسبت به نفت خام برای معامله کنندگان همراه بوده است. عرضه نفتا نسبتا کم بوده است زیرا تقاضا برای بنزین جهت صادرات به آمریکا باعث استفاده وخرید بیشتر نفتا به منظور ترکیب با بنزین شده است.قیمت نفتا نسبت به نفت خام برنت دریای شمال نیز وضعیت بهتری داشت به گونه ای که نسبت به ماه گذشته ۶۰ یورو در هر تن افزایش یافت.

اگر نفتا به همین وضعیت با تقاضا همراه باشد تا پایان ژانویه می تواند این فاصله قیمت بانفت خام را به ۷۲ دلار در هر تن برساند. در آسیا بازار نفتا ضعیف تر است وبرتری اندکی  نسبت به نفت خام نشان می دهد.تقاضا برای نفتا از سوی صنایع پتروشیمی با توجه به تعطیلات سال نو در آسیا کاهش یافته وقیمت اتیلن به پایین ترین حد خوددر دوسال گذشته رسیده است.

قیمت های  فروش آنی اتیلن EPCاتیلن،پروپیلن ،کوپلیمردر هفته منتهی به ۲۰ژانویه نسبت به هفته قبل تا ۲۲.۶۲سنت در هر پوند رسید که آخرین بار در نوامبر سال ۲۰۲۲ به چنین سطحی رسیده بود.تعدادی  از کراکر ها در این هفته تعطیل بودندو فعالان بازار می گویند این تعطیلی ها تا حدی باعث کاهش خریدهای آنی شده است.دو واحد کراکر بزرگ در تگزاس آمریکا با مشکلات عملیاتی مواجه شده ودر هفته گذشته  بسته شده بودند

کاهش تولید اتیلن در اروپا

میزان تولید اتیلن در اروپا کماکان کم است وتقاضا در مقایسه با نقطه مطلوب تولید بسیار کم است اگرچه در ماه دسامبر اوضاع کمی بهتر وتقاضا بیشتر شد.دو واحد کراکر در جنوب اروپا که تا پایان  سال خارج از مدار سرویس بودند در حال راه اندازی هستند ویا راه اندازی شده انددر حالی که در شمال فرانسه یک واحد کراکر به دنبال وقوع  آتش سوزی  در پایان سال ۲۰۲۲ تعطیل شد.در آسیا اقیانوسیه فعالیت تجاری قبل از شروع سال جدید طبق تقویم کشورهای آسیایی  کاهش یافت.

کاهش تولید اتیلن در اروپا

مقایسه قیمت فروش آنی  اتیلن در مناطق  خلیج آمریکا ،شمال غرب اروپا  و شمال شرق آسیا نشان می دهد که تا چه حد قیمت اتیلن در طول سال  در  آمریکا نسبت به اروپا پایین تر بوده است  و به نظر می رسد که این تفاوت قیمت ادامه داشته باشد.در حال حاضر قیمت اتیلن در جنوب شرق آسیا نیز با قیمت اروپا تقریبا در یک حد بوده و فاصله ای در حدود ۴۰۰دلار در هر تن با قیمت های  اتیلن خط لوله آمریکا دارد.

کاهش قیمت اتیلن در امریکا،اروپا و شمال شرق آسیا

کاهش قیمت اتیلن در امریکا،اروپا و شمال شرق آسیا

در حالی که قیمت نفت خام برنت و نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت در هفته منتهی به ۲۰ژانویه اندکی افزایش نشان می دهد  و قیمت نفتا نیز در خلیج آمریکا و ژاپن نیز در همین زمان افزایش یافته است ،قیمت اتیلن در آمریکا , اروپا ،وشمال شرق آسیا کاهش نشان می دهد.
در اروپا،با توجه به کاهش تقاضا وقیمت های رقابتی برای مشتقات محصولات مرتبط با  اتیلن وارداتی ،تفاوت قیمت خوراک  اتیلن کاهش یافت.

قیمت نفتا نیز در خلیج آمریکا

کاهش در حوزه انرژی بالادست و همچنین کاهش هزینه های بهره برداری باعث حمایت از قیمت های روبه کاهش می شود ولی عدم شفافیت در تقاضاهای آینده ،احیای قیمت های قبلی و افزایش قیمت های فعلی  را در کوتاه مدت و میان مدت محدود می سازد.در آسیا اقیانوسیه سود تولید از طریق کراکرها در هفته سوم ژانویه به کاهش خود ادامه داد.

بررسی بازار نفت خام در نیمه آوریل

بالارفتن قیمت خوراک نفتا و پروپان نیز باعث کاهش سود آوری اتیلن شد.قیمت نفتا با افزایش۴۶ دلاری درهرتن به ۶۸۹ دلار بر اساس ترم CFR ژاپن رسید در حالی که قیمت پروپان نیز با افزایش ۶۲دلاری در هر تن به ۶۸۵ دلار در هر تن رسید وبه  این ترتیب سود نفتای کراکرها تا ۳۳۱ دلار در هر تن کاهش یافت.

ورود نفت خام به کانال ۸۰دلاری

در حالی که پس از وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس به بالاترین حد خود رسید و از مرز ۱۲۰دلار در هر بشکه عبور کرد ولی پس از استمرار جنگ و آماده شدن اروپا برای مقابله با‌ روسیه تنها پس از گذشت چند ماه یعنی با شروع ماه ژوئن ،نفت خام روند کاهشی پیدا کرد و کمتر کسی تصور می کرد که این کاهش آنچنان ادامه یابد که  در پایان سال ۲۰۲۲ قیمت نفت خام به سطح ۸۰دلار در هر بشکه برسد.البته با افزایش سرمادر روزهای اخیر قیمت نفت خام اندکی افزایش یافت و لی هنوز از کانال ۸۰دلاری خارج نشده است.

افزایش قیمت نفتا در ماه ژانویه

افزایش قیمت نفتا در ماه ژانویه

مقایسه قیمت نفتابا پارافین ۷۰و۶۵درصد از شروع سال ۲۰۲۲میلادی در سه منطقه خلیج امریکا،شمال غرب اروپا ،و ژاپن نشان می دهد که نوسانات قیمت در هر سه منطقه تا پایان سال کاهشی بوده وبا شروع سال جدید در هرسه منطقه مقبولیت یافته و پس از یک روند کاهشی چند ماهه سرانجام از شروع سال جدید تا ۲۰ژانویه سیر  افزایشی داشته است.

بیشتر بخوانید: آسفالت پلیمری چیست

منبع: اوپک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *