بررسی بازار جهانی اوره | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار جهانی اوره | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار جهانی اوره

  • تقاضای اوره در خارج از هند وجود ندارد.
  • هند برای خرید حدود 1.7 تا 1.8 میلیون تن اوره مناقصه برگزار می کند.
  • اروپا در تعطیلات؛ برزیل همچنان با کاهش تقاضا روبرو است.
  • مکزیک محموله گرانول از چین خریداری می کند.
نگاهی به فروش های نقدی در بازار اوره

نگاهی به فروش های نقدی در بازار اوره

فعالیت بازار اوره بر هند متمرکز است آن هم در شرایطی که مناقصه اواخر 17 اوت منتشر شد و فعالان بازار منتظر دیدن مقدار نهایی واردات هستند. در دسترس بودن صادرات بالاتر از حد انتظار چین بر احساسات بازار تأثیر گذاشته است. کمبود تقاضا در تمام بازارهای اصلی وجود دارد زیرا خریداران انتظار دارند در ماه های آینده فشار بر قیمت ها وارد شود.

شرکت هندی ایندین پوتاس اواخر 17 اوت مناقصه خرید 1.8 میلیون تن اوره را اعلام کرده است. این مناقصه بیشتر عرضه موجود در چین، خلیج فارش و روسیه را تا سپتامبر جذب می کند. انتظار می رود چین 1.1 میلیون تن به هند عرضه کند که بیش از دو برابر مقدار برآورد شده از چین برای مناقصه است.

روسیه و خلیج فارس هر کدام حدود 300000 تا 350000 تن را به هند انتقال خواهند داد، در حالی که مالزی نیز محموله ای را تامین می کند. قیمت‌های چین در حال حاضر در سطح هند کف پیدا کرده‌اند، زیرا انتظار می‌رود حجم زیادی به هند اختصاص داده شود، در حالی که فروش اوره گرانول به مکزیک 5 تا 10 دلار به ازای هر تن بالاتر از نت‌بک‌های پریل شده برای هند نهایی شده است.

یک محموله مالزیایی به هند فروخته شد، زیرا این تولیدکننده پس از یک سری تعمیرات به بازار نقدی بازگشت.

تولیدکنندگان ایرانی علیرغم کاهش پیشنهادات قیمتی نتوانستند بفروشند، در حالی که مصر نیز برای ماه سپتامبر فروش نداشته است.

به نظر می رسد با توجه به فشار بر قیمتها، تجار و بازرگانان اروپایی در شرایط کنونی تمایلی برای بازگشت به بازار پس از تعطیلات تابستانی نداشته باشند. انتظار می‌رود قیمت‌ها در ماه اکتبر تحت فشار نزولی قرار گیرند و هند عجله‌ای برای مناقصه مجدد ندارد، در حالی که برزیل با فشار ناشی از عرضه زیاد مواجه خواهد شد.

چارت قیمت اوره گرانول و پریل از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

چارت قیمت اوره گرانول و پریل از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

دریای سیاه

در پوتی، شرکت سوکار مناقصه فروش 30000 تن اوره گرانول را در 18 اوت برای ارسال در سپتامبر خواهد بست. پیشنهادات در این منطقه 400-410 دلار در هر تن فوب است، اگرچه صحبت های تایید نشده ای در مورد مواد ترکمنی موجود با قیمت 380-390 دلار در هر تن وجود دارد. آخرین تجارت شناخته شده در منطقه 400-405 دلار / تن فوب برای محموله اوت بود. در مورد اوکراین بالاتر از این سطح منعقد شد اما تایید نشد. انتظار می رود که EuroChem حداقل یک محموله را برای هند ارسال کند. نت بک حدود 360 دلار در هر تن فوب است.

اروپا

در اروپا، خریداران هنوز در حالت تعطیلات هستند و انتظار می‌رود در اواخر آگوست/اوایل سپتامبر بازگردند. نقدینگی در بازار وجود ندارد و تنها پیشنهادات کمی وجود دارد. چشم انداز تحت فشار می تواند باعث شود خریداران محتاط شده و وقت بیشتری را برای خرید صرف کنند.

در La Pallice، سطوح گرانول کمتر در 445-455 یورو در هر تن برای نیمه دوم اوت-سپتامبر است. هیچ تحرکی وجود ندارد زیرا بسیاری از فعالان بازار در تعطیلات هستند.

در اسپانیا، فعالیت تجاری و خرید و فروش جدیدی وجود نداشته است، که ارزیابی قیمت را به چالش می کشد.

در لهستان، یک پیشنهاد برای بخشی از محموله اوره مصر به قیمت 475-480 دلار در هر تن/ سیف شنیده شد.

در بریتانیا، همه بازارهای کود آرام و در حالت سکون هستند زیرا کشاورزان سخت کار می کنند تا به برداشت محصول برسند. نسبت دانه به نیتروژن برای اوره و نیترات آمونیوم برای چند هفته مطلوب نبود. این وضعیت اکنون بهبود یافته است زیرا قیمت اوره اندکی کاهش یافته است. آب و هوا در حال بهبود است، و برای

یک هفته دیگر خشک به نظر می رسد که به کشاورزان کمک می کند برداشت را به پایان برسانند و پس از آن باید تقاضا برای کود افزایش یابد. در ایرلند، یک محموله 15000 تنی هفته گذشته وارد شد، در حالی که محموله مشابه دیگری قرار است در سپتامبر برسد

مدیترانه

در ترکیه، واردکنندگان اوره در حاشیه هستند زیرا احساسات به دلیل افزایش در دسترس بودن صادرات چین برای مناقصه هند ضعیف شده است. پیشنهادات زیادی در بازار وجود ندارد و تنها پیشنهاد شناخته شده 385 دلار در تن معادل عوارض بدون پرداخت برای کالای ایرانی در یک انبار است. هفته گذشته، اوره گرانول از ترکمنستان به قیمت 385 دلار در هر تن بدون پرداخت عوارض عرضه شد، اما هیچ گیرنده ای پیدا نکرد

آفریقا

در مصر، هیچ پیشنهاد جدیدی برای اوره گرانول وجود ندارد، زیرا تولیدکنندگان تا حد زیادی متعهد به حمل و نقل ماه اوت هستند و هنوز شروع به فروش مواد در ماه سپتامبر نکرده‌اند، زیرا منتظر دیدن حجم خرید نهایی در هند هستند.

هیچ علاقه ای از سوی بازرگانان یا تقاضا برای اروپا وجود ندارد. آخرین پیشنهادهای شناخته شده به طور جداگانه حدود 475 دلار / تن فوب برای محموله ماه سپتامبر از سوی تولیدکنندگان بود که پس از آنها به طور جداگانه به 465 دلار / تن فوب کاهش یافتند، اما خریدارانی در میان معامله گران پیدا نکردند.

آخرین تجارت از مصر تقریباً سه هفته پیش بود که MOPCO در 27 ژوئیه برای 5000 تن اوره گرانول به قیمت 467 دلار در هر تن فوب برای بارگیری اوت به اروپا بود.
در الجزایر تجارت تازه ای وجود ندارد. AOA Edeola/Bahwan هفته گذشته 20000 تن اوره گرانول را به قیمت 466 دلار/تن فوب برای محموله سپتامبر فروخت.

در نیجریه، تولید با 50 درصد ظرفیت در Dangote فعالیت می کند، در حالی که Indorama نیز با نرخ پایین تری کار می کند. این نیروگاه ها یک ماه است که به دلیل مشکلات گازرسانی با نرخ های پایین تر کار می کنند.

در اتیوپی، شرکت تجاری کشاورزی اتیوپی مناقصه خرید سالانه خود را برای 980,000 تن اوره و حدود 1.36 میلیون تن از گریدهای مختلف، در 22 اوت به پایان رسانده است.

خاورمیانه

در خلیج فارس، تمرکز بر ارسال محموله های موجود به هند است. تخمین زده می شود که حدود 350000 تن تا 26 سپتامبر به هند منتقل شود. به دلیل محموله های مورد نیاز هند، تولیدکنندگان تا پایان سپتامبر تحت فشار خواهند بود.

در عمان، تخمین زده می شود که حدود 200000 تن برای مناقصه IPL تا 26 سپتامبر به هند ارسال شود. گمان می رود که OQ Trading محموله ای را از مالزی حمل می کند، اما این تایید نشده است.

در قطر، انتظار می‌رود که هیچ فروش مستقیمی برای هند وجود نداشته باشد، اما احتمالاً دو محموله توسط تاجران برای مناقصه هند عرضه خواهد شد. در بحرین، GPIC قرار است یک یا دو محموله برای مناقصه هندی را از طریق معامله گران عرضه کند. در امارات متحده عربی، Fertiglobe در 7 آگوست 30000 تن اوره گرانول را به قیمت 414 دلار در هر تن برای بارگیری سپتامبر فروخت.

  • ایران

در ایران تولیدکنندگان در مناقصه های اخیر علیرغم کاهش جداگانه پیشنهادات، قادر به فروش نبودند. شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در تاریخ 16 مردادماه مناقصه فروش 35000 تن اوره گرانول را برای ارسال تا 10 شهریور ماه بست. حداقل قیمت 370 دلار / تن فوب توسط تولید کننده تعیین شده است.

شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان نیز در همان روز مناقصه فروش 30 هزار تن اوره گرانول را برای ارسال در شهریور ماه بست. در اوایل هفته، پیشنهادات 370 دلار / تن فوب بود، در حالی که پیشنهادات برای حمل و نقل در سپتامبر به 330 دلار / تن فوب نزدیک‌تر است. نت بک حدود 330-340 دلار در هر تن فوب از ترکیه و برزیل است.

تولیدکنندگان در نیمه اول اوت 320000 تن اوره صادر کرده اند که 40 درصد آن برای برزیل، 22 درصد برای آفریقا، 16 درصد به ترکیه و 6 درصد برای آسیا بوده است. مقصد 16 درصد باقی مانده مشخص نیست.

قیمت های نقدی اوره گرانول و اوره پریل در مناطق مختلف جهان

قیمت های نقدی اوره گرانول و اوره پریل در مناطق مختلف جهان

قیمت های نقدی اوره گرانول و اوره پریل در مناطق مختلف جهان – 17 آگوست 2023

  • افت قیمت جهانی اوره در هفته گذشته به دلیل افزایش عرضه و کاهش تقاضا
  • کاهش 25 دلاری قیمت اوره ایران :330 تا 370 دلار

آسیا

در هند، Indian Potash Limited (IPL) در مناقصه واردات اوره خود تا 17 اوت را با قیمت 396 دلار/تن سی اف آر برای ساحل شرقی و 399 دلار/تن سی اف آر برای سواحل غربی صادر کرد. تامین کنندگان توافق کرده اند که نزدیک به 1.8 میلیون تن اوره پریل و گرانول را در مناقصه 9 اوت برای ارسال تا 26 سپتامبر بفروشند.

تامین کنندگان چینی قصد دارند بیش از یک میلیون تن را به هند ارسال کنند، در حالی که مواد باقی مانده از خلیج فارس، روسیه و محموله ای از هند تامین می شود. هند بیشترین عرضه موجود را تا سپتامبر جذب کرده است. این احساس از اکتبر به بعد ملایم تر شده است زیرا عرضه قابل توجه چین به بازار بازگشته است و هند برای مناقصه مجدد عجله نخواهد کرد.

قیمت های اوره در بازار داخلی چین - قیمتها به یوان/تن

قیمت های اوره در بازار داخلی چین – قیمتها به یوان/تن

سامسونگ کمترین قیمت را در سواحل شرقی ارائه کرد، در حالی که Macrosource (Gavilon) کمترین قیمت را در سواحل غربی داشت.

IPL به دنبال خرید حدود 1.5 میلیون تن بود که معمولاً در ژوئن تا سپتامبر فصل اوج استفاده در هند است. در مناقصه قبلی که در 12 ژوئن بسته شد، شرکت کود و مواد شیمیایی رشتریا (RCF) توانست 560,000 تن را به قیمت 279.70-284.90 دلار به ازای هر تن سی اف آر خریداری کند. مناقصه بعدی هند احتمالاً در پایان سپتامبر / نیمه اول اکتبر خواهد بود. ذخایر بندر به 125000 تن رسید که نسبت به 191000 تن کاهش یافت.

در پاکستان و بنگلادش، هیچ نشانه‌ای از تقاضای واردات جدید وجود ندارد. در مالزی، پتروناس 30000 تا 40000 تن اوره گرانول را به یک تاجر برای هند به قیمت 370-380 دلار در هر تن فوب برای محموله اواسط سپتامبر فروخت.

انتظار می رود اندونزی به زودی مناقصه فروش دیگری را برای حدود 40000 تن برای محموله اواسط سپتامبر منتشر کند صادرات اوره 22 درصد کاهش یافت و به 641,862 تن در ژانویه تا ژوئن در مقایسه با 821,767 تن در نیمه اول سال 2022 به دلیل مسائل داخلی و با توجه به تمرکز دولت بر تامین بازار داخلی ، کاهش یافت.

بر اساس داده های گمرک، فیلیپین، استرالیا و ویتنام بازارهای اصلی بودند. در تایوان، TFC مناقصه واردات 6000 تن اوره پریل شده را در 23 اوت برای ارسال در سپتامبر خواهد بست. قبلاً TFC مقدار مشابهی را در مناقصه 11 جولای خود برای محموله آگوست در اواسط 320 دلار در هر تن خریداری کرده بود.

در چین، یک تاجر 30000 تن اوره گرانول را به مکزیک به قیمت 385 دلار در هر تن فوب برای محموله سپتامبر فروخته است. سطوح پریل در چین حدود 370 تا 375 دلار در هر تن فوب برای هند است، اگرچه یافتن محصول در سطح پایین تر این محدوده چالش برانگیز است.

برای بازارهای غیر هندی، پیشنهادات حدود 380 دلار در هر تن فوب برای اوره پریل است.گفته می‌شود که فودائو 16000 تن اوره دانه‌ای به فیلیپین را با قیمت 400 دلار/تن فوب برای بارگیری در اواخر آگوست به فیلیپین صادر می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *